Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

11 червня, 2009 - 00:00

Найбільш стародавній горщик

При розкопках у печері Юй Чан Янь у провінції Хунань на півдні Китаю група археологів під керівництвом Елізабетти Боаретто з Наукового інституту Реховота (Ізраїль) і Сяо Хун Ву з Пекінського університету виявила глиняні черепки, яким близько 18 тисяч років! Як пишуть археологи в своєму дослідженні, препринт якого опубліковано на сайті часопису Nature, це дозволяє відсунути термін появи гончарного ремесла приблизно на тисячу років у минуле. Знахідка дозволила археологам відновити вигляд горщика висотою 29 сантиметрів із загостреним дном. Відкриття Боаретто і Ву підтверджує версію про те, що перехід від палеоліту до неоліту (від кочового способу життя з мисливством і збиральництвом як джерелом прожитку до осілості й зародків сільського господарства) в Східній Азії почався раніше, ніж у Середземномор’ї, і зайняв набагато більше часу, зазначає lenta.ru. Раніше виявлені зразки гончарного промислу в Східній Азії мали вік близько 15-16 тисяч років. Тепер же з’ясувалося, що цей промисел зародився як мінімум на тисячу років раніше. У Середземномор’ї як орієнтовна дата «неолітичної революції» називається звичайно період близько 10 тисяч років тому.

Пуанти на цвях?

Зірка світового балету Ніна Ананіашвілі, прима American Ballet Theater (ABT) залишає сцену. Її останнім виступом стане вистава «Лебедине озеро» Чайковського, яка відбудеться в Нью-Йорку 27 червня, пише lenta.ru, посилаючись на газету The New York Times. Грузинська балерина танцює в ABT з 1993 року, причому її першою роллю також була Одетта/Одиллія в «Лебединому озері». Цього тижня Ананіашвілі також востаннє виконає провідну партію в «Жізелі». На нью-йоркській сцені Ананіашвілі виконала провідні партії у виставах «Сильфіда», «Дон Кіхот», «Спляча красуня», «Баядерка», «Ромео і Джульєтта», «Манон», «Попелюшка», «Весела вдова», «Оффенбах у пеклі», «Симфонія до мажор», «Есмеральда», «Па де де Сильвія», «Снігуронька», «Па де де Чайковського». В березні нинішнього року одній із найвидатніших балерин сучасності виповнилося 46 років, і з’явилася інформація про те, що Ананіашвілі піде з ABT, щоб більше часу проводити зі своєю маленькою дочкою. При цьому повідомлялося, що вона буде співпрацювати з низкою труп як запрошена танцівниця. Газета не уточнює, чи дотримується Ананіашвілі цих планів, чи збирається повністю завершити свою кар’єру. Уродженка Тбілісі, Ніна Ананіашвілі в 80-х роках танцювала в московському Большому театрі. Ще за радянських часів вона стала народною артисткою Грузії, а потім Росії; лауреат багатьох державних нагород.

«Мелодія для шарманки» прозвучить у Москві

Новий фільм знаменитого кінорежисера Кіри Муратової побореться від України за головний приз 31 Міжнародного Московського кінофестивалю (ММКФ), який пройде в столиці Росії з 19 до 28 червня. Усього до конкурсної програми ввійшли 16 картин із 14 країн. Нагадаємо, що фестиваль включає: Основний конкурс і конкурс Перспективи, а також Програму Російського кіно в позаконкурсному й ретроспективному показах. Цього року журі кінофестивалю очолить відомий російський режисер Павло Лунгін, а його новий фільм «Цар», у якому зіграв свою останню роль Олег Янковський, відкриє ММКФ.

Мрії та містерії

«Енергія» — так назвали свою виставку в Національному заповіднику «Софія Київська» («Хлібня») дві художниці з Краматорська — Олена Кулик і Олена Кулик-молодша, мати і дочка. Малярство Олени Кулик — мандрівка, яка поступово перетворюється на символ (що спочатку розкриває всі свої таємні значення, а потім і наповнюється абсолютно новим, часом непередбачуваним значенням). Колоритні подробиці «Бабусиної хатини» казкові своєю яскравою (як у дитинстві) виразністю. Квіти в «Ірисах», трави в «Крилах степу» і небо в «Прозорому повітрі» і тут зовсім недалеко до космічного дива в «Ночі на Благовіщення», і космічної містерії в «Енергії зірок». Олена Кулик-молодша — автор пастелей, сповнених вишуканості й таємниці. Найулюбленіша тема молодої художниці — море («Бухта», «Ванільне море»), яке стає в її роботах простором на грані життя та мрії, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.

«Тіні...» в Голівуді

Шедевр українського кінематографа — фільм «Тіні забутих предків» режисера Сергія Параджанова 5 червня побачать у Голівуді. Стрічку буде показано в рамках виставки Міжнародних фільмів і цифрових технологій CINE GEAR EXPO-2009, повідомляє прес-служба Міністерства культури та туризму України. Картина відкриє нову частину виставки за назвою «Сторінки з історії кінематографа» (крім «Тіней забутих предків» буде показано фільм «Хрещений батько» режисера Френсіса Форда Копполи). Перед демонстрацією української стрічки глядачам покажуть трилер про історію створення фільму.

Газета: 
Рубрика: