Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

10 жовтня, 2009 - 00:00

Перемогла поетеса

Нобелівська премія з літератури за 2009 рік присуджена німецькій письменниці Герті Мюллер з формулюванням «за зосередженість у поезії й чесність у прозі, з якими вона описує життя знедолених». Вона стала 12-ю жінкою-лауреатом за історію премії. Мюллер народилася в Румунії, закінчила Тімішоарський університет. 1982 року видала перший роман німецькою (Niederungen, «Низини»). Через п’ять років разом із чоловіком, письменником Ріхардом Вагнером, переїхала до ФРН. Спостерігачі передбачали перемогу поета 2009 року: востаннє нагорода за віршовані твори присуджувалася полячці Віславі Шимборске 1996 року. Мюллер відома здебільшого своєю прозою, однак 2000 року в неї вийшла книжка віршів Im Haarknoten wohnt eine Dame («Жінка живе в пучку волосся»), пише lenta.ru. Сума Нобелівської премії становить 10 мільйонів шведських крон (970 тисяч євро). Урочистий бенкет на честь лауреатів 2009 року відбудеться в грудні в Стокгольмі. Нагадаємо, минулого року премії удостоївся французький письменник Жан-Марі Гюстав Леклезіо, через рік нагороду отримала британська письменниця Доріс Лессінг. Нобелівська премія з літератури присуджується з 1901 року.

Крадії полюють за картинами закарпатських майстрів

В Ужгороді викрали десять картин відомих закарпатських художників, вартість яких становить 135 тисяч гривень, повідомило УНІАН, посилаючись на відділ зв’язків із громадськістю ДУ УМВС у Закарпатській області. Із заявою до міліції звернулася 60-річна жителька обласного центру. За словами жінки, з її квартири на вул. Грушевського в Ужгороді, де кілька днів нікого не було, невідомі зловмисники викрали десять картин закарпатських художників. За попереднім висновком, злодії потрапили до квартири, пошкодивши серцевину замка на вхідних дверях. Серед картин, що зникли, є полотна основоположника закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая, повідомляють у відділі. Вартість викрадених картин нині оцінюють експерти, але вже зараз фігурує мінімальна сума в 135 тисяч грн. Злодіїв розшукують представники правоохоронних органів. Нагадаємо, у вересні минулого року чотири цінні полотна зникли з Ужгородського замку. Вартість картин може в кілька разів перевищити суму, яку днів за десять до інциденту Закарпатський краєзнавчий музей просив в обласного керівництва на встановлення сигналізації. Полотна експерти оцінюють у 500 тис. грн. А в червні 2007 року в Закарпатському Тячеві з приватного приміщення викрали картини Золтана Шолтеса та Йосипа Бокшая.

А Джульєтта, виявляється, — чоловік!

Виставою «R & J: Ромео та Джульєтта» Театр Романа Віктюка відкрив свій шекспірівський цикл. Прем’єра в Москві відбулася цього літа, і ось уже 12 жовтня нову роботу режисера побачать кияни (в МЦКИ — колишній Жовтневий палац). За Віктюком — це «найнетрагічніша трагедія Шекспіра, пронизана ренесансною радістю прийняття світу, ставши спонукою для театральної фантазії — повної нестримної гри, іронії, юнацького максималізму та гостроти почуттів». Романа Григорович пояснив, що він не просто поставив шекспірівську трагедію, а «Ромео та Джульєтту», яку «розігрують учні британської Королівської морської школи №25. Тобто перед нами свого роду спектакль-пародія на англійські шкільні вистави, в яких учні-аматори залучаються до мистецтва сцени. А оскільки справа відбувається в морській школі, то, через відсутність жінок, їхні ролі грають чоловіки». Головні ролі виконують чотири молоді актори — студенти московських ВНЗ. Дія розгортається серед вітрил, сходів та канатів, а актори розігрують вічний сюжет — такі запропоновані режисером обставини. Але мало хто знає, що на початку XVII століття на одному із захоплених штилем чайних кліперів капітан, щоб матросів не пиячили та не влаштовували бійок, ставив із ними іншу трагедію Шекспіра — «Гамлета». Так життя вкотре перетнулося з мистецтвом, викликавши несподіваний і провокаційний театральний хід... Постановку та музичне оформлення «R & J: Ромео та Джульєтта» створив Роман Віктюк, сценограф — Володимир Боєр

Благодійники б’ють у литаври

Днями Благодійний фонд «Обдаровані діти — майбутнє України» разом із Міжнародною громадсько-патріотичною фундацією «Дні України», яку очолює Максим Тимошенко, вручили Київській середній спеціалізованій музичній школі-інтернату ім. М. Лисенка сертифікати на придбання трьох комплектів литавр. Юні таланти отримали подарунок під час концерту симфонічного оркестру школи, присвяченого композитору Йозефу Гайдну. Цей рік проголошено ЮНЕСКО ювілейним роком австрійського класика (1732—1809). «Протягом десяти років у цій музичній школі мріяли про литаври. На жаль, державні установи, які опікуються питаннями культури та мистецтва, за весь час не знайшли можливості посприяти здійсненню цієї професійної мрії, — сказала, вручаючи сертифікат, президент БФ «Обдарованні діти — майбутнє України» Влада Прокаєва (Литовченко). — Школа ім. М. Лисенка — справжня альма-матер, де навчаються та вдосконалюють власну майстерність юні таланти. Ці діти — майбутня творча еліта нашої держави. Вони вже сьогодні достойно представляють країну на міжнародному рівні. І наше завдання — сприяти їхньому подальшому творчому розвитку». Придбання литавр стало можливим завдяки проведенню у серпні цього року благодійного балу імені Терещенка у князівстві Монако, де й була зібрана частина коштів. «На жаль, держава якось обходить увагою наш спеціалізований заклад для обдарованих дітей. Та й меценати нас не часто відвідують, — каже директор музичної школи ім. М. Лисенка, заслужений діяч мистецтв, професор Валентин Шерстюк. — Усього кілька місяців ми співпрацюємо з благодійним фондом «Обдаровані діти — майбутнє України», а вже школа отримала від нього нову звукову апаратуру, пані Влада запровадила для учнів із малозабезпечених сімей десять іменних стипендій, а зараз подарувала ще й литаври. Це основний ударний інструмент у симфонічному оркестрі. Без нього уявити такий оркестр неможливо. Самотужки придбати дорогі інструменти ми не могли, доводилося повсякчас запозичувати. Проте зараз завдяки благодійникам наш оркестр зазвучить на повну силу», повідомляє Ольга КРОТОВА.

Газета: 
Рубрика: