Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«IYOV» та інші...

Із 3 до 11 серпня у Львові відбудеться міжнародний музичний фестиваль LvivMozArt
2 липня, 2019 - 10:58
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Місто Лева готується прийняти третій сезон Моцартівського фестивалю класичної музики. Події розгортатимуться на кількох майданчиках: Палац Потоцьких, площа біля синагоги в районному центрі Львівської області — Бродах, також — у Львівській опері, Філармонії, старому трамвайному депо і Домініканському соборі. Загалом у програмі фестивалю — двадцять подій.

Учасники форуму — світової слави музиканти зі США, Литви, Німеччини, Швейцарії, Болгарії, Таїланду, Південно-Африканської Республіки, Франції, Польщі, Австрії та України.

Про особливості LvivMozArt-2019 «День» розпитав співзасновницю та арт-директора фестивалю, а з 2017 року — головного диригента Опери та Філармонійного оркестру м. Грац (Австрія), арт-директора і диригента Молодіжного симфонічного оркестру України (YSOU) Оксану ЛИНІВ.

«ФЕСТИВАЛЬ — ДУЖЕ ВІДПОВІДАЛЬНИЙ»

— Був дуже насичений сезон, з багатьма виступами в різних містах Європи. Я рада, що можу зараз трохи відпочити і буду починати готуватися до фестивалю у Львові, — зізналася О. ЛИНІВ. — Для мене кожен фестиваль важливий, адже кожен має свою тему. Цього року фест присвячений видатній постаті — Йозефу Роту (найвидатніший німецькомовний письменник, котрий народився в Галичині, а саме — в містечку Броди, як і я). Маємо надзвичайну нагоду відзначити подвійний ювілей Рота — 125 років від народження та 80 років по смерті. Біля руїн бродівської синагоги, колись однієї з найбільших синагог у Східній Європі, перший раз в історії України буде відзначено Рота великим пам’ятним концертом просто неба біля цієї сакральної споруди. Це буде відкриття LvivMozArt. І, власне, ця подія диктує тему фестивалю — «Музика і література». Ця тема прослідковуватиметься в усіх інших концертах. Очікуємо на приїзд багатьох гостей. Дуже зацікавилася цією подією європейська преса. Приїдуть журналісти із Великобританії та Німеччини. Так, Deutsche Welle зніматиме документальний фільм і проводитимуться зйомки для документальної стрічки ARTE (франко-німецький міждержавний культурний некомерційний телеканал. — Т. К.). Цей проект підтримали і Головна канцелярія Австрії, і міністерство закордонних справ Австрії. Тому цей фестиваль — дуже відповідальний.

І з року в рік до Львова приїжджає багато туристів саме на LvivMozArt. Можу сказати про мій фан-клуб у Німеччині. Вони вже зараз бронюють готелі у Львові на десять днів. І всі захоплюються Львовом — раз тут побувавши, хочуть приїхати ще і ще.

«МІЖНАРОДНА СПІЛЬНОТА НАС ПРИЙНЯЛА»

 — На LvivMozArt-2019 представлятиме свій проект міжнародна фундація Mozarteum?

— Це буде освітній проект — «Музика і література». А основною і найстарішою музичною книгою стане «Скрипкова школа», яку написав дід Франца Ксавера Моцарта — Леопольд Моцарт. Її він написав передусім для того, щоби навчати свого сина — Вольфганга. І цього року Леопольдові Моцарту виповнюється 300. Якраз щойно відбулися величезні виставки й міжнародні конференції саме в Зальцбургу. І цього року Mozarteum привезе частину експозиції також до Львова. Виставку розгорнуть у Палаці Потоцьких. Відбудеться там і концерт скрипкових творів всіх трьох Моцартів — Леопольда, Вольфганга і Франца Ксавера.

 — Цьогоріч у вас кілька ювілеїв...

— Так. 2019 рік є Роком австрійської культури в Україні та Роком української культури в Австрії. Пройде ціла низка заходів в Австрії. І ми також дуже добре влучаємо в цей рік. А ще долучається Український інститут, наприклад, до подій з Йозефом Ротом, допомагаючи нам з приїздом міжнародних медіа. Мені дуже важливо, коли об’єднуються заради однієї мети. Тоді виходить гарний результат.

Розкажу про одну подію, яка ще не набула широкого розголосу. LvivMozArt, а таким чином — і Львів, зараз включено за рекомендацією Mozarteum, а там — найбільші, найпотужніші експерти у справах Моцарта, до всесвітньої організації «Європейські шляхи Моцарта». Туди входять лише ті міста, які мали пряму дотичність до життя сім’ї Моцартів. Голосування за нас відбулося наприкінці травня. Львів і  LvivMozArt потрапили на спеціальну мапу, а це означає інтернаціональну розсилку інформування про події, про програми фестивалю. Ми дуже-дуже раді, що так відбувається і що міжнародна спільнота нас прийняла, адже нам не довелося робити великі напрацювання упродовж десятиліть.

 — Будь ласка, детальніше розкажіть про виконавців LvivMozArt.

— У нас будуть унікальні події, участь у яких візьмуть відомі виконавці — українські й зарубіжні. Зокрема, ми запросили режисера Влада Троїцького з оперою «IYOV» для препарованого рояля, ударних, віолончелі та солістів, яка ввійшла у десятку найкращих сучасних постановок світу. Створена за книгою Йова зі Старого Завіту з використанням сакральних латинських текстів, опера «IYOV» — це еклектика жанрів, які вперше у світовій історії поєдналися разом: опера, реквієм та ораторія. Вистава ще жодного разу не була показана у Львові. Буде у нас зірка із Південно-Африканської Республіки — співачка Пумеза Мацікіза і тенор із Таїланду Нуттапорн Тамматі, які братимуть участь у гала-концерті. Приїде унікальна актриса із Франції Меліса фон Вепі з авторською моновиставою «Дзеркало», де будуть поєднані театр, акробатика і танець під супровід авторських імпровізацій композитора Стефано Оліва. До нас також приїде цілий Баварський молодіжний симфонічний оркестр у складі 110 осіб. Усі пам’ятаємо програму «Що, де, коли?» з фанфарами, і це початок твору «Так казав Заратустра» Ріхарда Штрауса. Оркестр, власне, й приїде до Львова з цією програмою. Закриватиме фестиваль Молодіжний симфонічний оркестр України Дев’ятою симфонією Бетховена. Матимемо й нагоду вперше в Україні почути світового короля клезмеру — Гіору Фейдмана, який поєднав у своєму авторському стилі джаз, класику та клезмер. Фейдман, крім того, що є видатним музикантом, — справжній світовий посланець миру, активно пропагує гуманістичні цінності. 2001 року був нагороджений Великим Хрестом Німеччини за особливі заслуги у справі примирення євреїв та німців. 2005-го виступав на запрошення Папи Бенедикта на Світовому дні молоді перед майже мільйоном слухачів. У Львові метр виступить зі своїм квартетом Gershwin Quartet із найкращих музикантів Європи (Німеччина, Білорусь, Франція та Україна). Кожна подія LvivMozArt обов’язково знайде свого слухача. І як бонус вдячній публіці команда нашого фестивалю підготувала кілька сюрпризів...

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 
Рубрика: