Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Казка про снайпера, зека та супермена

Том Круз, який не з’являвся в помітних ролях близько року, вирішив нагадати про себе бойовиком «Джек Річер»
17 січня, 2013 - 11:58
ВИКОНАВЦІ ГОЛОВНИХ РОЛЕЙ РОЗАМУНД ПАЙК І ТОМ КРУЗ / ФОТО З САЙТА KINOPOISK.RU

Круз продюсував фільм і, звичайно, виконав головну роль. Джек Річер — колишній військовий поліціянт, який перекваліфіковувався на приватного детектива і мешкає в напівпідпіллі. Він має розібратися у справі ветерана війни в Іраку, колишнього снайпера, якого звинувачують у вбивстві п’ятьох осіб. Докази все підтверджують. Підозрюваний, замість визнати свою очевидну провину, просить знайти Річера. Справа, яка здавалася цілком зрозумілою від самісінького початку, поступово ускладнюється і стає небезпечною для тих, хто нею займається.

Фільм знято за романом британо-американского письменника Лі Чайлда «Постріл» (2005). Чайлд, колишній телесценарист, власне, уславився завдяки романам про Річера, такого собі лицаря без страху й докору, який хвацько б’ється, влучно стріляє, не соромиться застосовувати насильство, дуже гнучко трактує норми закону (на користь справедливості, звісно), їздить на гарних автівках і не обділений увагою дівчат.

З другого боку, американський режисер Крістофер МакКуоррі зняв досі лише один фільм, проте досяг успіху на терені сценариста — зокрема, отримав «Оскара» за сенсаційний трилер «Звичайні підозрювані» (1996 р.) На жаль, писати сценарії йому вдається краще, ніж екранізувати їх. «Джек Річер» рясніє банальностями і штампами в діалогах, у драматургії, в акторській грі (Круз не виняток). Єдине пояснення цього — всевладдя відомого продюсера. Давно вже помічено, щойно якась кінозірка береться продюсувати фільм під себе, наймаючи не дуже відомого, а отже, поступливого режисера, нічого гарного з цього не виходить.

З другого боку, там, де МакКуоррі не скутий зобов’заннями показувати Круза у всіх можливих вигідних ракурсах, він дає собі волю і, як наслідок, йому дещо вдається. Сцени погонь, окремі комічні епізоди, практично всі перестрілки, краєвиди нічного Піттсбурга відзнято гідно. Плюс дуже несподівана поява відомого німецького, а нині й американського режисера Вернера Херцога в ролі російського мафіозі на прізвисько Зек. Херцог — це ціла епоха в історії авторського кіно; бачити його в ролі цинічного вуркагана дивно, однак він з нею впорався.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: