Нова літературна премія — імені Валерія Шевчука
У Житомирському державному університеті ім. І. Франка відбулась презентація нової літературної премії. Як повідомив директор Інституту філології та журналістики вишу професор Віктор Мойсієнко, вона буде мати ім’я українського письменника, колишнього житомирянина Валерія Шевчука й вручатиметься щороку в квітні письменникам з України або інших країн за кращу книжку прози, видану українською мовою. Список претендентів формуватимуть згідно з поданням українських літературознавців, кафедр української літератури вищих навчальних закладів, обласних організацій Національної спілки письменників України. Лауреата визначатиме експертна рада з семи чоловік, склад якої затверджуватиметься щорічно директором Інституту філології та журналістики за відповідним поданням його профільних кафедр. Після попередніх розглядів номінуватимуться п’ять книжок, з яких і оберуть кращу. Твори, що відбиратимуться, мають відповідати високим художнім критеріям, бути зразком оригінального стилю, культури мови та нести гуманістичні ідеали. Лауреату на урочистій церемонії вручатимуть спеціальний диплом і почесну відзнаку. Грошова складова, відзначав на презентації сам Валерій Шевчук, не передбачається, щоб навколо матеріального фактора не створювався зайвий ажіотаж, і, врешті-решт, щоб ці міркування не впливали на результати визначення переможця. Пояснюючи причини, які спонукали філологів ЖДУ ім. І.Франка на започаткування цієї премії, Мойсієнко зазначив, що «головною була турбота про підвищення престижу української літератури». Створено також спеціальний сайт ЖДУ ім. І.Франка «Премія імені Валерія Шевчука», повідомляє Олена БІЛОШИЦЬКА-КОСТЮКЕВИЧ, Житомир.
Етноджаз від Енвера Iзмайлова
1 грудня в київському ресторані «Панорама» виступить один зі ста кращих гітаристів світу (за версією популярного американського музичного ресурсу DigitalDreamDoor), винахідник власної унікальної техніки. Енвер Ізмайлов представить своє бачення етноджазу в стилі тепінг. Винайдена музикантом складна техніка, коли звук виникає за допомогою легких ударів по струнах гітари, в поєднанні з традиційним виконанням принесла Ізмайлову славу на європейській джазовій сцені. До програми увійдуть і твори The Beatles, і джазові стандарти, які вподобав майстер, індійські та східні мелодії, ба навіть горловий спів. Етноджаз від Енвера Ізмайлова — це східний та південнослов’янський фольклор у поєднанні з відомими світовими джаз-роковими ритмоформулами. Напрочуд оригінальні манера і стиль виконання Ізмайлова, аранжування традиційних татарських, узбецьких, болгарських мелодій втілюють хитромудру мелізматику і непарні ритми східної музики. Київський виступ Ізмайлова стане кульмінацією серії «Музичних вечорів у стилі етноджаз з Володимиром Соляником». Нагадаємо, чотири етноджаз-концерти відбулися в ресторані «Панорама» в супроводі піаніста-віртуоза, чотирьох яскравих професійних солісток та Олексія Фантаєва, одного з найпопулярніших джазових барабанщиків, і визнаного майстра джазового світу Андрія Арнаутова. Це була музика з екзотичним поєднанням етнічних мелодій Казахстану, Камеруну, Вірменії та України, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Три стрічки Одеської кіностудії перекладено англійською мовою
Agency of Internet Rights (AIR), дистриб’ютор легального відео в мережі Інтернет, розмістив на YouTube (channelAIR) фільми Одеської кіностудії з англійськими субтитрами. У фільмів, знятих у 1950—1980-х і на початку XXI століття, з’явилося «друге дихання». Їх не просто відреставрували, а відкрили глядачеві заново. Більше того, завдяки широкому проникненню в Інтернет ці твори можуть знову стати популярними як у себе на батьківщині, так і за кордоном. «Минулого тижня технічний відділ AIR закінчив роботу зі створення внутрішніх субтитрів для трьох фільмів Одеської кіностудії. Мова підзаголовків — англійська, — сказав генеральний директор AIR Сергій Бєлоусов. — Англійською «заговорили» герої фільму «Весна на Зарічній вулиці» (1956), «Вертикаль» (1967), «Д’Артаньян і три мушкетери» (1979). Вибір фільмів не був випадковим». «Весна на Зарічній вулиці», одна з найпопулярніших картин «епохи відлиги», цього року відзначає 55 років із дня виходу на екрани. Соло на гітарі оператора стрічки Петра Тодоровського зробило пісню «На Зарічній вулиці» культовою для радянської молоді. У кінопрокаті СРСР фільм зібрав понад 30 млн глядачів! А стрічка «Вертикаль» принесла кінопопулярність поету і барду Володимирові Висоцькому. Критики навіть називали фільм «Концерт Висоцького», адже за сценарієм Володимир Семенович повинен був заспівати 11 пісень зі свого репертуару. Після виходу на екран картини Георгія Юнгвальд-Хилькевича «Д’Артаньян і три мушкетери» відомі артисти Михайло Боярський, Валентин Смирнитський, Ігор Старигін і Веніамін Смєхов стали суперзірками. До речі, ці актори тричі грали ролі мушкетерів — 1992, 1993 і 2009-го, а 2011 року вони повернулися на channelAIR.
Кінохіти Канн покажуть у Києві
Із 1 по 4 грудня в столичному кінотеатрі «Київ» триватиме щорічний фестиваль «Вікенд у Каннах». У програмі — найкращі хіти і прем’єри Міжнародного Каннського кінофестивалю. Зокрема, фільм «Гавр» фінського режисера Акі Каурісмякі, який отримав цього року приз ФІПРЕССІ Каннського МКФ. Стрічка розповідає історію про людяність в епоху іммігрантських чвар, повідомляє прес-служба компанії «Артхаус Трафік».Також показуватимуть засновану на реальних подіях іронічну драму сестер Дельфін та Мюріель Кулен — «17 дівчат». Фільм пропонує глядачам несподіваний погляд на питання підліткової вагітності. У гостросюжетному бойовику Стефана Рібожа «Загін особливого призначення» героїню відомої актриси Даян Крюгер викрадають таліби. Романтична комедія Жака Перреара «Крутий поворот» уже встигла підкорити українського глядача цього літа на Одеському міжнародному кінофестивалі. А спортивна драма Режі Варньє «Фінішна пряма» про тандем колишньої ув’язненої та сліпого легкоатлета змусить повірити, що в житті ніколи не пізно почати все з нового старту. Подією фесту стануть покази на честь культової французької актриси Наталі Бей), яка сама представить нашій публіці короткометражний кіноальбом «П’ять портретів Наталі Бей«(2011) і титуловану стрічку 2005 р. «Молодий лейтенант», за роль в якій актриса отримала французький «Оскар» — премію «Сезар». У Київ приїдуть: режисер і лауреат премії «Оскар» Р. Варньє — автор франко-української стрічки «Схід—Захід», а також Стефан Рібожа й Жан-Люк Перреар — представники молодого покоління французьких режисерів.