Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Культура

25 червня, 2010 - 00:00

Новітній джаз із Нью-Йорка почують в Україні

У рамках серії «Музика справжнього смаку» 6 липня у Великій залі НМАУ відбудеться концерт американського джазового колективу Vijay Iyer Trio (Віджай Айєр Тріо): Віджай Айєр (Vijay Iyer) — рояль, Стефан Крамп (Stephan Crump) — контрабас, Маркус Гілмор (Marcus Gilmore) — барабани. Цей вечір організований Олексієм Коганом і продюсерським центром «Jazz in Kiev».

— Vijay Iyer Trio — яскравий приклад сучасного джазового тріо. У музиці ансамблю нарівні із традиціями великих піаністів Телоніуса Монка, Дюка Еллінгтона, Ендрю Хілла й Сесіла Тейлора простежуються й сучасні музичні впливи, — розповідає О.Коган. — Учасники Vijay Iyer Trio уже майже 5 років виступають і записуються разом (у дискографії ансамблю один студійний альбом, записаний у складі тріо, і два спільні диски з альт-саксофоністом Рудрешом Махантаппою). Справжнім проривом музикантів став останній альбом під назвою Historicity, що вийшов торік на лейблі ACT Music (саме з цією програмою Vijay Iyer Trio виступить у Києві).

Диск було визнано «Альбомом року» за версією таких видань, як The New York Times, National Public Radio (U.S.A), Los Angeles Times, Chicago Tribune, PopMatters.com. Historicity став другим у рейтингу кращих дисків року найавторитетнішого журналу JazzTimes і першим у рейтингу журналу The Village Voice. Оцінити творчість Vijay Iyer Trio уже встигли і в Європі: у травні цього року музикантів визнали кращим «іноземним ансамблем» на церемонії ECHO Jazz Awards (німецький аналог американської премії Grammy). Буквально днями (14 червня) Віджай Айєр отримав премію Міжнародної асоціації джазових журналістів (JJA Jazz Awards) у найпрестижнішій номінації «Музикант року» (також він був номінований тут у категоріях «Композитор року» і «Піаніст року»; тріо було заявлено в категорії «Малий склад року», а диск Historicity — у категорії «Запис року»).

Лідер ансамблю — американський музикант індійського походження Віджай Айєр — один із провідних піаністів на сучасній джазовій сцені. За результатами опитування джазових критиків найавторитетнішого американського журналу Downbeat Айєр два роки поспіль — у 2006-му і 2007-му — перемагав у номінаціях «Висхідна зірка» як джазовий музикант і як композитор. У 2009 році — як джазовий піаніст. Загалом же в дискографії піаніста більше 10 альбомів (дебютний «Memorophilia» вийшов у 1996).

Виступ Vijay Iyer Trio у Києві — рідкісна можливість для українських шанувальників джазу послухати музику, яка саме зараз перебуває на піку популярності у світі.

Про молодість Кота в чоботях

В інтернеті з’явилися перші кадри з мультфільму «Кіт у чоботях». Завдяки цьому відео глядачі вперше змогли побачити подружку головного героя — Кітті, яку в мультфільмі озвучуватиме Сальма Хайєк. Нагадаємо, сюжет картини розповідає про лиху молодість Кота в чоботях із «Шрека». Об’єднавшись із Шалтаєм-Болтаєм і Кітті, Кіт вирішує вкрасти гуску, що несе золоті яйця, повідомляє lenta.ru. Вихід нової стрічки запланований на 2011 рік. Окрім Хайєк, ролі в новому мультфільмі озвучували Задо Галіфіанакіс, Антоніо Бандерас й Алекс Мендоза. Режисер картини — Кріс Міллер, який зняв третього «Шрека», а також написав до нього сценарій.

Вручено премію Вальтера Скотта

У Великій Британії вперше вручили літературну премію імені Вальтера Скотта, яку присуджують за історичні романи — книжки, дія яких відбувається не менш ніж 60 років тому. Переможцем стала Гілларі Ментел із романом «Wolf Hall», повідомляє BBC NEWS. Раніше книжку вже удостоїли «Букера», вона потрапила до фіналу премії Orange. Церемонія вручення призу відбулася в Абботсфордському замку Вальтера Скотта, однак лауреат не змогла її відвідати через хворобу. Ментел отримає 25 тисяч фунтів (для порівняння, призовий фонд «Букера» — 50 тисяч). Спонсори літературної премії — герцог і герцогиня Бакклейх, далекі родичі Скотта. Роман «Wolf Hall» розповідає про Томаса Кромвеля, радника Генріха VIII. Ментел у вдячному зверненні до членів журі заявила, що 2010 рік став поворотною точкою для жанру історичного роману, і в найближчому майбутньому премія Вальтера Скотта неминуче опиниться в центрі загальної уваги.

Наведемо мости етнодружби

Під час Міжнародного українсько-польського етно-фестивалю «FEST Мости», який пройде з 23 по 25 липня в місті Великі Мости на Львівщині, відбудуться вокальні та хореографічні змагання українських та польських народних колективів. На форум планують приїхати учасники з усіх регіонів України та з Польщі. Зокрема, Львівську область представлятимуть ансамблі танців «Полонина» (м. Львів), «Нові зірки» (м. Буськ), «Леліс» (м. Новий Яричів) та інші. Про це повідомили організатори фестивалю. Переможці по вікових категоріях та номінаціях отримають дипломи та подарунки, а найкращий учасник за рішенням журі має шанс стати володарем ще й Національного гран-прі імені Кирила Розумовського та поїхати наступного року в Голівуд для участі у світових змаганнях.

Організатори планують проводити прямі інтернет- та телевізійні трансляції змагань та мають надію, що всі шанувальники танців і пісень зможуть відкрити для себе багато нових талантів, отримати насолоду від яскравих виступів колективів та окремих виконавців. Але найбільше позитивних емоцій можна буде отримати, приїхавши на цей міжнародний фестиваль, на якому очікується близько 30 000 тисяч учасників та гостей зі всього світу. За словами організаторів, Міжнародний українсько-польський етно-фестиваль «FEST Мости» проводиться для ознайомлення з самобутніми культурами, мистецтвом, народними традиціями України та Польщі, для їхнього взаємозбагачення, надає можливості проявити свої здібності народним майстрам, творчим колективам та виконавцям із двох сусідніх країн, залучає молодь до вивчення, успадкування, збереження та популяризації народних, історико-культурних традицій України, сприяє залученню інвестицій у місто Великі Мости та розвитку туризму в регіоні. Організатори фесту — громадська організація «Разом» та Львівська обласна державна адміністрація.

Газета: 
Рубрика: