Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

10 лютого, 2011 - 00:00

Виставка про Троцького

Уперше в Україні Музей однієї вулиці звернувся до такої неоднозначної постаті світової історії, як Лев Троцький (1879—1940 рр.), без якого світову й українську історію першої половини ХХ століття уявити неможливо. Київські музейники назвали виставку «Лев Троцький. Демон революції», зібравши в експозицію справжні раритети: рідкісні фотографії Льва Давидовича, що охоплюють усе його бурхливе життя, чисельні книжки та брошури, оригінальні періодичні видання: можна побачити візитку й посмертну маску політика. Лев Троцький (Лейба Бронштейн), який народився в Таврійській губернії (селі Янівці на Херсонщині) в багатій єврейській родині, розмовляв українською, починав як український поет, а потім прославився своїми публіцистичними книжками й радикальними переконаннями. Він фактично керував Жовтневим переворотом 1917 року, створив Червону армію, займався господарством і економікою колишнього СРСР, був надзвичайно популярним серед народу. До речі, Троцький на Брестських переговорах визнав незалежність України, але потім завзято з нею боровся, а наприкінці життя відстоював вихід України з СРСР і створення незалежної держави... Йосипу Сталіну вдалося не просто усунути Троцького з керівних посад, а й оголосити його ворогом народу, вигнати за межі країни (20 серпня 1940 р. у Мексиці його вбив агент НКВС у Мексиці — детальніше про «червоного Лева» «День писав у № 9-10). Після вислання з СРСР Лев Давидович — творець і головний теоретик троцькістського Четвертого інтернаціоналу (1938). Він був автором робіт з історії революційного руху, творцем капітальних історичних праць на тему революції 1917 р., літературно-критичних статей, спогадів «Моя жизнь» (Берлін, 1930). І сьогодні ідеї Льва Давидовича про світову революцію, незважаючи на утопічність, популярні серед лівих партій і рухів у різних країнах. А дізнатися про Троцького більше можна, побувавши на виставці, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

«Любов. Таємниця. Музика»

Під такою назвою 15 лютого в Києві відбудеться концерт, у якому вперше на сцені Національної опери виступлять українська естрадна співачка Ольга Крюкова та оркестр із Грузії «Тбілісі Біг-Бенд» під керівництвом Гіві Гвчечиладзе. За словами організаторів, публіку чекає яскраве шоу. Основу програми становлять всесвітньо відомі твори в оригінальних інтерпретаціях — поп, джаз і мюзикл (українською, російською, грузинською, французькою, італійською й англійською мовами), а також прозвучать пісні з репертуару Ольги Крюкової. У вечорі візьмуть участь: балет «ТОТЕМ» і «Джаз-Степ-Танц-Клас» Володимира Шпудейка. У сценографії будуть використані відеосюжети та спецефекти. Окрасою концертної програми стануть дуети Ольги Крюкової та соліста «Тбілісі Біг-Бенду» Бориса Бедіа. Цей співак володіє гарним і сильним голосом, він лауреат першої премії Конкурсу ім. Мусліма Магомаєва (Росія). Прозвучать композиції шістьма мовами, а також оригінальні пісні з репертуару Бориса Бедіа. Концертний оркестр Тбіліської мерії «Тбілісі Біг-Бенд» створено 1997 року. Цей колектив вирізняється індивідуальним стилем виконання та високим професіоналізмом. 2006 року на джазовому фестивалі в Монако оркестр отримав гран-прі як найкращий оркестр року в Європі. Багато років «Тбілісі БігБенд» співпрацює зі світовими зірками, зокрема, з дворазовим володарем Греммі Бобі Мінтцером і групою «Лейдіс Блюз». Концерт у нашій столиці відбудеться завдяки підтримці Посольства Грузії в Україні, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

Коли з’явиться кіноверсія «Чорного ворона»?

На зйомки українського блокбастеру «Чорний ворон» не вистачає 20 млн. гривень, повідомляє zn.ua. У основі фільму лежить однойменний роман відомого українського письменника Василя Шкляра (номінанта на Шевченківську премію). В основі сюжету — визвольна боротьба в центральній Україні (у Холодному Яру) проти більшовицької окупації у 1920-ті роки. Ім’я режисера стрічки поки не визначили. На думку автора роману, «це може бути фігура такого майстра як Єжі Гофман, який чудово знімає батальні сцени». Шкляр і його творча група розраховують на фінансову допомогу Агентства з кінематографії, яке отримало від уряду 120 млн. гривень. Головну роль у фільмі може зіграти український актор Олександр Дяченко, відомий багатьом глядачам за серіалами та телефільмами (зокрема, за стрічками Оксани Байрак).

Листи агентові

Аукціонний будинок Sotheby’s виставив на торги листи бельгійського художника-сюрреаліста Рене Магрітта, пише lenta.ru, посилаючись на The Gardian. Лот включає 42 сторінки з текстом і малюнками митця й оцінений у 250 тисяч доларів. Ці листи Магрітт писав своєму агентові в Нью-Йорку на ім’я Олександр Іолас. У них митець у найдрібніших подробицях описував, як і де виставляти його роботи, а також давав точні вказівки з приводу рам для картин і опису робіт у каталогах. За словами представника Sotheby’s, в листах Магрітт виявляє незвичайний для художника підприємницький підхід. «Він був дуже приземленим і працелюбним. Абсолютна більшість людей гадають, що представники сюрреалізму були трохи несповна розуму. Магрітт, наприклад, їздив до Парижа і вчився у сюрреалістів, але незабаром повернувся до Бельгії. Йому не подобалися наркотики, він не любив випивку. Він хотів робити свою роботу», — заявила співбесідниця видання, фахівець з питань рукописів Sotheby’s Марша Малиновська. Виставлені на торги листи належать американському колекціонерові, в якого вони зберігалися близько 20 років. Малиновська зазначила, що листи Магрітта і самі по собі рідкісні, але особливу цінність цим листам надають начерки художника (всього їх близько 40). У багатьох із них з’являються образи, які Магрітт пізніше використовував у своїх картинах. Нагадаємо, 2010 року Sotheby’s продав близько 40 листів Магрітта його другові поету Полю Коліне за 218 тисяч доларів. Останній раз до цього листи бельгійського художника виставлялися на торги 1987 року.

Газета: 
Рубрика: