Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Корона Карпат»

Із 12 по 15 листопада у Трускавці відбудеться IХ Трускавецький міжнародний кінофестиваль
5 листопада, 2020 - 10:22

Щороку кінофестиваль у Трускавці — особливий, адже у курортну столицю Галичини на свято кіно з’їжджаються найкращі представники кінематографічного світу. Цього року за «Золоту корону» боротимуться лише українські стрічки. 

Глядачі дивитимуться  фільми вже у двох залах одного кінотеатру. Адже, за час карантину кінотеатр «Злата», у якому власне і проходить кінофестиваль, «додав» ще один новий суперсучасний кінозал. «Корона Карпат» поступово стає настільки популярним і затребуваним фестивалем, що в останні роки один кінозал був не в змозі вмістити усіх бажаючих  подивитися українські фільми. Тож, на свій рахунок дирекція кінофесту на чолі з Олегом Карпиним, тепер може записати і це досягнення — розвиток кінотеатральної інфраструктури курорту. Державне агентство України з питань кіно, департамент культури Львівської облдержадміністрації та Трускавецька міська рада, які підтримують кінофестиваль, також можуть пишатися таким перебігом подій.

Стрічку «Земля блакитна, ніби апельсин» української режисерки Ірини Цілик — обрано фільмом-відкриттям. Цьогоріч вона вже отримала нагороду на кінофестивалі «Санденс» — «За найкращу режисуру документального кіно». Фільм продовжує успішну фестивальну історію, зокрема отримав понад десяток інших нагород, а також увійшов до офіційної програми понад 50-ти престижних міжнародних кінофестивалів, а 26 листопада вийде у широкий український прокат.

Конкурсна програма повнометражних фільмів складається з вельми потужних і резонансних стрічок. Вибрали 11 з 18 поданих. Тож у конкурсі: «Толока» Михайла Іллєнка, «Черкаси» Тимура Ященка, «Наші Котики або Як ми полюбили лопати в умовах обмеженої антитерористичної операції з елементами тимчасового воєнного стану» Володимира Тихого, «Спадок брехні» Адріана Бола, «Фокстер і Макс» Анатолія Матешка, «Чорний ворон» Тараса Ткаченка, «Номери» Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва, «Забуті» Дар’ї Онищенко, «Передчуття» В’ячеслава Криштофовича, «Пекельна хоругва» Міши Косторова та «Атлантида» Валентина Васяновича. Останній — здобув історичну перемогу на Венеційському кінофестивалі у секції «Горизонти» та представить Україну як національний претендент на премію «Оскар» у номінації «Найкращий міжнародний художній фільм». У широкий український прокат стрічка вийде напередодні показу у Трускавці — 5 листопада. 

19 листопада в український прокат вийде стрічка режисерів Олега Сенцова та Ахтема Сеїтаблаєва за п’єсою Олега Сенцова «Номери». Це перший в Україні фільм, виробництво якого було здійснено без фізичної присутності режисера, адже під час зйомок Олег Сенцов був в’язнем Кремля. Відомий актор і режисер Ахтем Сеїтаблаєв, якого Сенцов обрав серед інших режисерів для цієї роботи, знімав стрічку сам, але радився щодо кожного епізоду з Сенцовим, який дрібним почерком писав листи і передавав на волю. Світова прем’єра фільму відбулася у рамках програми спеціальних показів Berlinale Special 70 ювілейного Берлінського кінофестивалю 21 лютого 2020 року. Перед тим, як фільм вийде в український прокат, відбудеться трускавецька прем’єра. До речі, перший кіноприз у своєму житті, за перший свій фільм «Гемер» Олег Сенцов отримав саме у Трускавці в 2012 році — Перше місце у категорії повнометражних ігрових фільмів. Ахтем Сеїтаблаєв також респектує фестивалю: «Кінофестиваль «Корона Карпат» — це яскрава та важлива подія в моєму житті, бо це завжди зустріч з цікавими, цілеспрямованими особистостями. Він додав промоції, змісту та краси місту Трускавець. Я маю чимало нагород, але перше гран-прі «Корони Карпат» для мене особливе. Я згадую Трускавець, згадую мешканців міста, їхню гостинність, щирість та тепло. Згадую Бориса Савченка, Богдана Процишина і невтомну людину дії, мрійника, який вміє втілювати свої мрії в життя, Олега Карпина. Часто людей називають мрійниками зверхньо. Але даремно. Адже саме мрія породжує дію і після наполегливої праці дає такий результат».

Обіцяє бути надзвичайно цікавою і насиченою й програма короткого метра і «дипломних робіт», яка складається з 27 фільмів-учасників. В цю категорію заявки подали понад 100 претендентів, тож було з чого вибирати.

У позаконкурсній програмі кінофестивалю буде представлено ще декілька цікавих робіт, серед яких — артхаусний фільм «Стасіс», що був створений у міжнародній копродукції України, Литви та Франції та брав участь у 76-му Венеційському міжнародному кінофестивалі та документальний фільм «З України до Голлівуду» Станіслава Сукненка та Галини Кувівчак-Сахно, як продовження однойменної книги, де йдеться про 60 персон, котрі так чи інакше долучились до творення фільмів в кіностудіях Голівуду.

На фестивалі традиційно буде встановлено Бронзову плиту фільму-переможцю попереднього кінофестивалю, а представники «Асоціації фільмкомісій України» проведуть презентацію можливостей своїх регіонів для комфортного кіновиробництва.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: