Культпохід провідними сценами
У Лондоні пройшла незвичайна культурна акція. Протягом трьох днів мешканці Лондона й гості британської столиці безкоштовно відвідували провідні столичні театри. Це відбувалося в рамках проекту «Відкрита репетиція». Він спрямований на те, щоб дати можливість більшій кількості людей прилучитися до першокласних зразків музики, театру й танцю в Лондоні, — повідомили РІА «Новости». Глядачі змогли заглянути на репетиційні майданчики провідних столичних театрів і концертних залів, а також самі спробувати свої сили в акторській майстерності та співочому мистецтві. Публіку приймало близько 40 залів. Особливий інтерес глядачів викликали виступи Королівського філармонічного оркестру та Англійського національного балету. У культпроекті брали участь шекспірівський театр «Глобус», культурний центр «Барбікан», Королівський Альберт- хол, Вігмор-хол та інші.
Паралельний світ
У галереї «Ра-фото» проходить виставка «Людина має право», влаштована організаціями «Касталія-Фонд» та асоціацією психіатрів України за підтримки Американського агентства USAID, проекту «Мережа громадянської дії в Україні» UCAN та ін. Понад 20 авторів з різних куточків України (Києва, Івано-Франківська, Львова, Одеси, Черкас та ін.) відгукнулися на підтримку проекту «Громадська кампанія за гідні умови надання психіатричної допомоги». Відомий правозахисник Семен Глузман таким чином привертає увагу влади й громадськості до проблеми жорстокості в поводженні з хворими: «Де ми, платники податків, особисто беремо співучасть в системі безкарного безправ’я»...
Фотографії з місць, куди зазвичай не заглядає око пересічного громадянина, свідчать про те, що людина з діагнозом «психічно хворий» потрапляє за грати паралельного до нас світу, який позбавляється точок перетину з нормальним життям, правничими і навіть медичними нормами. Занедбаність наукових досліджень у галузі психіатрії символічно передають роботи Олени Голуб. Навмисну відокремленість від «процвітаючого» суспільства підкреслює Роман Шевців у серії «Зайві люди». Маленькі, незрозумілі нам радощі й будні цього зачиненого світу передають Степан Рудик, Юрій Закаль, Наталя Радченко, Олександр Кільдіяров, Дмитро Стойков, Єгор Смичок, Євгенія Білорусець, Дмитро Алімкін та інші.
Важко збагнути, що звичайне «фото на згадку» з посмішкою в об’єктив є цілою проблемою для тих, хто вже давно розучився посміхатися. Тому серія Олександра Чекменьова «Лілеї» — це не просто фото, а документація акції, яку він створив для хворих людей, викликавши бодай маленький промінчик радості під час хвилини, коли вони тримали в руках букетик штучних квітів, принесений з нашого, «нормального» світу. Великий сумнів викликає поняття «нормальності» того світу, де діти змушені віддавати старих, колись улюблених, батьків до «палати смертників», яку ми бачимо на фотографіях Антоніни Чайковської (відзначених серед кращих головою журі Юрієм Косіним).
Цінні чорно-білі й кольорові свідчення з життя безправних хворих, акції й перформанси, відеорепортажі зі «схибленими на політиці», підкреслюють, наскільки цей маловідомий світ вад пов’язаний із соціально-політичним станом у країні, де ми живемо, і який певним чином залежить від напрямку наших думок. Сучасне актуальне мистецтво закликає до прямого діалогу з жахливими сторонами життя, до дій, а не споглядання сумнівних шматочків «краси», вирізаних із сучасних казок про успіх попелюшок та їхню гламурність. Петро ЯКОВЕНКО , спеціально для «Дня».
Книжковий форум
У Франкфурті відкрився найбільший у світі Міжнародний книжковий ярмарок. Цей форум відбувається в Німеччині вже в 58-й раз. У ньому беруть участь понад сім тисяч експонентів із 111 країн світу, зокрема й України. Під час роботи ярмарку будуть представлені близько 400 тисяч книжок, мультимедійних продуктів і пройдуть 2,5 тисячі культурних заходів.
Запрошення для участі в ярмарку, павільйони якого займають рекордну площу в 172 тис. кв. метрів, отримали понад тисячі письменників, учених, політиків із багатьох країн світу, повідомляє newsru. Почесним гостем ярмарку цього року стала Індія, яку представляють майже 70 відомих письменників і 200 видавництв, серед них такі фігури, як Вікрам Сетх, Амітав Гхош, Аміт Чаудхурі. Організатори ярмарку розраховують, що його відвідають приблизно 280 тисяч осіб.