Поет моря
У Музеї Т. Г. Шевченка експонується виставка Степана Ярового (1913 — 1988), приурочена до 95-річчя з дня народження майстра. Її організатори прагнули максимально повно показати творчість одного з кращих українських художників-мариністів. До експозиції включено роботи в різних жанрах. Оповідь про митця не зводиться до анкетних даних, а доповнена емоційними особистими спогадами його рідних.
Степан Яровий — автор чудових портретів і натюрмортів. Створені ним пейзажі (улюблений жанр художника) мають вражаючу «географію» («Пейзаж із церквою», «Будинок біля річки. Седнів»), але море в його картинах виникає постійно — Балтійське («Прибалтика. Сніг на узбережжі»), заполярне («Заполяр’я. Рибальське селище», «Човни біля озера. Заполяр’я»), а найчастіше — Чорне («Крим. Дорога до моря», «Судак. Ранній ранок», «Вид на Судак»). Проживши велику частину життя в Ялті, Степан Яровий не міг не закохатися в Крим — і не передати цю любов у своїх картинах. Він пише кримську весну («Мигдаль квітне. Гурзуф») і кримське літо («На ялтинському пляжі», «Літо в Гурзуфі»), а також осінь («Осінній шторм») і зиму («Зима в Ялті») — в горах («Гірський Крим»), біля моря («Золотий пляж. Крим», «Прибій. Ялта», «Скелі біля берегів Алупки»), в порту («Два сейнери», «Ялта. Кораблі в порту»), в місті («Севастопольський пейзаж», «Пам’ятник затопленим кораблям»). І все це стає в картинах митця красою і радістю, створеною з чистих, сяючих фарб і сонячного світла, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.
«Мільйонер із нетрищ» — найкращий фільм
66-а урочиста церемонія вручення другої за престижністю нагороди кіносвіту США «Золотий глобус» відбулася в Каліфорнії. Ця нагорода присуджується Асоціацією іноземної преси Голівуду і вважається другою за престижністю після «Оскарів», повідомляють РІА «Новости». У головній номінації «Найкращий драматичний фільм» перемогла стрічка «Мільйонер із нетрищ». Ця стрічка про мешканця індійського міста Мумбаї, який виграв мільйон у телегрі «Хто хоче стати мільйонером», обійшла таких конкурентів, як «Загадкова справа Бенджаміна Баттона», «Читець», «Фрост проти Ніксона» і «Сумнів». Усі ці фільми були дуже сильними конкурентами «Мільйонера з нетрищ», але саме роботу сценариста Саймона Бофуа було визнано найкращою членами Асоціації іноземної преси Голівуду.
Нагорода за провідну чоловічу роль дісталася Міккі Рурку («Борець»). У цій номінації він обійшов Леонардо Ді Капріо («Дорога змін»), Френка Лангелле («Фрост проти Ніксона»), Бреда Пітта («Загадкова справа Бенджаміна Баттона») і Шона Пенна («Гарві Мілк»).
«Золотий глобус» за найкращу жіночу роль отримала Кейт Вінслет («Дорога змін»). Їй «протистояли» Меріл Стріп зі стрічкою «Сумнів», Енн Гетевей («Рейчел виходить заміж»), Анджеліна Джолі («Підміна») і Крістін Скотт Томас («Я так довго тебе кохала»).
Остання стрічка знаменитого режисера Вуді Аллена «Вікки Крістіна Барселона» удостоєна «Золотого глобуса» як найкраща комедія 2008 року. Вона перемогла в номінації «Найкращий художній фільм: мюзикл чи комедія». Конкуренцію їй складали фільми «Мамма міа!», «Залягти на дно в Брюгге», «Спалити після прочитання» і «За волею випадку».
У номінації «Найкращий фільм іноземною мовою» отримав ізраїльський мультфільм «Вальс із Баширом». Мультиплікаційна стрічка про події ізраїльсько-ліванської війни 1982 року обійшла в цій номінації три художні фільми з Франції, Італії, Німеччини та фільм спільного виробництва Швеції та Данії.
Австралійський актор Хіт Леджер удостоєний «Золотого глобуса» посмертно в номінації «Найкраща чоловіча роль другого плану». Леджер, який помер рік тому внаслідок передозування медикаментозних засобів, феноменально виконав роль Джокера в стрічці «Бетмен: Темний лицар».
Нагороду в номінації «Найкраща жіноча роль другого плану» було вручено Кейт Вінслет за фільм «Читець». Вона ж отримала цю премію в категорії «Найкраща головна жіноча роль» за роботу в стрічці «Дорога змін».
Найкращий мультиплікаційний фільм — «Валл-І». У цій номінації історія про застарілого робота, який повернув людству Землю, обійшла двох сильних конкурентів — мультфільми «Кунг-Фу Панда» і «Вольт».
У номінації «Найкраща головна жіноча роль у комедії чи мюзиклі» премія дісталася Селлі Гоукінс за фільм «За волею випадку».
Найкращою піснею до кінофільму за підсумками 2008 року визнано композицію Брюса Спрінгстіна «Борець» до однойменного фільму з Міккі Рурком у головній ролі.
«Золотий глобус» у категорії «Найкращий телесеріал» отримала стрічка «Джон Адамс». Цей історичний багатосерійний фільм про одного з авторів «Декларації незалежності», першого віце-президента і другого президента США створив телеканал Home Box Office (HBO).
Повернулася богиня родючості
Уряд Єгипту повернув Іраку нелегально вивезену з території країни статуетку іракської богині, повідомляє lenta.ru Associated Press. За словами голови єгипетської Верховної ради зі старожитностей Захі Хавасса, статуетку було вилучено в порту міста Нувейба у єгиптянина, який працював у Йорданії та намагався провезти її на батьківщину. Тепер на нього чекає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 5 років. Десятисантиметрова бронзова статуетка, за припущенням Хавасса, зображає давньоіранську богиню родючості. Її вік поки що не визначено. Організація, очолювана Захі Хавассом, вже повернула Іраку близько 5 тисяч цінних предметів. Сам голова Верховної ради зі старожитностей відомий як активний прихильник повернення нелегально вивезених цінностей на їхню батьківщину. На церемонії передачі бронзової статуетки іракський дипломат Абдель Хаді Ахмет заявив, що з липня 2008 року до Іраку повернулося 24 тисячі викрадених цінностей. За даними ЮНЕСКО, досі не знайдено від 3 до 7 тисяч предметів іракського мистецтва. Серед них понад 50 предметів, що являють величезну історичну цінність.