Кінотиждень «Франкофонії» в Києві
Із 14 по 20 березня в нашій столиці пройде ІІІ Фестиваль франкомовного кіно, який познайомить з новинками кінематографа Бельгії, Єгипту, Канади, Лівану, Марокко, Франції та Швейцарії. До програми включено дев’ять фільмів: «Дім» (режисер — Урсула Меєр. У ролях: Ізабель Юппер, Олів’є Гурме, Аделаїд Леру), «Концерт» (режисер — Раду Міхейлеану. У ролях: Мелані Лоран, Олексій Гуськов, Дмитро Назаров), «Один-нуль» (режисер — Камла Абу Зекрі. У ролях: Ільхам Шахєєн, Кхадель Абол Нага, Неллі Карім),
«Автобус» (режисер — Філіп Арактінгі. У ролях: Нада Абу Фарат, Рана Аламуддін, Бшара Аталах, Родні Єль Хаддад), «Марокканська симфонія» (режисер — Камал Камал. У ролях: Юнес Мегрі, Абдула Ламрані, Рафік Бубкер), «Липкі пальці» (режисер — Кен Скотт. У ролях: Рой Дюпюї, Патріс Робітай, Клод Лего), «1981» (режисер — Рікардо Трогі. У ролях: Жан-Карл Бушер, Клаудіо Коланжело, Сандрін Бісон), «Welcome» (режисер — Філіп Ліоре. У ролях: Венсан Лендон, Фірат Айверді, Одрі Дана), «Мовчання Лорни» (режисери — Жан-П’єр і Люк Дарденн. У ролях: Ата Доброши, Жеремі Реньє, Фабріціо Ронжионе).
Організаторами «Франкофонії. Світ кіно» виступають посольства Бельгії, Франції та Канади, Французький культурний центр і кінофестиваль «Молодість».
Транскордонний Шопен
Офіційне відкриття Року Шопена в Україні розпочнеться 14 березня концертом в Національній філармонії України. Твори класика виконають польські музиканти (диригент Роман Ревакович і піаніст Ян Кшиштоф Броя). Цей вечір пройде за підтримки посольства Республіки Польща в Україні, Польського інституту в Києві й Інституту Адама Міцкевича. На Волині, у Луцьку, до 200-ряччя композитора в рамках українсько-польського проекту «Шопен транскордонний: від класики до джазу» проходитиме акція впродовж травня. У селі Желязова Воля, де народився знаменитий композитор, урочисті святкування розпочнуться з 23 квітня — дня, коли у прилеглому до маєтку костьолі хрестили малого Фредеріка Шопена. Планують проводити концерти у храмі. Апогеєм польських святкувань стане VI Міжнародний фестиваль «Шопен і його Європа» (Варшава, 2—31 серпня) і XVI Міжнародний конкурс піаністів ім. Шопена (Варшава, 2—23 жовтня). Про події шопеніани можна дізнатися на спеціальному сайті — chopin2010.pl.
У Парижі, де композитор жив після від’їзду з Варшави, пройде кілька визначних концертів: у Театрі Єлисейських полів та в Королівській опері у Версалі. Різноманітні події також відбуватимуться в інших містах Європи та Азії. Наприклад, у Південній Кореї відбудеться Азійсько-Тихоокеанський конкурс ім. Шопена. У багатьох країнах світу польські представництва сформували так звані Почесні шопенівські комітети, куди входять відомі політики та інтелектуали: наприклад, міністр культури Франції Фредерік Міттерран, режисер Бернардо Бертолуччі, письменник Умберто Еко, співак Пласідо Домінго, президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. В Україні до цього комітету входять Мирослав Попович, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Олег Скрипка та інші. Розклад заходів у рамках програми «Рік Шопена в Україні» дивіться на сайті Польського інституту в Україні www.polinst.kiev.ua.
Акварельні мелодії світу
У Будинку художника відкрилася персональна виставка відомої київської художниці Галини Гаркавенко (1933 — 2008 рр.). Лірична та витончена, дуже камерна, майже інтимна, її творчість — справжня та повна сповідь тонкої та чуттєвої жіночої душі. Серед ранніх робіт художниці — елегантні ліногравюри, що нагадують про традиції Срібного століття (серія «Київ», «Осінні сутінки»). Проте чи не найхарактернішими творами Галини Гаркавенко є сповнені світла та повітря акварельні пейзажі («Кавказька ущелина», «Казкові дерева», «Блакитний сонячний день», «Рожевий ранок», «Морозний ранок»). При цьому в художниці явно є й «найулюбленіші» миті року, перш за все — рання весна («Весна ясно-зелена», «Зацвіла ліщина»). Галина Гаркавенко зверталась і до інших жанрів — натюрморт, портрет, — незмінно оповідаючи в них про щось дуже особисте і, головне, щиро для неї важливе та дороге («Квіти на вікні», «Шипшина», «Сон-трава»). Останнім же часом вона, здається, навіть віддавала перевагу більш «солідному» живопису («Хатина з трояндами», «Натюрморт. Лісові квіти»), досягнувши в ньому високої майстерності — і зберігши при цьому чисту мелодію свого мистецтва, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.