Жертовник готів знайшли на Волині
Учасники Київської археологічної експедиції відкопали на березі Стира (Волинь) культову споруду готського племені. Береги Хрінницького водосховища, де вже 17 років працюють наукові працівники та студенти, приховують чимало унікальних за історичною цінністю речей. Проте зберегти їх — навіть у землі — з кожним роком стає все важче, передає «Радіо «Свобода». Жертовник готського племені на території відкопаного поселення — знахідка унікальна, але очікувана, сказав керівник експедиції, заступник директора Інституту археології НАН України Денис Козак.
— Як правило, рядове готське поселення — це три-чотири будиночки, а тут їх понад півсотні, — зазначає вчений. — У наших готів були найвідомішими два боги: Вотан і Тор. А це жертовник — тут розкладали величезне вогнище, є спеціальні місця для обробки туші після спалення, бо залишки після пожертви доїдали люди — це як причастя. Збереглося місце, куди клали кістки тварин, і чаші, куди зливали їхню кров.
Знахідки готського періоду з’явилися завдяки пошукам венедів — стародавнього праслов’янського народу, сліди культури якого масово було знайдено в Україні саме завдяки експедиціям під керівництвом Козака. Ниточки кожного разу тягнулися на Волинь. Уже перші знахідки перевершили всі очікування, говорить Денис Козак. Серед знахідок археологів — із поселення рибальського племені неврів — кістковий гарпун у формі тризуба, а також амфора із зображенням найдавнішого на території Європи плуга. Козак запевняє, що на території України досі залишається більше археологічних визначних пам’яток, ніж у Європі загалом, проте їх активно знищують...
Музика Сінатри зазвучить у балеті
Хореограф Твайла Тарп, одна з найтитулованіших постановниць сучасного танцю в США, у вересні покаже глядачам свій новий проект. Його побудовано на піснях знаменитого Френка Сінатри. Раніше міс Тарп із успіхом ставила вистави на музику Боба Ділана і Біллі Джоела. The New York Times нагадує, що за хореографію до мюзиклу Джоела «Movin’ Out» вона вдостоїлася престижної бродвейської премії «Тоні» lenta.ru. Вистава на музику Сінатри дістала назву «Come Fly With Me». У ньому використані знамениті хіти співака, в тому числі «My Way», «Witchcraft», «Summer Wind». Персонажі вистави — чотири пари, які протягом вечора закохуються і розлучаються.
Шотландська знахідка — гробниця бронзового віку
Археологи з університетів Глазго і Абердіна розкрили поховання бронзового віку, всередині якого знаходився багатий інвентар, у тому числі бронзовий кинджал у шкіряних піхвах із золотою стрічкою, шкіряна сумка, предмети з дерева та металу. Дослідники вважають, що вони знайшли поховання людини з високим соціальним статусом, повідомляє lenta.ru, посилаючись на The Times. Археологів порадувало добре збереження інвентарю гробниці, яка була так вдало закрита 4-тонним мегалітом, що органічні матеріали — дерево, шкіра, рослини — вціліли. Похований лежав у березовій труні, поміщеній на шарі гальки та піску. Гробниця, якій нараховується 4 тисячі років, перебуває в околицях села Фортевіот, недалеко від міста Перт. Фортевіот відомий як місце, де в IX сторіччі жили останні піктські королі. Окрім того, в околицях села вивчено численні ритуальні пам’ятки, що належать до різних епох аж до неоліту.
«Біле сонце пустелі» світить уже чотири десятиріччя
Ювілей легендарного фільму відзначили на кінофестивалі «Вікно в Європу», який нині проходить у Виборзі. Відбулася творча зустріч із режисером картини «Біле сонце пустелі» Володимиром Мотилем і акторами: Анатолієм Кузнєцовим, який зіграв роль червоноармійця Федора Сухова, і Миколою Годовиковим, який виконав у стрічці роль Петрухи, передають РІА «Новости». Пригоди товариша Сухова, який супроводив звільнених жінок Сходу (гарем бандита Абдулли); історії червоноармійця Петрухи, митника Верещагіна (Луспєкаєв), Саїда (Мішулін), із піснями на тексти Булата Окуджави, та іронічними листами (їх написав Марк Захаров) можна дивитися до нескінченності. Виросло декілька поколінь глядачів, а фрази зі стрічки стали крилатими... На фестивалі Мотиль представив свій новий проект — фільм «Пурпурний колір снігопаду». У конкурсі ігрового кіно «Осінні прем’єри» представлено стрічки: «Цариця і розбійник» — режисерський дебют Катерини Толдонової, «Подвійна пропажа» Валерія Лонського і «Ясновидиця» Іллі Хотиненка.
Украдену скрипку виявили у... вітрині крамниці
Скрипку кінця XIX сторіччя, що імітує один із інструментів Страдіварі, було виставлено на продаж у комісійній крамниці в англійському місті Бат. Як виявилося, інструмент вартістю 5000 фунтів стерлінгів було вкрадено у скрипальки Гізер Коуен, а до лавки його здав невідомий за 10 фунтів, повідомила газета The Daily Mail. Інструмент було вкрадено під час концерту в Королівському театрі Бата: Коуенн на деякий час залишила скрипку біля краю сцени. Виконавиця звернулася до городян із проханням допомогти в пошуках інструмента, і заклик подіяв: продавець упізнав скрипку, яка розшукується, в тій, що недавно з’явилася на вітрині крамниці. Господарі лавки повернули скрипку, яка не потерпіла від пережитих пригод, власниці. Викрадача вдалося знайти, він визнав свою провину й відправився відбувати покарання терміном на один рік в одну із в’язниць королівства.