Письменники і кіно
7 лютого стартує спільний проект Центру ім. Леся Курбаса та журналу «КІNО-КОЛО» — знамениті українські письменники представлять свої улюблені фільми. Його підсумками повинні стати: по- перше, книжка, до якої увійдуть оригінальні есе про той чи інший фільм, а також тексти, створені на основі письменницьких виступів; по-друге, серія культурологічних відеопрограм на основі зйомок проекту, повідомляють «Подробиці». Перший цикл презентацій стрічок світового кіномистецтва, що залишилися в пам’яті письменників протягом усього життя, таким чином впливаючи на творчість і їхнє життя, запланований на лютий — березень. Оксана Забужко, Андрій Курков, Марина і Сергій Дяченки, Любко Дереш, Лада Лузіна, Марія Матіос, Марина Мєднікова, Ірен Роздобудько, Леся Вороніна... розказують «історію вражень», свою індивідуальну та завжди в чомусь несподівану історію: де, коли, як уперше побачили стрічку, що пережили тоді й пізніше. Про те, які кадри й образи залишилися назавжди в пам’яті. Можливо, подекуди це буде щось на манер міні-сповіді, іноді — мікроновели, або перетвориться на справжнє шоу, в якому поєднається все разом. Кожного письменника відрекомендує ведучий. Письменник представляє свій улюблений фільм. Після демонстрації фільму — розповідь про щойно пережите враження, відповіді на запитання глядачів, які можуть стосуватися і конкретного фільму, і творчості самого письменника. Також можна буде отримати автографи письменників і придбати їхні останні твори. Найближчим часом виступлять Марина та Сергій Дяченко з фільмом «4510 за Фаренгейтом» Франсуа Трюффо. Наступним, 9 лютого, фільм «Бійцівська рибка» представлятиме Любко Дереш. Усі покази відбудуться в Державному центрі театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, а зібрані кошти підуть на видання книжки.
Полотна Клімта
Уряд Австрійської республіки визнав, що не може акумулювати найближчим часом 300 мільйонів доларів на викуп п’яти картин Густава Клімта. Ці полотна із зібрань музею палацу Бельведер за рішенням суду повинні бути передані громадянці США Марії Альтман. Федеральний канцлер Вольфганг Шуссель оголосив про припинення переговорів із адвокатами Альтман, повідомила газета The Independent. 89-літня Марія Альтман є спадкоємицею подружжя Блох- Бауерів, друзів і заступників Густава Клімта. Їхнє зібрання живопису, в тому числі кілька полотен Клімта, опинилися після аншлюсу в нацистів, а після війни їх передали в національні музеї Австрії. Альтман, племінниця Адель Блох-Бауер, добилася через суд визнання того, що сімейне надбання, точніше п’ять картин Клімта, знаходиться в австрійських державних зібраннях незаконно. Тепер вона повинна отримати ці полотна у власність. Їх вартість оцінюється в 300 мільйонів доларів (раніше називали суму 140 мільйонів). Особливу цінність становить «Портрет Адель Блох-Бауер I», відомий також як «Золота Адель». Ця картина вважається такою ж «візитною карткою» Клімта, як і його знаменитий «Поцілунок». Австрійська громадськість і влада спробували зібрати кошти на викуп картин в Альтман, але за один раз таку суму зібрати не вдалося. Більшість політичних партій республіки засудили капітуляцію уряду в питанні збереження національного надбання. Тим часом адвокат Марії Альтман повідомив, що отримав кілька пропозицій про купівлю картин приватними особами, в тому числі й від австрійських громадян. Проте подальша доля полотен Клімта залишається цілком на розсуд Марії Альтман, яка збирається розглянути «всі варіанти».
Європейське турне «Гайдамаків»
«Гайдамаки» підписали угоду із німецькою компанією «Eastblock music» і вирушають у турне європейськими країнами на підтримку свого нового альбому «Україна кличе«/ «Ukraine Calling». За словами адміністратора гурту Назара Дроня, диск вийде 20 лютого в Берліні. Він повністю відповідає українському варіантові — СD «Перверзія», що був презентований в Києві наприкінці минулого року. Його назва запозичена із однойменного роману Юрія Андруховича. У цьому альбомі, як і у попередніх, є українські народні пісні в аранжуванні музикантів, наприклад, лемківська «Під облачком», буковинська «Долинов, долинов», різдвяна коляда часів УПА «Сумний Святий Вечір». Решта — авторські, які теж часто асоціюються з фольклорними. Провідні музичні оглядачі зазначають, що команда не просто творить в жанрах фольку і рок-н-ролу, натомість називають цей мікс стилів питомо українським роком. «Виступи «Гайдамаків» в Естонії, Словаччини, Румунії, Чехії, Польщі, зокрема на грандіозному музичному фестивалі «Przystanek Woodstock», засвідчили, що люди, не розуміючи змісту текстів пісень, реагують на них так само, як і українці, — говорить Назар. — Тобто вони розуміють українське без перекладу, лише за автентичною музикою і душею».
Перші концерти відбудуться вже 5 лютого у Швейцарії. Наступною країною, де виступить гурт, буде Австрія.
Кольори музики
В УКРАЇНСЬКОМУ ДОМІ ПРОХОДИТЬ ВИСТАВКА ЖИВОПИСУ МИКОЛИ МУДРОГО «ВЕЛИЧ ДУХУ ГАРМОНІЇ», ПРИСВЯЧЕНА 250-РІЧЧЮ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МОЦАРТА