Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iменини Булгакова на Андріївському

Від архангела Михаїла до «Собачого серця»
24 листопада, 2015 - 10:41
У СУЧАСНОМУ МУЗЕЇ ЕКСПОЗИЦІЯ ПРОМОВЛЯЄ ДО ВІДВІДУВАЧІВ ДЕСЯТКАМИ РІЗНИХ СПОСОБІВ, ЯВЛЯЮЧИ СОБОЮ ЗАХОПЛЮЮЧУ Й БАГАТОРІВНЕВУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ ГРУ

Музей в Україні — поняття консервативне, цілком у рамках загального уявлення про суворо ієрархічну установу, в якій експонат бере гору над людиною, а ідеологія — над експонатом, в якій дистанція — часова, просторова, соціальна — є базовим принципом.

У світі давно не так. Ієрархію повсюдно витісняє інтерактивність. У сучасному музеї експозиція промовляє до відвідувачів десятками різних способів, являючи собою захоплюючу й багаторівневу інтелектуальну гру.

Один із небагатьох українських музеїв, влаштованих і працюючих саме так, — Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова на Андріївському узвозі, відомий також як «Дім Турбіних». Це, по суті, і є дім — бо там панує атмосфера хатнього затишку, котра водночас сполучається з насиченою інтелектуальною роботою.

Минулої суботи в музеї відбулося святкування іменин Михайла Булгакова, традиційно приурочене до дня архангела Михаїла, якого вважають захисником Києва. Лейтмотивом святкування стало «Собаче серце» — повість, написана Булгаковим рівно 90 років тому. Нагадаю, що в цьому сатирико-фантастичному творі уїдливо описана спроба створення «нової людини», яка закінчується переродженням цілком притомної собаки Шарика в більшовицького невігласа Шарікова. Радянська цензура заборонила публікацію; зокрема агент ОГПУ, який був присутній на читанні рукопису під час зборів літераторів у Газетному провулку, охарактеризував почуте так: «Такі речі, прочитані в найблискучішому московському літературному гуртку, набагато небезпечніші марно-нешкідливих виступів літераторів 101 сорту на засіданнях «Всеросійського Союзу Поетів». Як наслідок, «Собаче серце» видано в СРСР лише у 1987 році, а проти самого Булгакова почалася кампанія цькування.

РАРИТЕТ: ЦЕ КАРИКАТУРИ БУЛГАКОВА, ЯКІ ПИСЬМЕННИК НАМАЛЮВАВ НА СЕБЕ І КУЗЕНА КОСТЮ. ЇХ ВИСТАВЛЯЮТЬ ІЗ АРХІВУ МУЗЕЮ ЛИШЕ ДВІЧІ НА РІК — 15 ТРАВНЯ У ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ МИХАЙЛА ОПАНАСОВИЧА Й 21 ЛИСТОПАДА — НА ІМЕНИНИ (СВЯТО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА) / ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Про ці та інші обставини появи повісті розказала співзасновниця й автор наукової концепції музею Кіра Пітоєва у захоплюючому історичному екскурсі, окремо згадавши про дядька Булгакова, лікаря-гінеколога Миколу Покровського, який власне і є прототипом професора Преображенського у «Собачому серці». Відповідно, були представлені нові надходження постійної експозиції — оригінальні фотографії Покровського та інших родичів Булгакова.

Офіційну частину завершив показ не дуже відомої в нас, але цілком гідної екранізації повісті — італійський фільм «Собаче серце» (режисер Альберто Латтуада, 1976 р.), в якому образ Шарікова набуває геть несподіваних рис.

Серед іншого, слід зазначити, що були відзначені — з врученням особливих посвідчень  — друзі музею (ця особлива громадська інституція існує при всіх сучасних музеях), і серед них опинилися двоє журналістів нашої газети — Тетяна Поліщук і автор цих рядків.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: