Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Книжки, килими і майстер-клас

Як у Культурно-інформаційному центрі в Парижі закривали Рік Шевченка
16 грудня, 2014 - 17:08
У РАМКАХ ПРОГРАМИ ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИЖКИ «ШЕВЧЕНКІАНА ОЛЕКСАНДРА САЄНКА» / ФОТОІЛЮСТРАЦІЯ З ОСОБИСТОГО АРХІВУ НІНИ САЄНКО

На запрошення Посольства України у Франції та за сприяння Міністерства культури України до Парижа прибула делегація у складі: Марини Гримич, члена Національної спілки письменників України, доктора історичних наук, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Ніни Саєнко, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національної спілки художників України; Лесі Майданець-Саєнко, митця, кандидата мистецтвознавства, доцента Інституту декоративного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука; Антона Кушніра, письменника, перекладача, журналіста, та Ірени Карпи, письменниці й співачки.

У рамках програми Шевченківських днів у Культурно-інформаційному центрі при Посольстві України у Франції відбулися презентації книжок — «Мій Шевченко» Марини Гримич, Любка Дереша, Євгенії Кононенко, Андрія Куркова, Юрія Макарова (Київ, «Нора-Друк»), «Шевченкіана Олександра Саєнка» Ніни Саєнко (Харків, НТМТ), серії плакатів «Шевченко на Майдані», які представили і коментували Антон Кушнір та Ірена Карпа. Значний інтерес у громадськості (серед якої були завідувач кафедри української мови Ірина Дмитришин та студенти Інституту східних мов і цивілізацій) викликала розповідь про те, як у сучасній Україні сприймають волелюбні ідеї Кобзаря.

Презентації книжок та плакатів відбувалися на художній виставці «Подих з України», де експонувалися гобелени («Осениця», «Живуть тополі у мені», «Вирій», «Осінь», «Купальські вогні»), килими («Обереги», «На перетині», «Просинь»), малярство на тканині — батик («Чумацький шлях», «Янгол», «Маковій») та мозаїка соломою («Схід сонця») Ніни Саєнко і Лесі Майданець, а також репродукції творів О. Саєнка, якими проілюстрована книга «Шевченкіана Олександра Саєнка».

«Експозиція килимів в Українському культурному центрі в Парижі стала відкриттям для багатьох шанувальників українського декоративного мистецтва. Це — школа високої художньої майстерності, таїна миті у витонченій формі композицій, у різнобарвній, ніжній палітрі кольорів, ритмів, закарбованих у часі й просторі. Напрочуд поетично й вишукано», — підкреслила Вероніка ГОПКО-ПЕРЕВЕРЗЄВА, театрознавець, дипломант університету Сорбона, Париж.

Змістовною була зустріч з інтелігенцією та громадою, організована Українським літературним клубом (голова — Оксана Мізерак) та Українською бібліотекою імені Симона Петлюри (директор — професор Ярослава Йосипишин). Під час презентації «Шевченкіани Олександра Саєнка» виникло багато запитань щодо творчої реалізації митця за тоталітарної системи, створення і діяльності Художньо-меморіального музею Олександра Саєнка у Борзні на Чернігівщині, Мистецької студії імені Олександра Саєнка для глухонімих дітей у Києві. Після зустрічі Ярослава Йосипишин розповіла про історію створення бібліотеки та музею Симона Петлюри, ознайомила з експонатами, які зберігаються в музеї.

В Українській школі мистецтв Парижа, яку очолює Олена Мишталь, відбувся відкритий урок учнів 9 — 11 класів «Шевченкіана Олександра Саєнка».

Діти відкрили для себе мистецький світ визнаного у світі українського митця Олександра Саєнка, який присвятив свої твори національному генію Кобзаря...

Нам трапилася нагода відвідати невелике містечко Санліс, де відкривалась українська церква, яку викупила громада. Розташована вона неподалік від того місця, де стояла церква, побудована Анною Ярославною в ХІ столітті. Після Архієрейської Божественної літургії перед громадою, яка зібралася на урочисте відкриття храму, виступив Посол України у Франції Олег Шамшур. Згодом відбулося покладання квітів до пам’ятників Анні Ярославні та жертвам Голодомору...

Ніна САЄНКО, заслужений діяч мистецтв України
Газета: 
Рубрика: