Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

19 листопада, 2008 - 00:00

Гофманівські мотиви

У галереї «Майстерня», в Будинку художника, проходить персональна виставка молодої київської художниці Катерини Радько. Її роботи гротескні, парадоксальні, іронічні й вишукані — надзвичайно цікаве явище в сучасній українській графіці. Судячи з експозиції, це вибране в авторській редакції. Принаймні присутнє ледве не все найкраще і найгучніше — «Косовський кроль», дивний цикл за мотивами українського бароко («Полювання на дикого вепра», «Скорпіони! Ви збісилися», «Привид», «Чоловік озброєний», «Чесне одруження»); ілюстрації до гофманівських «Життєвих переконань кота Мурра», серед яких просто сяє «Портрет Крейслера з котом Мурром» (на фото). Чимало й нових робіт. У них Катерина Радько цікаво експериментує з кольором, а головне — виявляє несподіваний потяг до камерності, майже інтимність традиційно таємних фантазій («Нічні мандри»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.

Страйкує «Ла скала»

Знаменитий міланський оперний театр був змушений скасувати три останніх вистави оперети «Весела вдова» Франца Легара через безперервний страйк працівників, передає агенція AFP. Акція протесту, внаслідок якої роботу найзнаменитішого оперного театру було практично паралізовано, було організовано профспілкою Fials, яка об’єднує більшість працівників La Scala, в тому числі й музикантів. Організація заявила про своє невдоволення угодою, яку було підписано керівництвом театру і трьома іншими профспілками в липні цього року, пише lenta.ru. Ніяких подробиць угоди, укладеної з профспілками, не повідомляється. Відомо лише, що страйкуючі працівники La Scala, серед яких музиканти й хористи, вимагали підвищення зарплатні, оскільки в останні сім років вона була заморожена. Липневій угоді також передували й інші страйки, внаслідок яких виявилися зірвані прем’єра «Богеми» Пуччіні та три покази балету «Дама з камеліями». Раніше театр був також змушений скасувати виступи диригента Данієля Беренбойма, який повинен був представити «Реквієм» Верді. Окрім того, конфлікт із міністерством культури загрожував зривом прем’єри «Трістана та Ізольди» Вагнера. Вже відомо, що на грудень у театрі заплановано ще один страйк, який також може перешкодити прем’єрі «Дон Карлоса» Верді. У даний момент прем’єру призначено на 7 грудня.

Могила мушкетера

Французька дослідниця Оділь Борда стверджує, що виявила місце поховання д’Артаньяна, який згодом став прототипом однойменного персонажа Олександра Дюма, пише газета Times. За даними вченої, Шарль де Ба де Кастельмор д’Артаньян, який загинув при облозі фортеці Маастріхт 1673 року, покоїться за декілька кілометрів від церкви Петра і Павла в районі Вольдер голландського міста Маастріхт. «Слід, який привів до цього місця, виявився дуже чітким, — вважає Борда, яка провела п’ятирічне розслідування історії реального д’Артаньяна. Вона відкинула теорії, начебто тіло знаменитого мушкетера було перевезене й поховане у Франції. Я розцінюю шанси на успіх як 50 на 50». Вона переконує владу Нідерландів і католицьку церкву, яка володіє землею на місці виявлення поховання д’Артаньяна, надати їй право зробити ексгумацію французького героя, пишуть РІА «Новости». Нагадаємо, Шарль де Ба де Кастельмор д’Артаньян народився 1611 року. Будучи гасконським дворянином, він зробив кар’єру як кур’єр кардинала Мазаріні, виконуючи також доручення і короля Людовіка XIV. Служив у гвардії, а пізніше став фактичним командиром мушкетерів, а також губернатором Лілля. Загинув від кульового поранення в голову 25 червня 1673 року при облозі Маастріхта під час франко-голландської війни. Перебільшене фантастичними епізодами життя д’Артаньяна, лягло в основу тритомних «Мемуарів пана д’Артаньяна», складених письменником Гатьєном де Куртіль де Сандра і виданих 1700 року. У XIX сторіччі Олександр Дюма створив на основі цієї книги свій цикл про мушкетерів («Три мушкетери», «Двадцять років опісля», «Віконт де Бражелон»).

Газета: 
Рубрика: