Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Горан Брегович їде до Києва

Балканські мотиви і «Весільно-похоронний бенд»
15 квітня, 2011 - 00:00

20 квітня на сцені Палацу «Україна» відбудеться концерт культового сербського музиканта і композитора та його «Весільно-похоронного бенду». Брегович дав поштовх до тієї істерії, яка розпочалася довкола балканської музики, і це його музикою розцвічували свої фільми режисери всього світу — від Патріса Шеро до Нани Джорджадзе. Але для більшості прихильників Брегович почався з фільмів Еміра Кустуріци: «Час циганів», «Арізонська мрія», «Андеграунд», «Чорна кішка, білий кіт»...

Нагадаємо, до України він вперше приїжджав у червні 2005 року, виступав на Михайлівській площі в Києві. Навесні 2006 року Горан Брегович відвідав Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Одесу і Харків, а восени виступив на святкуванні 750-річчя Львова. 2010 року Брегович зі своїм оркестром став одним із хедлайнерів Львівського рок-фестивалю «Старе Місто».

У його оркестрі грають: серби, хорвати, болгари і македонці. На запитання, чому він назвав свій колектив «Весільно-похоронним оркестром», Брегович філософськи відповідає: «Мені здається, що найважливіша музика в житті будь-якої людини звучить на його весіллі та похоронах. Якщо ви хочете в моїй країні бути шанованим композитором, ви повинні написати що-небудь для весілля або похоронів, інакше ви не музикант». Своїх музикантів він знаходить під час поїздок (на рік дає не менше 100 концертів у самих різних країнах і з різними проектами).

Музиці циганів (у інтерпретації Бреговича) аплодували слухачі найпрестижніших концертних залів світу. Слава наздогнала Горана у віці 43 років. Саме тоді, в 1993-му, на хвилях радіостанцій всього світу зазвучала прониклива «In A Death Car» у виконанні «хрещеного батька панк-року» Ігги Попа. Міжнародну популярність і визнання, Брегович, який народився в Сараєво, отримав після створення у 1995 р. саундтрека до фільму «Андеграунд» Еміра Кустуріци. Проте ще до знайомства з Кустуріцею Брегович був надзвичайно популярний у Югославії, на Балканах і навіть за Атлантикою зі своєю групою Bijelo Dugme («Білий гудзик»). Балканського рокера навіть називали «Міком Джагером Югославії». Зараз Брегович живе у Франції і Сербії з дружиною Дженаною Суджукою і трьома доньками: Емою, Уною і Лулою.

На сьогоднішній день Брегович — один із видатних композиторів сучасності, який дбайливо береже традиції балканського фольклору з одночасним привнесенням у нього нових звуків.

Виступи «Весільно-похоронного оркестру» вражають публіку своєю яскравою темпераментною красою — глибокий звук духового оркестру, жіночий хор у циганських весільних сукнях, привабливий, одягнений у все чорне молодий соліст, що володіє дивовижним голосом, співає і при цьому грає то на перкусії, то на акордеоні. Сам маестро Брегович весь у білому, сидить поряд із солістом, грає на гітарі і своєрідно керує оркестром, щось вигукуючи і змахуючи руками...

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: