Шедеври на торги
Троє нащадків британських аристократичних родин мають намір продати полотна старих майстрів, які їм належать і зберігаються зараз в лондонській Національній галереї, найважливішому живописному зібранні Сполученого Королівства. Сумарна вартість картин на арт-ринку становить близько 400 мільйонів доларів (200 мільйонів фунтів стерлінгів), зазначає lenta.ru, посилаючись на газету The Telegraph. Найбільшу цінність для потенційних покупців має серія з п’яти картин «Таїнства» французького художника XVII століття Нікола Пуссена. Якщо її виставлять на відкриті торги єдиним лотом, то її вартість становитиме, принаймні, сто мільйонів фунтів стерлінгів (майже двісті мільйонів доларів). «Таїнства» належать герцогу Рутлендському. Його родина володіє серією з 1786 року. На думку газети The Art Newspaper, ці п’ять полотен Пуссена належать до 25 найважливіших шедеврів, що перебувають у приватних руках у Великій Британії. Другий шедевр, якому загрожує продаж, — це ескіз Пітера Пауля Рубенса до розпису банкетної зали в Уайтхоллі («Апофеоз короля Якова I»). Власник картини віконт Хемпден просить за чорновий «Апофеоз» 15 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 30 мільйонів доларів). Третю картину — «Портрет молодої людини» пензля Тиціана — планує продати лорд Галіфакс. Вартість роботи оцінюється, щонайменше, у 50 мільйонів фунтів стерлінгів (близько ста мільйонів доларів).
Всі троє власників картин запропонували опікунам Національної галереї викупити у них полотна, але музей не має у своєму розпорядженні такі значні кошти. Тому, швидше за все, шедеври буде продано на аукціонах і, мабуть, відправляться до приватних зібрань за межі Великої Британії. The Art Newspaper порівнює поточну кризу в галереї з кризою 1890-х років, коли через недостатнє фінансування ряд цінних картин з Національної галереї було продано до США.
Рівняння на Голлівуд?
За перші шість місяців цього року найбільші голлівудські студії заробили на прокаті своїх фільмів за кордоном 4,6 мільярда доларів. Як повідомляє Variety, це на 13 відсотків більше, ніж за той же період 2006 року і на 25 відсотків більше, ніж 2005 року. Майже третину з цієї суми зібрали головні «локомотиви» прокату — фільми «Пірати Карибського моря. На краю світу», «Людина-павук 3» і «Шрек Третій», сукупні збори яких перевищили півтора мільярди доларів. Аналітики зазначають, що іноземний прокат традиційно є порятунком для багатьох американських фільмів, які прохолодно зустріли на батьківщині. Так, в першій половині цього року картини «Зодіак», «Жнива» і «Ідеальний незнайомець», що не показали серйозних фінансових досягнень у США, зуміли зібрати непогану «касу» за кордоном. Експерти сподіваються, що за умови збереження нинішніх темпів зростання касових зборів, Голлівуду вдасться подолати цього року психологічно важливий рубіж у 10 мільярдів доларів.