Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

13 листопада, 2008 - 00:00

Дві години з Кабальє

В Одесі виступила зірка світової оперної сцени Монтсеррат Кабальє. Прима дала концерт в Театрі опери та балету. За можливість почути золотий голос одесити виклали від 300 до 4 000 грн. Концерт оперної діви тривав дві години, а її спів супроводжував особистий концертмейстер, повідомляє «Газета по-одеському». В концертній програмі прозвучали арії з творів Вінченцо Белліні, Джоаккіно Антоніо Россіні, П’єтро Маськані та інших композиторів.

«Злочини в мистецтві»

Книга «Злочини в мистецтві» про найбільш гучні історії викрадень світових шедеврів вийшла у видавництві «Гелеос». Багаторічна робота в кримінальних редакціях, зв’язки з міліцією та знайомі в музейних колах допомогли автору Антону Стратегову збирати матеріал для цієї книги.

— У цій книжці зібрано історії найбільш гучних викрадень світових шедеврів, найбільш нещадних маніяків, що завдавали шкоди безцінним раритетам, найкрутіших артдетективів, які знайшли вкрадені твори», — сказав Стратегов РІА «Новостям». — Це не наукове дослідження, в книжці присутні елементи белетристики, тому вона буде цікава широкому загалу читачів. Книга розповість читачам масу цікавих фактів та історій: чи справжня «Джоконда» в Луврі, завдяки якій помилці кілера вижив антиквар, який запідозрив подружжя Преображенських у продажу фальшивих передвижників, як політичні погляди трохи не загубили рембрандтовську «Данаю», у кого з легендарних артзлочинців IQ вище, ніж у Ньютона та інше.

Сплеск артзлочинів у 90-ті роки минулого століття автор книги пояснює тим, що підхід до культури в той час був ще радянським — твори мистецтва стали комерційно вигідним продуктом на чорному ринку, тому охорона в музеях була на найпримітивнішому рівні. Хоч дослідження показують, що іноді навіть найбільш «круті» системи охорони не гарантують недоторканості шедеврів.

Два монументи кінодіві

Родичі Вії Артмане збираються встановити в Ризі два пам’ятники в її честь, повідомила латвійська газета «Телеграф». Як розповів син актриси Каспар Дімітерс, один пам’ятник планується встановити на Покровському кладовищі столиці, де похована актриса, а інший — у центрі міста, на вулиці Брівібас, де раніше стояв пам’ятник Леніну. Мер Риги Яніс Біркс підтримує намір родичів актриси Вії Артмане, яка померла 11 жовтня на 79-му році життя, встановити їй пам’ятник у столиці. Необхідно провести широку дискусію про вибір місця для встановлення монумента. Завершити виготовлення пам’ятників родичі Вії Артмане планують до дня її народження — 21 серпня. Виготовлення обох монументів буде довірене скульптору Граіру Аветяну. За інформацією видання, на пам’ятнику, який планується встановити в центрі міста, будуть вигравіювані слова: «Все в житті від болю й від розуму».

Народна артистка СРСР Вія (Аліда) Артмане народилася 21 липня 1929 року в Тукумі (Латвія). Закінчила драматичну студію при Художньому академічному театрі імені Райніса (1949) і була прийнята в трупу цього театру, де пропрацювала більшу частину свого життя (майже 50 років), а 1999 року перейшла в Ризький молодіжний театр. У 70-х роках Артмане була однією з найпопулярніших актрис радянського кіно. Вона запам’яталася у фільмах «Рідна кров», «Ніхто не хотів умирати», «Театр».

Газета: 
Рубрика: