Вікно в сад
Київська художниця Ірина Левитська — відомий, визнаний монументаліст. Проте її нинішня персональна виставка, яка відкрилася в київському Будинку вчених, — камерна, майже інтимна і надзвичайно лірична. Не випадково епіграфом до неї став рядок із вірша Ірини Жиленко: «Я не людина, я вікно в сад», а назви багатьох картин узяті з поетичних творів Ліни Костенко. Живопис Ірини Левитської — багатобарвний, соковитий, емоційний і при цьому — вельми елегантний («Пори року (листопад, сухе листя)»). Вікно справді постає в багатьох картинах художниці, але функція його багатозначна. Щоправда, це завжди вікно назовні, погляд в дещо інше, у певному сенсі ніби недоступне, простір. Але деколи це завіконня може бути знайомим настільки, що стає чи не частиною квартири — й Ірина Левитська любовно і дбайливо фіксує все, що трапляється там протягом року («Київ грудневий», «Січень»). Деколи «грань між світами» раптом стирається, як за помахом чарівної палички («Металеві квіти»), хоча деколи для цього достатньо просто поставити на підвіконня букет ірисів — улюблених кольорів у мистецтві початку ХХ століття («Вікно модерну»). Інколи вікно дає змогу зазирнути у світ особливої, невимовної краси — хоча, можливо, це може означати і просто настання весни («Летить весна»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.
Шарліз Терон стане агентом №13
Акторка зіграє головну роль у фантастичному бойовику «Агент 13», повідомляє Variety. Деталі сюжету картини наразі тримаються в таємниці. Відомо, що постановкою фільму займеться Руперт Ваятт. Останньою його режисерською роботою на сьогоднішній день є картина «Повстання планети мавп», яка вийшла на екрани в серпні 2011 року. Згідно з відомостями з сайту BoxOfficeMojo, фільм зібрав у прокаті понад 481 мільйон доларів США при бюджеті в 93 мільйони доларів. Інформації про те, коли почнуться зйомки картини, в даний час немає. Інтерес до проекту проявляє багато великих студій, включаючи Sony, Warner Bros., Paramount, Universal і 20th Century Fox. Цього року в прокат буде випущено два фільми за участі Шарліз Терон. Реліз обох картин заплановано на червень. Йдеться про фантастичну стрічку Рідлі Скотта «Прометей», а також про нову версію казки про Білосніжку — фільм Руперта Сандерса «Білосніжка і мисливець». Велика любителька чотириногих, акторка Шарліз Терон знову почала збирати «собачу колекцію». Вона закликає й інших людей із різних країн узяти собі щеня з притулку. Нагадаємо, зірка цілий рік протрималася без собак після того, як, один за одним, пішли з життя вісім її улюбленців. Про це пише «Contact Music». «Всі (мої собаки) померли за останні два з половиною роки, одна за одною, але вони прожили чудове життя, найстаршій було 16 років», — розповіла Терон.
У Житомир прийшла музична весна
У нашому місті проходить ІV Міжнародний фестиваль «Житомирська музична весна» імені Олександра Стецюка і ІІІ Міжнародна конференція «Сучасна музика в сучасному світі». В заходах беруть участь відомі композитори, хореографи, виконавці з шести країн світу: США, Швейцарії, Латвії, Еквадору, Росії й України. Як повідомила виконавчий директор фестивалю, доцент кафедри музики і хореографії Житомирського державного університету ім. І. Франка Маргарита Моісеєва, на різних майданчиках міста відбуваються три-чотири конференції та заходи форуму. Зокрема, їхні учасники обговорюють та глибше пізнають такі теми, як «Слов’янські народи на культурній карті Європи», «Митець у просторі й часі», «Європа — Америка: ХХІ століття», «Україна — ЄС: мистецтво без кордонів», «Учитель — учень». «Глобальну мету фестивалю вбачаємо в об’єднанні музикантів усього світу», — каже художній керівник, заслужений діяч мистецтв РФ Сергій Жуков. Саме йому, людині, яка прожила в Житомирі 22 роки, належить ідея створення і започаткування щорічного зібрання. «Коли чотири роки тому випускники Житомирського музичного училища через мережу Інтернет вирішили організувати великий концерт, я висловив думку, що краще створити маленький, але регулярний фестиваль, щоб можна було демонструвати різну музику, запрошувати друзів, щоб місто, яке привело нас у музику, почало жити життям цілого світу», — зауважує Сергій Жуков. Особливу увагу організатори фесту звертають на потужний українсько-латвійський проект «Лабіринт», який відбудеться за підтримки Європейського культурного фонду в житомирському Музеї космонавтики ім. С. Корольова, повідомляє Юлія ГУЗ, Житомир.
«Гра тіней» і баян
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України започатковує літературно-музичний проект «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї». В його рамках відбуватимуться виступи відомих українських та зарубіжних музикантів-виконавців, творчі вечори письменників, художників і композиторів, які супроводжуватимуться тематичними презентаціями документальних матеріалів з фондів ЦДАМЛМ України. Проект спрямований на встановлення діалогу між актуальним мистецьким процесом та «задокументованим» минулим, відкрите спілкування артистів із публікою, популяризацію вітчизняної архівної спадщини. 28 квітня відбудеться перший концерт проекту «Гра тіней». Свою сольну програму представить лауреат міжнародних конкурсів, відомий баяніст Роман Юсипей (Україна — Німеччина). Прозвучить музика молодих українських, російських та німецьких композиторів для баяна соло, а також презентація творів для баяна з особових фондів ЦДАМЛМ України (автографи класиків української музики ХХ ст., рукописи, раритетні видання), повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Уперше в Харкові камерний оркестр виступив у костелі
Оваціями публіка відзначила виконання легендарного твору Stabat Mater Дж. Перголезі. Кафедральний собор Харківсько-Запорізької єпархії Римської католицької церкви відкрив свої двері не лише парафіянам, а й шанувальникам класичної музики. Слух харків’ян порадував оркестр FORTUNATI, що виконав композицію Джованні Перголезі «Stabat Mater» на вірші італійського монаха-францисканця Якопоне да Тоді. Цей твір дуже доречний для виконання перед Великоднем, тому що відображає передсвяткову атмосферу. Шедевр італійського композитора розповідає про страждання Діви Марії під час розп’яття Ісуса Христа. «Stabat Mater» складається з 13 частин, причому сольні та дуетні, повільні та більш швидкі чергуються. Загальний характер твору вирізняється камерністю, зворушливістю, проникливою лірикою. Над цим музичним шедевром Перголезі працював до останніх днів життя: незадоволений написаним, він вносив усе нові й нові виправлення до партитури, поки смерть не змусила його випустити перо з рук. Композитор присвятив свій чарівливий твір коханій, одруження з якою, на жаль, не відбулося через батьків його обраниці. Дівчині довелося піти в монастир, де вона незабаром померла. В образі Діви Марії маестро бачив кохану, тому композиторові вдалося передати його з особливою ніжністю, крім того, в трагічних уривках звучать і його власні страждання. Трагедія смерті, світлі почуття до близької людини, наближення весни, воскресіння життя, висока духовність — цим переповнена Stabat Mater. Твір Перголезі здобув визнання не відразу, але згодом, у XVIII столітті, став твором, що найчастіше видавався. На сьогоднішній день цей католицький гімн є одним із найчастіше виконуваних творів. Особливістю вечора було те, що в костелі виступали дві солістки — Тетяна Гамгія й Валерія Горподинько та камерний оркестр під керівництвом маестро Юрія Яковенко ( клавесин — Олександра Першина, орган — Євген Попов). До речі, Тетяна Гамгія — арт-директор цього проекту. Камерний оркестр FORTUNATI був створений 2009 року. Колектив дуже молодий, але складається з кращих випускників ХНУМ ім. І.П. Котляревського. Цей колектив спеціалізується на музиці у стилі бароко. Вибір фа-мінорної кантати Stabat Mater для виконання в костелі був дуже вдалим, і слухачі віддячили виконавцям тривалими оплесками. Євгенія ПРИТУЛА, Харків
«Брюссель» Вакарчука прозвучить у Києві
Останнім часом багато хто з поціновувачів творчості «Океану Ельзи» критикує Святослава Вакарчука за його експерименти, вбачаючи в цьому навіть «відсторонення» від гурту. Проте це лише так здається на перший погляд. Побувавши на львівському концерті Вакарчука, де співак представив програму «Брюссель», слухачі оцінили якість звуку та професіоналізм усіх музикантів, задіяних у концерті... Вже багато сказано. Нагадаємо, другий сольний альбом Станіслава Вакарчука записаний минулого року в одній із музичних студій Брюсселя. Вперше альбом був презентований Інтернетним концертом у мережі youtube. Трансляцію подивилися 100 тис. глядачів! А перший виступ відбувся в березні в Білорусі. Разом із Святославом Вакарчуком (вокал) у проекті «Брюссель» грають: Сергій Бабкін (флейта, гітара, перкусія, бек-вокал), колишній «океанівець» Дмитро Шуров (клавішні), Максим Малишев (барабани) та Петро Чернявський (бас-гітара). Концерти в Києві пройдуть у концертному клубі Stereo Plaza 26 та 27 квітня, повідомляє Ігор САМОКИШ, «День».