«Penguin» позбавили раннього Стейнбека
Син та онучка нобелівського лауреата Джона Стейнбека відсудили у видавництва Penguin право на десять ранніх книг цього американського письменника, повідомила Lenta.ru з посиланням на газету Los Angeles Times. Зокрема, у 2012 році спадкоємцям письменника перейде можливість публікувати «Про мишей та людей», а у 2014-му — «Грона гніву». Права на ранні речі перейшли Penguin після смерті письменника у 1968 році. Частково ними розпоряджалися також спадкоємці третьої дружини Стейнбека — Елейн, яка померла у 2003 році. Сину письменника Томасу та онучці Блейк Смайл вдалося довести, що їх було позбавлено можливості розпоряджатися його спадщиною протягом 30 років. Нью-Йоркський суддя Річард Оуен підтримав позивачів. У його висновку говориться, що закон про авторські права дозволяє спадкоємцям переглядати умови контрактів з видавцями, якщо йдеться про речі, написані молодим і невідомим автором. Зокрема, мався на увазі ранній роман Стейнбека «Золота чаша» (1929). Суддя Оуен відомий своєю участю у справі про плагіат, за якою проходив Джордж Харрісон. Оуену вдалося довести, що екс-бітл «неусвідомлено запозичив» тему з пісні Джона Мека «He’s So Fine» для свого хіта «My Sweet Lord». Видавництво Penguin розчароване рішенням суду і збирається продовжувати позов. Адвокат Томаса Стейнбека і Блейк Смайл передбачає, що розгляд у разі апеляції може затягнутися на роки.
«Зірки» на фото
У Парижі в академічному музеї Жакмар-Андре проходить виставка «Артисти і «зірки». На ній представлені фотопортрети знаменитостей зі світу мистецтва, знятих за останні 50 років фотографами французького журналу «Парі-матч». Деякі з цих фотографій ніколи ще не публікувалися, повідомляють РІА «Новости». Художники, скульптори, письменники, музиканти, танцюристи, кутюр’є постають перед глядачем у робочі моменти, в несподіваній обстановці повсякденного побуту, спеціально позуючи або пустуючи перед фотокамерою. Всі фотографії мають текстівки, але навіть без них ця сотня прекрасно виконаних зображень всесвітніх «зірок» говорить сама за себе і представляється як коротка історія сучасного мистецтва. Едіт Піаф у гримерній; Жак Брель, який іде у дощову портову ніч; Марк Шагал з величезними ескізами майбутнього плафона «Опера Гарньє»; Сальвадор Далі в екстравагантному оточенні моделей; Рудольф Нуреєв, який злетів у своєму граціозному стрибку над дахами Парижа; Мстислав Ростропович серед творчого безладдя чергового готельного номера; Франсуаза Саган, ніби дивом спіймана мить, яка проноситься на своєму спортивному автомобілі; Пабло Пікассо, Мерилін Монро, Жільбер Беко, Ів Монтан і Сімона Сіньоре, Альфред Хічкок, молоді The Beatles та інші. На виставці представлені роботи найвідоміших майстрів фотографії колишніх років, таких, як Віллі Різзо, Ізраель Бідерманас, а також знімки нового покоління фотографів — Альваро Канова, Жерара Рансінана та інших. «У цих фотографій немає віку, — прокоментував виставку генеральний директор редакції «Парі-Матч» Ален Женестар. — Вони безсмертні, і назавжди залишаються підвішеними на небі, там, де сяють зірки».
Ранок у великому місті
Так Світлана Бєлокопитова назвала свою персональну виставку, що відкрилася в галереї «Срібні дзвони». Картини художниці — про настання весни («Пробудження») і про ранок у великому місті («Здрастуй, місто»). Часом розповідається невелика новела («Крізь завісу вуалі»), а іноді найоптимальнішою виявляється мова узорів та символів («Мить настрою», «Запах літа»). Кожна з невеликих за розміром Світлани Бєлокопитової — це наполегливе бажання автора полотен зберегти мить: нібито звичайне і знайоме, а насправді ж — дорогоцінне і неповторне. При цьому художниці вдається надати своїм живописним «митям» особливої екзотичності, тим більше, що місцем подій нерідко стає Париж («И фонарей приятный шепот манит постичь нас Сан-Мишель», «Французский дворик»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.
«Олександра» від Сокурова
Відомий російський кінорежисер відзначив 14 червня своє 55-річчя за роботою над новим фільмом «Олександра». Зйомки проводяться в Санкт-Петербурзі, повідомляє Lenta.ru з посиланням на інтернет-видання «Фонтанка.ру». Нова картина стане сценарним дебютом Олександра Сокурова. Це фільм про історію немолодої жінки, яка приїхала до онука- офіцера, що служить у Чечні. Основну роботу над картиною передбачається завершити до грудня. А на фестивалі в Локарно, який відбудеться у серпні, Олександр Сокуров представить свій документальний фільм «Елегія життя» про Мстислава Ростроповича та Галину Вишневську.