Пісні та казки Галини Бодякової
Персональна виставка київської художниці Галини Бодякової в Будинку актора повна радощів і несподіванок. Радощів — бо художниця продовжує створювати свої дивовижні казки, чарівні, таємничі та зворушливі, — про білих ведмедів, які катаються на ковзанах («Мрії збуваються»), літаючих конячок («Нельотних тварин літання»), мрійливих єдинорогів («До сонця»), добрих поні («У поні довгий чубок») — і про дітей, які у все це вірять і все це знаходять («Принцеса пісочних замків», «Цікава книга»). Її офорти, пастелі й левкаси то сповнені затишного тепла («Весняний сон», «Дарунок», «Зимове диво»), то добродушно-кумедні («Добрий ранок»), то іскряться й переливаються, як коштовність («Бриз»). Несподіванки ж полягають у тому, що новий графічний цикл Галини Бодякової — сюїта на вірші відомих українських поетів ХХ століття. Масштаб задуму вражає, а в результаті виникають роботи, повні музичних тонкощів, щемливого смутку, повітря і світла. Оксана ЛАМОНОВА.
Гравюра Пікассо встановила рекорд на аукціоні
Гравюра Пабло Пікассо встановила рекорд на лондонських торгах Sotheby’s, повідомляє Reuters. Робота «Мінотавромахія» (La Minotauromachie) була продана за 1,27 мільйона фунтів (2 мільйони доларів США) і стала найдорожчою одиничною гравюрою, проданою на аукціоні. Робота була продана вдвічі дорожче за верхню межу естимейту: спочатку її оцінювали в 400-600 тисяч. Раніше найдорожчою гравюрою Пікассо була робота на ту саму тему: 1990 року її продали за 880 тисяч фунтів. Попередній абсолютний рекорд належав Едварду Мунку: 2007 року в Осло його гравюру «Вампір II» продали приблизно за 1,1 мільйона фунтів, повідомляє www.Lenta.ru. Інша гравюра Пікассо, якій пророкували успіх на вересневих торгах «Жінка, що плаче» (La Femme Qui Pleure), пішла з молотка за 1,1 мільйона фунтів (1,7 мільйона доларів) при оцінці в 700 тисяч фунтів. Художникові належать і багато інших рекордів. Так, у травні його картина «Оголена на тлі бюста і зеленого листя» пішла з молотка за 106,5 мільйона доларів, ставши таким чином найдорожчим твором мистецтва, проданим на аукціоні.
Камерні одкровення монументаліста
Виставка заслуженого художника України Петра Мовчуна (1925 — 2010) в галереї «Мистець» готувалася як ювілейна (до 85-річчя з дня народження), але вийшла меморіальною. Поряд із монументальною скульптурою, що прославила майстра (і принесла йому в 27 років Сталінську премію), в експозиції є твори набагато більш камерні — живопис і графіка: пастелі та ліногравюри — пейзажі й натюрморти («Ліхтарики»). Отже портретам і проектам пам’ятників великим українцям (Петро Мовчун — автор десяти портретів Шевченка й чотирьох пам’ятників йому) наче акомпанують Чорне море, паризький Нотр-Дам, вечір у Флоренції, осінні дерева, букет соняшників і навіть купи розкішних стиглих гарбузів! Як скульптор Петро Мовчун був абсолютно щирий — «люди, які дивляться в майбутнє», завжди захоплювали та надихали його. Однак, створюючи «Вечірню Флоренцію» та «Смачну осінь», «Соняшники» та «Собор Паризької Богоматері», «Дорогу до Криму» й «Автопортрет», художник був ще й відвертий — інколи до повної беззахисності. Оксана ЛАМОНОВА.
Листи Оскара Вайльда продадуть
Британський аукціонний дім Bamfords Auctioneers & Valuers 24 вересня 2010 року виставить на продаж листи письменника Оскара Вайльда, повідомляє www. Lenta.ru з посиланням на ВВС News. Із цих паперів випливає, що письменник робив непристойну пропозицію редакторові журналу Court & Society Review Алсагеру Віану в ті часи, коли гомосексуалізм був заборонений законодавчо. Стартову ціну на листи буде оголошено на рівні 10 тисяч фунтів стерлінгів (15,5 тисячі дол.). Продажем листів займаються спадкоємці Віана. Імовірно, ці документи зберігалися під замком у письмовому столі редактора аж до його смерті 1924 року. Які стосунки пов’язували Вайльда та Віана — залишається таємницею. Втім, відомо, що Віан одружився 1891 року. На листах, згідно з описом Bamfords, стоїть поштовий штемпель з датою 9 вересня 1887 року. За словами Алана Джадда, співробітника британського аукціонного дому, листи допоможуть «заповнити прогалини в головоломці бурхливого життя Оскара Вайльда». Оскар Фінгал О’Флаерті Віллс Вайльд народився 16 жовтня 1854 року. Він відомий як автор роману «Портрет Доріана Грея», казок «Щасливий принц», «Відданий друг», «Юний король», поем «Равенна», «Сад Ероса», а також багатьох есе. Вайльд помер 30 листопада 1900 року від гострого менінгіту у французькому готелі. Вважається, що його останні слова були: «Або я, або ці мерзенні квітчасті шпалери».