Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / КУЛЬТУРА

23 листопада, 1999 - 00:00

Каплиця на могилі гетьмана України

Днями в Українському культурному центрі в Москві концертом ансамблю російських народних інструментів «Коробейники» з Волоколамського району Московської області було відсвятковане завершення будівництва каплиці на могилі гетьмана України Петра Дорошенка в с. Ярополець (Волоколамського району). Каплицю відбудовано з ініціативи Посольства України в Російській Федерації за сприяння місцевої адміністрації та української громади. Її відкрито в день, коли виповнилося 301 рік від дня смерті Петра Дорошенка (1627 — 1968), який останні роки свого життя провів у почесному засланні в с. Ярополець, де й був похований. На сьогодні це фактично єдина відома збережена могила одного з українських гетьманів. За інформацією Українського культурного центру в Москві.

Казка-детектив од вигадливого дідуся

«Пригоди мальованого чоловічка Дальта і його друзів» — шикарне видання для дітей з такою назвою побачило світ у криворізькому видавництві «Мінерал». Вигадав його криворіжець, автор понад ста документальних фільмів для дітей та дорослих Вадим Баралюк. Як зізнався сам автор, цю книжку він написав для власного онука, котрий змушував свого дідуся щовечора вигадувати нові казки. А вже після того, як перші газетні публікації пригод мальованого чоловічка отримали схвальні відгуки, вигадливий дідусь пройнявся ідеєю подарувати цю романтичну історію одноліткам свого вихованця, максимально подбавши про її естетичнний та пізнавальний бік. Відтак, маємо великоформатну прекрасно ілюстровану книжку майже на 100 сторінок, у якій старий художник Атель, що працює на студії анімаційних фільмів, загубив вигаданих ним же персонажів для майбутнього мультфільму, і ті — справедливі та відважні, паскудні та бридкі — зіткнулися у безкомпромісній боротьбі на Землі та в Космосі, в просторі та часі. Попри банальність сюжету, художнє вирішення одвічної теми заслуговує на щирі компліменти. Автор спромігся дуже вдало поєднати казковий жанр із детективом, що, безумовно, зробило книжку цікавою, як для маленьких дітей, так і для школярів. Не можна обійти увагою і ще одну чесноту видання: поруч з українським текстом (до речі, стилістично бездоганним) у книжці наведено англійський аналог, який прислужиться всім, хто вивчає цю іноземну мову. Себто йдеться про застосування «методу Генріха Шлімана», який вважав, що іноземну мову краще вчити, звіряючи її з рідномовним відповідником. Враження від «Пригод» довершують 23 кольорові ілюстрації, виконані визначним криворізьким художником Юрієм Сичем, повідомляє Володимир ГОНЧАР .

«Рух у просторі»

Так молода київська художниця Ганна Крюкова назвала свою персональну виставку в галереї «Грифон». Це — процесія елегантних і трохи загадкових героїнь у нетривкому, вишуканому і зворушливо штучному світі, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА . Можливо, метою Ганни Крюкової й справді був лише рух. Саме задля передачі руху вона мобілізувала всі свої сили — лінію, одночасно гнучку, ламку, сріблясту, і в той же час колорит, що переливається всіма барвами, навіть сюжети — елементарні й такі, що налаштовують на написання есе, а передусім — романтичні, «красиві» («Біля гобелена», «Натюрморт із гранатом»). Навіть сама манера її живопису — олія, перетворена скоріше на оксамитову пастель, що тане, — стає ще одним засобом для досягнення високої мети (це особливо помітно в пейзажах «Білий день», «Кримський пейзаж»). Невже все-таки лише «рух у просторі», а мелодія, що виникає в кожній із картин і у всій виставці (яка настільки цілісна, що, здається, складається з єдиного циклу) — то непередбачений наслідок або й зовсім помилка?

Газета: 
Рубрика: