Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Композиторів знову викликають на "біс"

2 вересня, 1997 - 00:00

Моцарт, Бетховен і Деміус знову взялися за перо... Але не лякайтеся, вони не піднялися з мертвих. За них пише комп'ютер, який може творити у стилі великих композиторів. Зокрема, комп'ютерна програма "експериментування в галузі музичного інтелекту" написала 42-гу симфонію Амадея Моцарта, котру виконав університетський оркестр міста Санта-Кру, штат Каліфорнія. Відомо, що Вольфганг Амадей Моцарт, який помер 1791 року, написав 41 симфонію. Програма також пише музику в стилі Брамса, Шопена, Рахманінова і Скотта Жоплена.

За три місяці вона створила 5 тисяч "оригінальних" творів, у тому числі півтори тисячі симфоній, 2 тисячі сонат для піаніно й півтори тисячі музичних п'єс.

Програма - то плід розуму композитора та комп'ютерного фахівця Девіда Коуна. Спершу він мав намір з її допомогою полегшити працю композитора. Програма грунтується на принципі "музичної гри в кості", котру колись застосовували деякі композитори XVIII століття. Вони писали нові твори, беручи за основу музичні фрагменти, що їх вони складали відповідно до числа, яке випало на гральній кості. Аналогічно комп'ютер бере фрагмент твору, розбиває його на крихітні частини і складає їх по-новому. Щоб не творити тарабарщини, програма застосовує музичну граматику й синтаксис.

Більшість фахівців-музикознавців не в захваті від появи електронного композитора. Утім, визнаючи, що їх вражають написані програмою твори, критики зазначають, що ці твори нагадують їм спроби молодих композиторів, які намагаються перевершити великих майстрів.

Микола СІРУК
Газета: 
Рубрика: