На захід запрошують шанувальників творчості мисткині. Це буде дуже цікава екскурсія виставкою, яка має назву «М. П. Фантастична реальність» (про яку «День» вже писав). Про видатну особистість і унікальну майстриню розкаже завідувач відділу музею, хранитель колекції декоративного розпису, ікон та писанок Олена Іванівна Шестакова, яка була знайома з Марією Оксентіївною, неодноразово зустрічалася з художницею, формувала музейну колекцію творів Примаченко впродовж 40 років! До речі, Шестакова була куратором понад 60 виставок, у яких представлялися твори майстрині як в Україні, так і за її межами. Вона є автором-упорядником, разом з Є. І. Шевченком, мистецького альбому «Марія Примаченко (Приймаченко)».
Марія Оксентівна Примаченко (1909 — 1997 рр.) — геніальна українська мисткиня, народний художник України. Майстриня досягла світового визнання та мистецьких вершин, створивши власний стиль, в межах якого нескінченні варіанти декоративних, орнаментальних, жанрових і пейзажних композицій з квітами, птахами та звірами. Нині одна з найбільших колекцій творів Марії Примаченко (650 одиниць) зберігається саме в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. Хронологічно вона обіймає період із середини 1930-х по другу половину 1980-х.
— Основу світосприйняття М.О. Примаченко складає відчуття нероздільної цілісності природи, всього живого, сущого на Землі. Тому і бачила вона сенс свого життя — творити для людей, творити «людям на радість». Творчість художниці цілісна та багатогранна, закорінена в глибині віків і спирається на могутній шар народних естетичних уподобань. Особливе місце в творчості М. Примаченко посідають декоративні панно із зображеннями фантастичних істот, звірів. Це унікальні витвори, в яких творча уява мисткині досягає високої алегорії, — розказує ШЕСТАКОВА. — З часом змінюються розміри малюнків. Від невеликих прозорих акварелей 1930-х вона переходить до монументальних панно та густої насиченості гуаші й створює у 1960-х блискучу серію робіт «Людям на радість». За неї 1966 р. Марія Оксентіївна отримала Державну премію УРСР ім. Т.Г. Шевченка (нині — Національна премія України ім. Т.Г. Шевченка).
За своє довге творче життя М. Примаченко створила сотні сюжетних і орнаментальних композицій. Мистецтво художниці неповторне як за притаманною лише їй гамою сонячно-яскравих поєднань барв, силою їхнього емоційного впливу, філософською насиченістю твору, так і за своєрідністю композиційних рішень.
Невід’ємною складовою творчого доробку мисткині стають невеликі тексти у вигляді віршів, пісень або побажань, які вона розміщувала на зворотному боці аркушів. І часом саме вони розкривають художньо-значуще навантаження твору.
Марія Оксентіївна працювала до останніх днів свого життя, залишивши нам неоціненний спадок, що викликає асоціації, думки та долучає до особливого світу — глибинного, поетичного царства казки з її загадковістю та одкровеннями.
У рамках заходу також відбудеться програма для дітей «Малюємо в стилі Примаченко».
Виставка «М. П. Фантастична реальність» працюватиме до 7 жовтня.