Нагадаємо, 1901 року було зведено будинок, кімнати якого прикрашали розпис, ліпнина, венеційські дзеркала, різьблені дерев’яні панелі, а зали були названі так: Мавританський, Ренесанс, Модерн, Рококо, Візантійський, Французький. Сюди часто приходили друзі — займатися музикою, танцювати, спілкуватися, милуватися картинами й вітражами. Яким же чудовим вбачалося майбутнє Києва купцеві й меценатові Семену Могилевцеву, якщо він вірив, що через багато років його особняк роботи архітектора Володимира Ніколаєва збереже свою красу, і тут, як і раніше, збиратимуться гості для творчого спілкування.
Сьогодні, переступивши поріг Шоколадного будиночка, бачиш, що мрії першого власника поступово здійснюються: реставруються фасади й інтер’єри, а в будинку (з 2009 року) розміщено Дитячу картинну галерею, що презентує кращих у світі художників-дітей. Тут постійно відбуваються виставки, екскурсії, майстер-класи, лекції, дитячі свята, а на недільних концертах фестивалю «Шоко-класика» звучить камерна музика у виконанні українських та зарубіжних музикантів і вокалістів.
Відзначаючи в жовтні минулого року 110-й день народження Шоколадного будиночка, співробітники провели дитячі конкурси творчих робіт, які мали успіх і зацікавили дітей. «Хай святкування дня народження нашого будинку стане традиційним», — вирішив колектив на чолі з директором Тетяною Скирдою, і нещодавно відбулися відразу три конкурси дитячої творчості: науково-дослідницький, літературний і художній, які було присвячені 111-річчю Шоколадного будиночка. Майбутнім історикам, мистецтвознавцям, краєзнавцям було запропоновано теми: «Меценати Києва другої половини ХІХ — початку ХХ століття», «Педагогічний музей — дарунок Семена Могилевцева Києву», «Життєвий шлях і творчість архітектора Володимира Ніколаєва», «Походження назв вулиць довкола Шоколадного будиночка», «Світське життя Києва: бали й урочисті прийоми в особняках Києва (кінець ХІХ — початок ХХ століття)», «Шоколадний будиночок — Центральний палац одружень Києва 60-80-х рр. ХХ століття. Цікаві історії одружень» та інші, які пов’язані з історією столиці й Шоколадного будиночка. Було надіслано величезну кількість робіт, учасники ілюстрували свої тексти архівними фотографіями, власними малюнками й колажами.
Переможець конкурсу — дев’ятирічна Катерина Кобцева (художня студія «Маленький принц») у своїй роботі «Історія виготовлення солодощів та шоколаду в Києві» розповіла про улюблені кафе й кондитерські киян кінця ХІХ — початку ХХ століть, у тому числі про «візитівку» Києва — кондитерську Бернарда Семадені на Хрещатику, описану відомими письменниками Шолом-Алейхемом і Костянтином Паустовським, а ще про те, як абсолютно випадково з’явився на світ славнозвісний «Київський торт». Призерками конкурсу стали Діана Шита (9 років, художня студія «Маленький принц») з роботою «Особливості архітектурних стилів району Липки міста Києва» й Олена Ноздріна (учениця 11 класу школи села Крюковщина), яка описала «Культурне життя Києва».
Літературний конкурс — казковий, і це цілком зрозуміло, адже Шоколадний будинок завжди був трохи таємничим і несподіваним. Переможець конкурсу — Тетяна Коломієць (16 років, ЦТ «Шевченківець») вигадала легенду про те, як з’явився Шоколадний будиночок. Спочатку його було створено зі справжнього шоколаду, а жили в ньому чарівники, феї, домовики — всі казкові духи Києва. І був будинок настільки прекрасний, що навіть миші не наважувалися його з’їсти! І раптом, під час святкового балу, будиночок почав танути, і тоді одна добра фея, щоб не дати йому зникнути, перетворила шоколадний будинок — на цегляний. З того часу духи більше не проводять балів у Шоколадному будиночку, але інколи (у великому дзеркалі Білого залу) можна помітити танцюючі силуети...
Роботи дітей читати дуже цікаво: захоплює зворушлива казка «Дарунок дитячої феї» десятикласниці Ірини Мегедь (ЦТ «Шевченківець») — про добре серце дівчинки Лелі; «Годинникова історія» Яни Герасимець (ЦТ «Шевченківець») — про те, як у країні Шоколандії у вітрині кондитерського магазину стояв великий годинник, прикрашений фігурками із солодощів, і шоколадний офіцер покохав балерину з карамелі. Ці казки було відзначено призами, як і комікс «Привид Шоколадного будиночка» Владислава Толомая (художня студія «Маленький принц»).
— Дуже важливо, щоб глядачі побачили роботи юних художників, — підкреслює директор Шоколадного будиночка Тетяна СКИРДА. — Ми — єдина Дитяча картинна галерея в Україні, і просто зобов’язані виконувати це завдання. Наш художній конкурс — своєрідний стимул для дітей. Тому виставляємо всі конкурсні роботи, а для призових вигадали 18 номінацій: «Робота з натури», «Вітальна листівка», «Наймодерніша робота», «Найшоколадніша робота», «Архітектура Києва», «Кращий привид Шоколадного будинку», «Бальні історії» та інші, щоб не обійти увагою жодну талановиту роботу дітей.
Учасників конкурсу — учнів художніх студій «Маленький принц», «Найкраща компанія», Центру позашкільної роботи Святошинського району, Центру творчості «Шевченківець», художніх шкіл №№ 4 і 10 — запросили на екскурсію будинком, а потім провели майстер-клас, під час якого вони малювали свої враження і мрії. Малята захопилися «шоколадно-цукерковою» темою, доросліші діти малювали бали й чаювання, які тут відбувалися. Деякі учасники навіть доповнили свої малюнки короткими казочками: про кота і кішку, принца і принцесу — мешканців Шоколадного будиночка. Наприклад, Настя Шинкаренко (6 років) вигадала дощик із... цукерок, а Ангеліна Кублашвілі (6 років) зобразила Фею із золотим волоссям у блакитній сукні — хранительку Шоколадного будиночка. Приз журі отримала Мар’ям Назарова (9 років), автор чудової у колірному рішенні «Кімнати Матіса»: білий кіт у червоній кімнаті. Дев’ятирічні Парасковія Подорвана і Женя Шевченко отримали призи за кращого привида, причому на малюнку Парасковії привид, як конячка, везе Шоколадний будиночок на колесах, а в небі літає хмаринка з віконцями. Восьмирічний Максим Кривопішин у роботі «Маки» талановито передав своє відчуття кімнати Модерн, тож його відзначили призом.
Як ілюстрації до розповідей про старий Київ сприймаються яскраві композиції «Київська вулиця» Софії Боклан (13 років, призерка «Історичної теми»), «Недільний день» Віки Федорової (10 років), «За чашкою чаю» Насті Сурду (12 років). А в номінації «Наймолодший учасник» переміг п’ятирічний Назар Федченко, який намалював «шоколадно-мармеладовий замок» — мрію ласунів. Призерами в різних номінаціях стали також Діана Шита, Юлія Снігур, Катя Хоменко, Настя Ульянчик, Ксенія Вовк, Марійка Гевела, Дастін Бемпонг, Ольга Красноруцька, Тарас Дмитраков, Олексій Єлістратов, Поліна Дмитракова, Настя Реп’янська.
Всіх переможців і призерів нагородили подарунками — книжками, фарбами, олівцями і, звичайно, шоколадом. Співробітники Шоколадного будиночка сподіваються в майбутньому видавати каталоги конкурсних виставок. Насправді, матеріалів вистачило б на велику барвисту книгу дитячих казок і дослідницьких робіт з ілюстраціями, яка стала б одним із підсумків конкурсів і, безумовно, викликала б інтерес у всіх гостей Шоколадного будиночка.