Чоловіки та жінки
Нова виставка відомого київського художника Олександра Агафонова (що проходить у старовинній пекарні на території Софії) називається так само, як і одна з його попередніх виставок — «Animus et anima» (що перекладається як «Душа чоловіча та душа жіноча»). Таке повторення, звісно, не випадкове. Мабуть, на думку самого художника, «Animus et anima» — краще визначення його творчості. Прекрасний і трохи сумний, вишуканий та іронічний, казковий і театральний світ Олександра Агафонова незвичайно суцільний, причому охоплює не лише відносно близькі між собою живопис і графіку, але також і скульптуру (бронзову, а на нинішній виставці ще й дерев’яну). Герої художника — іграшки, музиканти, мандруючі акробати, закохані й ангели, на нових картинах буквально потопаючі в букетах бузку. Вони беззахисні та відважні, а характери їхні примхливі та химерні («Життя як життя», «Танцюючий ангел», «Чай чи каву?»). Їхня доля — вічна мандрівка та випадкові зустрічі, які обертаються долею («Випадкова зустріч», «Ті, хто йдуть», «Блакитна година»), а тому будь-яке гаяння часу стає полоном і загибеллю («Золота клітка»). Утім, навіть до смерті герої Олександра Агафонова ставляться як до небезпечної, але захоплюючої гри («За упокій душі клоуна»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА .
Незнання мови — штраф
У Естонії мовна інспекція порушила справи про адміністративне правопорушення та наклала грошові штрафи на 12 вчителів російськомовних гімназій. У мовній інспекції повідомили Інтерфаксу, що вчителі оштрафовані за слабке знання естонської мови. Покарали їх у зв’язку з тим, що вони не виконали даного в ході попередньої перевірки розпорядження. Одночасно роботодавцям запропоновано звільнити вчителів із посади, якщо до встановленого терміну або до 15 жовтня 2005 року вони не складуть іспиту з естонської мови». Перевірку на знання естонської мови проводили з 9 по 13 травня в 21 установі та на підприємствах. Усього склали 50 актів на співробітників суспільного та приватного сектора, в тому числі на вихователів дитячого будинку в Нарві, на співробітників охоронних фірм, викладачів, медичних працівників, продавців, водіїв автобусів. Усі вони на підставі постанови мовної інспекції муситимуть складати іспит на знання державної мови.
Як відзначив генеральний директор інспекції Ільмар Томуск, особлива відповідальність зараз покладається на роботодавців. За його словами, роботодавець, у якого працюють люди зі слабким знанням естонської мови, може бути оштрафований на 200 штрафних одиниць. Водночас, повідомляє Інтерфакс, велика російськомовна Об’єднана народна партія Естонії неодноразово виступала проти «мовних репресій» стосовно представників національних меншин. На її думку, на основі Закону «Про мову» зводять рахунки з неугодними співробітниками, звільняють місця «для своїх».
Герой «Зоряних воєн» схожий на Буша?
Творець «Зоряних воєн» Джордж Лукас, якому днями в Каннах вручили приз за внесок у кінематограф, непрямо визнав схожість між президентом США Джорджем Бушем і героєм його фільму темним лордом Дартом Вейдером. Як сказав сам Лукас, у «Помсті Ситхів» він намагався проаналізувати те, як демократія перетворюється на тиранію. Один із героїв фільму — Дарт Вейдер — закликає до війни, щоб зберегти мир. Більшість глядачів у зв’язку з цим відзначили схожість цього персонажа з президентом Бушем, повідомляє NEWSru.com. В інтерв’ю Лукас заявив, що сценарій до «Помсти Ситхів» він писав 30 років тому, і Дарта Вейдера намагався зробити схожим на президента Рейгана. Тоді режисер проводив паралель між несправедливою галактичною війною та в’єтнамською кампанією. Як повідомляє телеканал FOX News, на Канському кінофестивалі, де відбувся показ фільму «Зоряні війни: помста Ситхів», глядачі прямо зв’язали події, що відбуваються на екрані, з оголошеною Бушем війною з тероризмом і вторгненням до Іраку. Особливо відзначили глядачі кілька рядків із діалогів. «Якщо ти не зі мною, то ти з моїми ворогами», — каже Анакін Скайуокер, який незабаром стане темним лордом Дарт Вейдером, своєму читачеві Обі Ван-Кенобі. Ця фраза практично дослівно повторює ультиматум, який висунув Джордж Буш міжнародній спільноті після подій 11 вересня: «Або ви з нами, або ви з терористами».