Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

19 серпня, 2009 - 00:00

Національний художній музей України розпочне новий сезон

Перші просвітницькі лекцій відбудуться у вересні, повідомляє інтернет-сайт музею. У рамках НХМ створено три типи програм для дітей, підлітків та дорослих: традиційні екскурсії та лекторії з історії та теорії мистецтва, інноваційні програми «Стратегії візуального мислення» та клуб «Мистецтво — простір спілкування» та «Художня майстерня». Зокрема, програма лекторію «Українське малярство» охопить історію вітчизняного мистецтва від художньої культури Київської Русі до нових тенденцій в українському живописі кінця ХХ століття. Доповнений цикл «Як ремесло стає мистецтвом» зачіпатиме як теоретичні проблеми усвідомлення того, що таке мистецтво взагалі, так і суто практичні питання щодо технік, які застосовують митці. Оновлена програма «Музейний експонат» відкриває завісу над таємницею роботи музейного науковця-дослідника. Лекції цього циклу присвячені окремим роботам окремих художників. Усі лекції читаються у приміщенні музею по суботах. Серед просвітницьких програм музею є ряд циклів для дітей («Сімейний лекторій» розрахований на дітей шести-восьми років та їхніх батьків — по неділях), підлітків («Абетка мистецтва» — по неділях). Окремо сформовано «шкільну» програму. Музей активно запроваджує нові форми музейного спілкування. «Стратегії візуального мислення» — це інноваційна програма розвитку мислення засобами образотворчого мистецтва для дітей від шести років. Програма Visual Thinking Strategies (VTS) започаткована американськими дослідниками Ф. Єнавайном та А. Хаузен у Музеї сучасного мистецтва (Нью-Йорк) у 80-х роках, адаптована та запроваджена в Україні міжнародним фондом «Відродження» та Міжнародним інститутом «Відкрите суспільство» (Будапешт) у 1996—1998 роках. Друга інноваційна програма призначена для дорослих. «Мистецтво — простір спілкування» — це клуб для всіх, кому цікаве мистецтво, який передбачає дослідження творів візуального мистецтва та власних глядацьких здібностей. Для тих, хто бажає творити власноруч, працює «Художня майстерня».

Ден Браун наступає...

Новий роман про професора Ленгдона The Lost Symbol («Загублений символ») з’явиться в книгарнях 15 вересня — одночасно в паперовій і в електронній версіях. Перший наклад книги Дена Брауна в твердій обкладинці, за даними The Guardian, становитиме 6,5 мільйона примірників, повідомляє lenta.ru (попередній роман Брауна — «Код да Вінчі» — розійшовся світом сумарним накладом 81 мільйон примірників). На думку The Guardian, інтерес до електронної версії книги Брауна прискорить переворот у книговидавничому бізнесі: зокрема, Джоел Рікетт, голова Viking Books, підрозділу Penguin, вважає, що зараз онлайн-публікації стають однією з важливих нових маркетингових технологій. Наразі книга Брауна дісталася третьої сходинки в рейтингу бестселерів американського інтернет-магазину Amazon.com, поступаючись класичній кулінарній книзі Джулії Чайлд Mastering The Art of French Cooking, популярність якої різко зросла після виходу на екрани фільму Нори Ефрон Julie & Julia.

«Будь вільним-2009»

22 і 23 серпня у Чернігові пройде Міжнародний фестиваль «Be Free / Будь вільним». Організаторами заходу є Білоруська музична альтернатива, Ініціатива «Студформат» і Європейське радіо для Білорусі. Українськими партнерами виступили Чернігівський рок-клуб і Чернігівський громадський комітет захисту прав людини, повідомляє УНІАН. Мета фестивалю — об’єднати кращі рок-проекти та публіку сусідніх країн ідеєю свободи творчості й самовираження, а також привернути увагу до сучасної рок-сцени Білорусі. У Чернігів приїдуть 20 музичних груп з Білорусі, України, Польщі та Франції. Хедлайнерами цього року стануть групи «Ляпис Трубецкой» (Білорусь) і «Воплі Відоплясова» (Україна), до яких приєднаються гості з Польщі (Zero-85) і Франції (Vladivostok), а також низка молодих груп з Білорусі — B:N, Zatochka, Tarpach, Partyzon, Pomidor/OFF, LitvinTroll, Imprudence, ULIS і ін. Майданчиком для проведення фестивалю обрано місце на березі річки Десна між Центральним міським парком культури й відпочинку Чернігова і туристичним комплексом. Концерти проходитимуть під відкритим небом. Вхід на фестиваль безкоштовний, а для тих, хто приїхав з інших міст, буде організовано майданчик для наметового містечка. За даними організаторів, Чернігів став третім містом, де проводиться «Be Free». У минулі роки фестиваль проходив у Луцьку й Львові за участю таких груп, як «Гайдамаки», «Тартак» (Україна), Neuro Dubel, «Крама» (Білорусь), Metanoia (Польща), а кількість глядачів фестивалю досягала 10 тис. осіб.

«Куда уходит детство?»

Свою персональну виставку молодий закарпатський митець Михайло Цап представив у київській галереї «Грифон». Вона називається «Дитячий світ». Ця експозиція — своєрідний експеримент, не лише графічний, але й психологічний. Автор намагається показати реальність, побачену дитячими очима, за допомогою кольору передати відчуття знайомства зі світом... Виставка «Дитячий світ» — це образи, що перебувають між реальністю і особистісними асоціативними лабіринтами... Образ — мінімальна умова побудови діалогу із зовнішнім світом, уявної картографії, яка, проте, з самого початку позначена принциповою необхідністю інтимного залишку, що не піддається трансляції. Мінімальне графічне вираження використовується художником як спосіб вічного повернення до неіснуючого, в надії на нерекурсивність роботи з образом, спробі візуалізувати загальне. Всі картини мають імена, звичайно, симпатичні та забавні — «Мишка-шряботушка», «Колібрі», «Мурахоїд», «Блохо-слон», «Заєць». Проте, є серед творів Михайла Цапа й дорослі роботи («Джокер», «Жінка, яка застібає сандалі», «Тополі при дорозі») — і навіть зовсім дорослі («Людина-слон»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.

Газета: 
Рубрика: