Столичним меломанам нема коли нудьгувати: не встигли відлунати останні акорди «Київ — Музик — Фесту», як стартував новий форум класичної музики — «Чайковський-Фест». Цією акцією розпочався перший в історії незалежної України концертний сезон у Національній музичній академії України, приурочений до 165-річного ювілею видатного композитора Петра Ілліча Чайковського, чиє ім’я носить академія. Про фест «Дню» розповідає проректор НМАУ з творчих питань та міжнародних зв’язків, кандидат мистецтвознавства Олена Миколаївна БЕРЕГОВА.
— Концертне життя в нашій академії завжди було насиченим і різноманітним, однак воно більше концентрувалося навколо Малого залу (там найкращі роялі й чудова акустика). Великий зал, відомий як Оперна студія, використовувався для концертів нечасто. Він функціонував переважно для проведення навчальних оперних вистав та репетицій симфонічного оркестру. Ідея проведення у Великому залі концертних сезонів філармонійного типу належить ректорові НМАУ Володимиру Івановичу Рожку. Саме він, вступивши на посаду ректора, зазначив, що просторий зал на 850 місць у самому серці нашої столиці використовується нераціонально.
НМАУ є що показати найвибагливішим любителям музики. Ми маємо великий симфонічний оркестр, студентський хор, оркестр народних інструментів, капелу бандуристів та інші творчі колективи, які відомі далеко за межами України. У нас працюють видатні професори, знамениті співаки, музиканти, композитори: Євгенія Семенівна Мірошниченко, Дмитро Михайлович Гнатюк, Анатолій Юрійович Мокренко, Євдокія Василівна Колесник, Мирослав Михайлович Скорик, Богодар Антонович Которович та багато інших, які сформували прекрасні виконавські школи.
Минулого року ми планували відкрити свій концертний сезон. Але через події помаранчевої революції, що вирували навколо будинку консерваторії і наші студенти разом із викладачами вийшли на майдан Незалежності проти фальсифікації виборів, було не до нашого нового проекту. А в цьому році з’явився чудовий інформаційний привід і додатковий стимул: 165-річний ювілей Петра Ілліча Чайковського, ім’я цього класика носить наш вуз. Ювілей композитора відзначає весь музичний світ.
Ми сподіваємося залучити до форуму «Чайковський- Фест» не лише професіональних музикантів і любителів музики, а й журналістів, політиків, бізнесменів, представників іноземних культурних центрів і дипломатичних представництв, акредитованих в Україні. Це дасть змогу розширити міжнародні контакти НМАУ, сприяти розповсюдженню інформації про Україну та її музичну культуру за кордоном. На відкритті фесту побували представники посольств Японії та Російської Федерації.
Програму «Чайковський-Фест» розпочали музиканти ансамблю «Київські солісти» під керівництвом Богодара Которовича. У цьому ансамблі працюють найталановитіші студенти, аспіранти й випускники нашої академії, які мають лауреатські звання престижних міжнародних музичних конкурсів і фестивалів у Німеччині, Франції, Австрії, Бельгії, Росії, Великій Британії, Японії. Так, цьогорічні гастролі «Київських солістів» містами Японії та їх участь у всесвітній виставці «ЕКСПО-2005» у Токіо подарували колективу новий творчий союз із відомим японським піаністом, лауреатом міжнародних конкурсів Джуном Мацуока. У концерті в Великому залі НМАУ музикант блискуче виконав Концерт №1 мі мінор Фридеріка Шопена у супроводі «Київських солістів».
Серед найближчих заходів фесту відбудеться концерт Студентського симфонічного оркестру академії під керівництвом Романа Кофмана. Музиканти виконають все- світньо відомі 24 каприси Ніколо Паганіні в оркестровій редакції видатного українського композитора Мирослава Скорика. Вперше цей твір прозвучав на фестивалі європейської музики «Young. Euro. Classiс» у Берліні в серпні цього року і був зустрінутий овацією. Після прем’єри музичний критик однієї з центральних берлінських газет відзначив майстерне виконання твору українськими музикантами і дав високу оцінку звучанню оркестру під орудою Романа Кофмана, в якому, на його думку, «добре функціонував струнний апарат, духова та ударна групи». Київські меломани також зможуть насолодитися шедевром світової класики в сучасній обробці у виконанні студентського оркестру, відвідавши світову прем’єру у Великому залі академії, намічену на 13 жовтня.
У рамках фестивалю заплановані концерти Хору хлопчиків та юнаків сектору педагогічної практики (художній керівник Алла Шейко) та Хору студентів академії (художній керівник Олександр Тарасенко). Цікавим для публіки стане мистецький проект «Віват, Академіє!» за участю народних артистів України Галини Туфтіної, Володимира Гришка, Фемі Мустафаєва, заслуженого артиста України Тараса Штонди та інших випускників НМАУ. Співаки виступлять у супроводі Оркестру народних інструментів. Концерт вокальної музики познайомить із романсами та аріями з опер П. Чайковського у виконанні студентів з классу Є. Мірошниченко, Є. Колесник, В. Буймістера, А. Мокренка, Г. Кабки та інших педагогів. Дали згоду на участь у мистецьких акціях форуму «Чайковський-Фест» видатний піаніст, педагог, почесний професор НМАУ Володимир Крайнєв, знаменитий російський альтист Юрій Башмет та інші відомі музиканти.
Сподіваємося, що широкий діапазон виконавських сил і музика різних стилів і епох, що звучатиме на форумі «Чайковський-Фест», пожвавлять концертне життя нашої столиці, збагатять українську культуру новими іменами та творчими проектами.