Перша виставка литовських художників відбулася у квітні в рамках проекту «4х4: українська та литовська сучасна фотографія та графіка» і була присвячена винятково фотознімкам, а нещодавно у «Я Галереї» відкрилася виставка робіт найталановитіших графіків Литви, яка триватиме до 21 липня.
У чотирьох учасниць виставки «4х4» є спільна ідея — передати графічною мовою відчуття безмежності, просторовості, повторюваності та циклічності певних речей. Як запевняє Егле Вертелкайте, одну з її картин, де на жовтуватому фоні зображено сотні чорних плям, різних за формою та розміром, можна продовжувати до безкінечності: не обмежуватися полотном, а зображувати ці плями на стінах і т. iн. Тобто, картина — це тільки частина ідеї, яку хоче передати митець.
— Я дуже люблю експериментувати з різними техніками. Для мене — це своєрідний стиль життя, який стимулює до творчості, — зазначила Егле Вертелкайте. — Художники часто називають графіку естампом або прінтом, тобто будь-яке зображення повинно бути віддруковано за певним кліше. Особливість графіки в тому, що це можна робити з одним і тим же предметом не один раз. Бо підібравши інше тло чи ракурс зображення, можна подати один і той же предмет iз різних боків. Саме цим графіка відрізняється від живопису. Але нині стираються кордони між різними видами мистецтв, оскільки багато митців обирає мікс живопису та графіки, а дехто додає сюди й фотографію. Проте графіка дозволяє показати більший контраст між кольоровими гамами: не просто білий чи сірий фон, а з певним відтінком.
Окрім класичної графіки, художники використовують у творчості фрагменти поп- культури та фотомистецтва. Принцип роботи при цьому не змінюється — треба використати певний предмет як цитату і вставити її у графічний фон, пояснюють митці. Так, пані Егле запозичила у відомої американської фотохудожниці Сінді Шерман образ жінки, яка лежить і відпочиває. Проте у литовської майстрині ця героїня зображена в польоті.
Зовсім іншу стезю графіки презентує на виставці художниця Біруте Зокайтіте. Її роботи об’єднані темою «Ритуали жіночності». Кожна з них показує життя різних жінок: кар’єристок, феміністок чи домогосподарок, при цьому художниця поєднує традиційні правила графіки з сучасними.
— Кожну роботу я прагну подати мовою сьогодення, цього ж навчаю і своїх учнів у Вільнюсі, — продовжила Біруте Зокайтіте. — Подібні виставки дають можливість митцям перейняти знання та досвід, запозичити одне в одного певні прийоми чи техніки. До речі, між українськими та литовськими художниками дуже багато спільного: тяга до деталізації, мінімалізму, а також втілення в реальність тих ідей, які виношуються протягом усього життя.
Незабаром литовські глядачі побачать творчість українських художників та графіків: виставка наших фотографів запланована у серпні, а графіків — у листопаді. На цьому проект «4х4» не завершується. На Україну та Литву чекає ще мінімум по дві виставки сучасних митців — недарма ж символічною цифрою проекту обрано четвірку.