Велика виставка творів соціалістичного реалізму проходить у Лондоні. В експозиції, яка розмістилася в галереї Чемберс, представлено близько 200 робіт, створених у різні роки та різною технікою.
«Протягом багатьох років радянський соціалістичний реалізм розглядався на Заході як «аутсайдерський» напрям мистецтва ХХ століття», — відзначили організатори виставки. — Його відкидали на догоду модернізму, засуджували як відверто політичний, скучний і надто предметно-зображувальний».
Однак, за словами організаторів експозиції, «зараз приходить усвідомлення, що порівнювати соціалістичний реалізм із західним мистецтвом несерйозно». «Це абсолютно унікальний культурний феномен», — підкреслюють у галереї Чемберс. РІА «Новости» повідомляють, що серед живописних робіт варто відзначити величезне полотно розміром 200 на 228 см Юрія Любавіна «У дні Жовтня» (1967). Написане до 50-річчя Жовтневої революції, воно зображає Леніна в його характерній позі — з витягнутою рукою. У петлиці у вождя червоний бант, який гармоніює з кольором знамен.
Революція, колективізація і розвиток промисловості, мирне життя і Велика Вітчизняна війна — така тематика більшості робіт у першому розділі експозиції. Романтизована сцена страти 26 бакинських комісарів британськими інтервентами, відображена Альбертом Папікяном, перекликається з моментом трагічної смерті Зої Космодем'янської на картині Івана Пентешина. Крім живописних робіт, глядачі можуть побачити у другому розділі виставки і пропагандистські плакати різних років радянської епохи. Вони користуються особливою популярністю у Великобританії. Так, у знаменитій галереї Tate Modern їм відведено спеціальний зал. Історія СРСР починається на плакаті 1917 року «Кто больше платит продгужналога», продовжується плакатом «Дойдем до Берлина» (1944). Розвиток освіти відображає плакат «Учителю народному мы шлем слова любви: делами славят Родину ученики твои!». Привертає увагу з позиції дизайну і плакат років перебудови «Моя родина — СССР», де чотири заголовні букви у назві країни складені з прапорів п'ятнадцяти союзних республік.
Третій розділ виставки присвячено республікам колишнього Радянського Союзу, передусім Україні. Тут і твори на історичні сюжети — картини «Богдан» Василя Гуріна з зображенням Богдана Хмельницького і портрет-ліногравюра поета Тараса Шевченка. Кілька найцінніших полотен виставки присвячено українським національним традиціям. Красу Криму демонструють картини «Ялтинська гавань» Михайла Кокіна та «Вулиця в Гурзуфі» Віктора Пузирькова.
Своєрідний диптих складають два середньоазіатських пейзажі Романа Шустермана — «На аральській верфі» і «Мангишлак, селище в пустелі» (обидва — 1963 року). Мистецтвознавці зазначають, що багато картин, особливо пейзажних, написано з використанням імпресіоністських прийомів, хоч офіційно це ніколи не визнавалося. Виставка демонструє повноту художнього сприйняття художниками радянської дійсності, яка хоч і була часом прикрашеною, не обмежувалася лише «партійними» сюжетами.
Виставка триватиме до 14 липня. Практично всі твори після завершення виставки можна буде придбати. Вони оцінюються в суми від кількох десятків до 15 тисяч фунтів стерлінгів.