За традицією прославлений колектив відкриє новий сезон українською класикою — у неділю глядачів запросять на «Запорожця за Дунаєм». Цей твір Семена Гулака-Артемовського прикрашає репертуар театру впродовж понад восьми десятиліть (вперше з’явився в афіші ще далекого 1934 року і став школою майстерності оперних зірок кількох поколінь артистів)! Два роки тому була зроблена нова версія цього класичного шедевру (музична редакція Мирослава Скорика, режисер — Анатолій Солов’яненко, диригент Микола Дядюра, художник Марія Левитська, хормейстер Олександр Тарасенко). 3 вересня головні партії виконають чудові вокалісти — Сергій Магера (Карась), Валентин Дитюк (Андрій), Наталія Николаїшин (Одарка), Олександр Бойко (Султан), Тетяна Ганіна (Оксана) та інші.
До ювілею готується видання енциклопедії «Національна опера України» та надрукують третій том часопису про столичний театр, який охопить найяскравіші періоди історії та сучасності колективу.
Перша прем’єра відбудеться вже 10 вересня — лунатиме Друга симфонія («Воскресіння») Г. Малера у виконанні симфонічного оркестру та хору Національної опери, солісти: Ксенія Бахрітдінова та Зоряна Кушплер (Віденська опера), диригент — Микола Дядюра, хормейстер — Богдан Пліш.
У планах керівництва театру — поновлення опери «Фауст» Ш. Гуно у постановці італійського режисера Маріо Корраді (це буде у грудні). А в головних партіях виступатимуть тенори Валентин Дитюк і Дмитро Кузьмін (Фауст) та баси Тарас Штонда і Сергій Ковнір (Мефістофель). Нині ведуться перемовини зі знаним закордонним постановником, щоб здійснити на київській сцені спільний творчий проект — нову постановку опери «Богема» Дж.Пуччіні.
До закриття ювілейного сезону планується проведення Міжнародного проекту «Шляхи дружби» (Le Vie dell’Amicizia). Як зазначили генеральний директор Національної опери України Петро Чуприна та координатор проекту професор Нікола Франко Баллоні, в Києві та в Равенні (Італія) планується проведення двох концертів «Класика заради миру», під час яких класична вічна музика під неперевершеним диригуванням Ріккардо Муті стверджуватиме високі духовні та людські цінності.
Зазначений багаторічний проект престижного Равеннського фестивалю (Ravenna Festival) було започатковано 1997 р. концертом в ім’я миру в м. Сараєво (Боснія і Герцеговина). Відтоді концерти проекту «Шляхи дружби» відбувалися в найгарячіших точках світу (в Бейруті, Єрусалимі, Найробі, Дамаску, Тегерані тощо), несучи високу миротворчу місію або вшановуючи пам’ять жертв найтрагічніших подій сучасності, як-от концерт у Нью-Йорку 2002 р. до роковини терористичного акту в Манхеттені.
Арт-директор проекту — маестро Ріккардо Муті, найвидатнішій диригент сучасності, довічний почесний диригент Римського оперного театру, музичний директор театру «Ла Скала» (м. Мілан) у 1986—2005 рр., музичний директор найпрестижнішого оперного фестивалю Італії — Maggio Musicale Fiorentino («Флорентійський музичний травень») у 1968—1980 рр., музичний директор Чиказького симфонічного оркестру (з 2010 р.), засновник і художній керівник Молодіжного оркестру Луїджі Керубіні (з 2004 р.) та Міжнародної оперної академії Ріккардо Муті (з 2015 р.) тощо.
Проект реалізується Національною оперою України та Равеннським фестивалем (президент та художній керівник — Крістіні Муті) за підтримки Міністерства культури України, КМДА та італійських інституцій.
БАЛЕТ «ЗА ДВОМА ЗАЙЦЯМИ» — ОСТАННЯ НОВИНКА В АФІШІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОПЕРИ. У ЦІЙ ВИСТАВІ ВПЕРШЕ ГЕРОЇ МИХАЙЛА СТАРИЦЬКОГО ЗАТАНЦЮВАЛИ. НАЙБЛИЖЧИЙ ПОКАЗ ВІДБУДЕТЬСЯ 14 ВЕРЕСНЯ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Планується, що в заходах проекту в м. Києві та м. Равенна братимуть участь маестро Ріккардо Муті, інтернаціональний склад оперних зірок із різних країн світу, великі спільні об’єднані італійсько-українські симфонічний оркестр та хор, що складатимуться з найкращих київських та італійських виконавців. Зокрема з італійської сторони планується залучити найкращих музикантів із десяти головних оперних театрів Італії (зокрема з театру «Ла Скала», Флорентійського оперного театру «Комунале» та фестивалю «Флорентійський музичний травень», Римської опери, «Арена ді Верона», Неаполітанського театру «Сан-Карло», Венеціанського театру «Ла Феніче» тощо), а також молодих виконавців Симфонічного оркестру Луїджі Керубіні.
Дуже символічним є те, що проект «Шляхи дружби» здійснюється у співпраці з престижним мистецьким фестивалем у Равенні, адже це стародавнє місто завжди вважалося своєрідним містком між цивілізаціями Заходу та Сходу Європи й донині зберігає неоціненні пам’ятки історії та культури, визнані ЮНЕСКО Всесвітньою спадщиною людства. Із Равенною — світовою столицею мозаїчного мистецтва — Київ поєднує благотворний вплив величної візантійської цивілізації, який відкарбувався на віки в наших золотоверхих християнських храмах і славетних мозаїках.
А ще спільно з італійцями кияни хочуть поставити балет, в основу якого буде покладено симфонічну поему «Римська трилогія»: «Пінії Рима», «Святкування Рима», «Фонтани Рима» знаного композитора Отторіно Респіги, на яку запросять глядачів у квітні — травні. Назву вистави ще не придумали, а хореографом повинна стати Аніко Рехвіашвілі, художній керівник балету Національної опери.
За словами дирекції Національної опери, триватиме співпраця з українськими митцями, які нині живуть за кордоном, щоб вони брали участь у виставах театру, зокрема, вже є домовленості з такими майстрами опери і балету, як: Дмитро Попов, Олександр Білий («Кармен» Дж.Бізе), Людмила Монастирська («Флорія Тоска» Дж.Пуччіні, «Дон Карлос» Дж.Верді), Андрій Юркевич та Олександр Цимбалюк («Борис Годунов» М.Мусоргский), Зоряна Кушплер (Друга симфонія Г.Малера), Олена Бєлкіна («Попелюшка» Дж.Россіні), Георг Оніані («Норма» В.Белліні), Олена Безсмертна, Олександр Путров («Лісова пісня» М. Скорульський), Бруклін Мак і Олеся Шайтанова («Баядерка» Л.Мінкус). Зірки братимуть участь і в гала-коцертах, які також готуються до ювілею. Так, гранд-вечір до 150-річчя відбудеться 8 листопада. Спеціально до цієї події творчий колектив театру підготує сцену «Січ» із опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка. Є ідея провести ювілейний фестиваль і на концерти запрошувати наших видатних співвітчизників, які своїм таланом прославляють культуру нашої держави.
Цьогоріч відмічатимуть ювілеї — бас Сергій Магера, якому виповнилось 50 років, і він нині є провідним солістом Опери, а 25 вересня легендарному тенорові Анатолію Солов’яненку минуло би 85 років, але спекотного 29 липня 1999-го раптово обірвалося життя цього співака з оксамитово-кришталевим голосом. За роки роботи солістом Київської опери (з 1963 по 1994 рр.) Анатолій Борисович виконав 18 провідних партій, серед яких Андрій («Запорожець за Дунаєм»), Герцог («Ріголетто»), Альфред («Травіата»), Тенор («Реквієм»), Едгар («Лючія ді Ламмермур»), Рудольф («Богема»), Каварадоссі («Тоска»), Фауст («Фауст»), Надір («Шукачі перлин»), Ленський («Євгеній Онєгін»), Самозванець («Борис Годунов»). У репертуарі співака було багато концертних програм, складених із творів українських та зарубіжних авторів. Він записав 18 грамплатівок (арії, романси, пісні), випустив компакт-диски. Талантові Солов’яненка аплодували шанувальники високого мистецтва багатьох країн світу. Він був першим тенором із колишнього СРСР, який отримав запрошення співати в провідному театрі США — «Метрополітен-опера»: впродовж сезону 1977/1978 брав участь у десяти виставах, із великим успіхом виконавши партії в операх «Кавалер троянд» Р. Штрауса, «Сільська честь» П. Масканьї, «Ріголетто» Дж.Верді.
26 вересня відбудеться концерт, присвячений пам’яті видатного співака, в якому візьмуть участь симфонічний оркестр, хор та солісти Національної опери: Сусанна Чахоян, Анжеліна Швачка, Андрій Романенко, Оксана Крамарєва, Валентин Дитюк, Олександр Мельничук, Лілія Гревцова, Вікторія Ченська, Геннадій Ващенко, Сергій Магера, Тетяна Анісімова, Іван Пономаренко, Ігор Борко, Олександр Мілєв, Тамара Калінкіна, Дмитро Кузьмін, Ольга Нагорна, Андрій Гонюков, Сергій Пащук, Михайло Киришев.
А інший ювіляр — Сергій Магера, який нині є зіркою столичної сцени, вирішив не проводити концерту до знаменної дати, а запрошувати глядачів на вистави поточного репертуару, де він виконує головні партії. Так, 3 вересня він виступить в опері «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського і створить колоритний образ Карася, 13 вересня — в «Турандот» Дж. Пуччіні (Тимур, татарський цар, вигнанець), 21 — вересня в «Набукко» Дж. Верді (Захарія, іудейський первосвященик), а 30 вересня — в ролі Бориса Годунова в однойменній епічній опері М. Мусоргського (за диригентським пультом виступить головний диригент Варшавської опери Андрій Юркевич).
У фойє театру представлять виставки, де можна буде побачити світлини митців у тріумфальних виставах та концертах. Не пропустять меломани і вернісажі — «Кращі вистави театру останнього десятиліття» та про творчість корифеїв оперно-балетної київської сцени (1867—2017 рр.), які своїм мистецтвом прославили театр.
Під завісу 150-го сезону глядачів запросять на концерт французької оперної музики. І це тільки невеличка частина заходів, які готує колектив Національної опери до свого ювілею. Шанувальникам високого мистецтва обіцяють приємні сюрпризи кожного вечора, бо нині афіша театру дуже різнобарвна і є з чого вибрати на будь-який смак.