У цехові виробничого комбінату Спілки художників України лежить на спині бронзовий чоловік - у пальті, кашне; в одній руці він тримає ціпок, у другій - капелюх (фігуру було пiднято спецiально для зйомок газети "День"). Над постаттю, як лікарі навколо операційного столу, клопочуться майстри, вони зайняті останньою обробкою-карбуванням щойно відлитого пам'ятника Шолом-Алейхемові. Невдовзі він полишить цех комбінату й знайде своє місце у центрові столиці.
В усi часи в Києві мешкало чимало неординарних людей рiзних нацiональностей, i кожен зробив свiй неповторний внесок до скарбницi культури нашого мiста. Одним з них був видатний єврейський письменник Шолом-Алейхем. В Українi вiн народився, тут сформувався як автор i написав свої кращi книги. Його перу належить 10 романiв, понад 20 п'єс та сотнi оповiдань, перекладених десятками мов свiту. Київ часто відіграє важливу сюжетну роль, власне, є одним iз героїв у багатьох творах письменника. Шолом-Алейхем дуже любив це мiсто, називав його "своїм Києвом" i, завдяки своєму талантові, перетворив його на свiтовий центр єврейської лiтератури свого часу.
Досі в Українi встановлено лише невеличке погруддя Шолом-Алейхема в Переяслав-Хмельницькому, де вiн народився, та ще й меморiальну дошку на тому будинкові в Києвi, де вiн жив (Червоноармiйська, 5). Жодного пам'ятника не споруджено в будь-якому iншому мiстi колишньої Росiйської iмперiї, пiдданим якої був письменник (i де йому дозволялося жити лише "за межею осілості"). В тридцятi роки Раднарком пiдписав постанову про спорудження пам'ятника в Києві, але далi, аніж на папері справа не пiшла. Й ось, нарештi, з iнiцiативи Товариства єврейської культури України та особливо його голови Іллі Левітаса, а, також, за пiдтримки столичної влади гiдний монумент великому письменникові буде встановлено найближчим часом. Автором пам'ятника є вiдомий київський скульптор Валерій Медведєв, який вже чимало зробив для столицi. Однiєю з найбiльш значних його робiт є гранiтний монумент "Бiль", встановлений на Троєщинi до 10-річчя Чорнобильської трагедiї.
Новий пам'ятник не є "монументом" (хоча висота фігури сягає 3 м), як не було монументальності в творчості письменника. Скульптоp зобразив Шолом-Алейхема в той момент, коли вiн, прогулюючись, зустрiв на вулицi знайомого та люб'язно привiтав його, знявши капелюха: "Шолом алейхем!" ("Мир Вам!"). У елегантній фiгурi, обличчi та жестi Шолом-Алейхема вiдчувається iнтелiгентнiсть i м'якiсть, посмiшка й задумливiсть. Влучно обрано також мiсце для пам'ятника - на Бесарабцi, майже на тротуарi, - там кожен з нас буде iнодi зустрiчатися з ним i діставати вiчне "Шолом Алейхем!". Мир i тобi, великий письменнику!
Принагiдно хочеться згадати про ще один - нерукотворний - пам'ятник Шолом-Алейхему в Києвi. Йдеться про виставу "Тев'є- Тевель", створену за повістю письменника кiлька рокiв тому театром імені Iвана Франка. Маємо надiю, що колись мiсто матиме можливiсть увiчнити в мармурi чи бронзi акторську магiю в головній ролі Богдана Ступки. Й тодi перед театром замiсть засмiченого фонтану стоятиме постать одного з найцiкавiших героїв Шолом-Алейхема у виконаннi одного з найталановитiших українських акторiв.
На закiнчення можна побажати, щоб у наших мiстах постiйно встановлювалися новi пам'ятники видатним людям української землi, незалежно вiд їхньої "етнічної прописки".