Архітектор, який не малює архітектуру
«Етюдні експромти». Так Валентин Ваховський назвав свою персональну виставку, що відкрилася у галереї «Срібні дзвони». Він архітектор за фахом і, напевно, тому віддає перевагу малюванню пейзажів, але таких, в яких немає ніякої архітектури. Більш за те, його картини абсолютно безлюдні. У пейзажах Валентина Ваховського панує спокій, підвладний лише майже непомітному, неквапливому і величавому руху пір року. Часом може здатися, що це земля до початку часів. Проте, акомпанементом до кришталевих озер і прозорих гаїв можуть бути не лише гори, але й храм. Більше за те — часом починає виявлятися навіть близькість великих міст (вдалині, за деревами, можна розрізнити білі новобудови, які так або інакше вписалися в загальну гармонію), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА , спеціально для «Дня».
«Лорді» без масок
Переможцям «Євробачення- 2006» — фінській хард-рок групі Lordi і, звісно, найголовнішому рокеру Лорді довелося вирішувати, що для них важливіше: їхні жахливі маски або офіційний прийом у президента Тар’ї Халонен, повідомляють «Подробиці» з посиланням на КМ. Після перемоги на конкурсі «Євробачення» в Афінах президент Фінляндії хоче запросити популярного Лорді та трьох його колег на офіційний прийом із приводу Дня незалежності, пише газета Tages Anzeiger у статті, переклад якої публікує «Інопреса». Однак четверо музикантів повинні прибути до президентського палацу без своїх жахливих латексних масок, заявила «руда Тар’я», яка отримала таке прізвисько за яскравий колір волосся. «Маски — це ми. Хто за ними ховається, нікого цікавити не повинно», — сказав 32-річний монстр-рокер, який отримав при народженні ім’я Томі Путаансуус. Між тим, один із фінських тижневиків уже опублікував фотографії лідера групи без маски, і багато західних видань, у тому числі німецька газета Bild, передрукували знімок. Публікація спричинила масу обурення серед звичайних фінів. Понад 70 тисяч осіб уже проголосували в Інтернеті, протестуючи проти оприлюднення справжнього обличчя Лорді.
Думки розділилися
Присудження австрійському письменнику та драматургу Петеру Хандке німецької літературної премії Генріха Гейне спричинило протести в Німеччині. Кілька суспільних діячів і політиків, у тому числі Фріц Кюн, представник Партії зелених у бундестагу, вважає, що Хандке необхідно «дискваліфікувати» через його симпатії до сербів загалом і покійного Слободана Мілошевича зокрема. Остаточно затвердити Хандке як лауреата премії Гейне 2006 року повинне місто Дюссельдорф, і, як повідомляє lenta. Ru із посиланням на The New York Times, Кюн закликав оргкомітет нагороди не погоджуватися з думкою літературного журі, яке раніше номінувало Хандке на премію. Водночас, як зазначає DW-World, багато інтелектуалів вважають, що протистояння Хандке політичному мейнстриму в «епоху загальної демонизації Сербії» — це гідний і сміливий вчинок. Директор дюссельдорфського інституту Генріха Гейне Йозеф Краузе закликав перестати ставитися до Хандке як до «зачумленого».
Петер Хандке, автор знаменитого роману «Страх воротаря перед одинадцятиметровим», викликав обурення в Європі в березні 2006 року, прибувши на похорон Слободана Мілошевича, щоб віддати покійному сербському лідеру останні почесті. Через цей вчинок у квітні дирекція паризького театру Comedie-Francaise публічно відмовилася ставити п’єсу Хандке. Рішення театру спричинило обурення в художніх колах Франції, де сьогодні живе письменник. Рішення про присудження Хандке премії Гейне було ухвалене через місяць після французького скандалу. У своєму рішенні літературне журі зазначило, що письменник «уперто йде шляхом правди. Його поетичний погляд на світ не залежить від громадської думки та її ритуалів». Офіційне вручення нагороди має відбутися 13 грудня 2006 р.