Понад 30 років Володимир Денщиков працює в техніці макраме-колаж, із них близько семи років він створює ікони, аналогів яких немає! (Він єдина у світі людина, яка створює ікони з лляної нитки). Майстер використовує особливу техніку «вузликове плетіння з використанням рукотворних тканин». Методика запатентована, але, незважаючи на унікальність робіт, В.Денщиков з радістю відкриває свої секрети охочими.
— Мене часто запитують, чи планую я передавати своє мистецтво наступним поколінням? Готовий до цього, але просто навчати макраме немає сенсу. Можу підказати, допомогти щось вимислити. Суть навчання в тому, щоб правильно спрямувати фантазію учня. Це складно, тому що є непояснимі речі. Близькі люди краще «схоплюють» те, що я роблю, бо вони поруч, коли я працюю, — розповідає Володимир Денщиков.
Кожен вузлик у роботі автор зав’язує вручну, не використовуючи гачок або спиці. Узор ікони створюється з вузликів і закріплюється за допомогою техніки макраме-колаж. Щоб ікона була об’ємною, Володимир використовує рукотворну тканину. Лики святих пишуть на полотні олією.
Творець ікон використовує лише лляні нитки, тому що льон асоціюється з православ’ям: він простий, доступний, міцний. Дивно, що в кожній роботі понад мільйон вузликів — щоб зав’язати їх, знадобиться три-шість місяців.
— Зазвичай працюю не над однією іконою, а над двома-трьома, — зізнається майстер. — Якщо якась робота справді задалась, я відкладаю інші. Зараз у початковій стадії робота над Володимирською Божою Матір’ю і поясною (до поясу) іконою Олександра Невського. У повний зріст ікона Олександра Невського у мене вже є (вона призначена для кафедрального собору в Сімферополі). Також я продовжую роботи в об’ємі. У мене вже є два об’ємні твори: ікона Храму Богородиці, що складається з трьох частин, і пасхальне яйце, схоже на Фаберже, 70 см заввишки, воно розкривається, а всередині — ікона.
Роботи майстра подорожували по всьому світу. Нині ікони в приватних колекціях в Україні, Росії, Чехії, Угорщині, Німеччині, США... Всього автор створив понад півсотні робіт. У Криму витвори Володимира Анатолійовича Денщикова можна побачити в незвичайному храмі-маяку, розташованому на південному сході півострова, в селищі Малорічинське. Ікони посіли в храмі своє місце, і люди з усієї України їдуть, щоб подивитись на них. Наприклад, ікона святого Пантелеймона Цілителя є в церкві в ім’я Воскресіння Христового в селі Богданівка поблизу Сімферополя.
— Для мене велика честь, якщо в сім’ї або в храмі є моя ікона. Нині отримав пропозицію повторити виставку в Австрії, в храмі Миколая Чудотворця в центрі Відня, — продовжує бесіду В. Денщиков. — Мене запрошують до США, Канади, Англії, Швеції, а навесні планую відкрити виставку в Українському фонді культури в Києві.
Перед створенням ікони Володимир Денщиков просить благословення у Митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря або у сімейного духівника отця Сергія, настоятеля храму Святителя Миколая Чудотворця в Сімферополі. Також за можливістю майстер постить.
Нещодавно Володимир Денщиков відсвяткував 60-річчя. Його нагороджено орденом «За заслуги» від Президента В. Януковича, а також іконописець отримав нагороду Блаженнійшого митрополита Володимира — орден Святого рівноапостольного князя Володимира. Творчість майстра вражає — в інтернеті можна прочитати безліч захоплених відгуків, подяк від людей із різних куточків нашої країни.
ДОВІДКА «Дня»
Володимир ДЕНЩИКОВ народився в Києві. Закінчив Київський театральний університет 1974 року. 1975—2007 рр. — працював артистом, режисером, художником-постановником у Кримському академічному російському драматичному театрі ім. М. Горького. 2007 р. перейшов на викладацьку роботу. Заслужений діяч мистецтв Автономної Республіки Крим, народний артист України, лауреат премії АРК за 2009 р. у номінації «Прикладне мистецтво».