Магія будинків і предметів
Свою персональну виставку в галереї «Pit Art» Владислав Яворський назвав «Хвилями моєї пам’яті». Велика експозиція дозволяє одночасно побачити живописні та графічні роботи київського художника, створені в різний час і з різних цілей. Традиційні, майже хрестоматійні жанри (натюрморт, пейзаж), перетворюються у Владислава Яворського в захоплюючі і навіть дещо моторошнуваті в своїй переконливості оповідання про магію та містику світу, що таємно, але наполегливо «майоріють» у буденних речах («Натюрморт із кухонною сіллю») і отримують майже повну свободу в місті, його будинках, деревах, вулицях, місяцях, самотніх вікнах та його мешканцях («Вид із вікна»). Тут навіть удень «не по собі» («Кицька в Будапешті», «Пані з собачкою»). Вночі ж освоїти і оцінити цей запаморочливий простір здатні хіба що зловісні («Троє в циліндрах»), або безстрашні в усі часи закохані («Прогулянка під місяцем»). Є у Владислава Яворського і привабливі «романтичні фантазії» («Пані з квіткою на тлі Пізанської башти», «Послушниця»), а сюжети його монотипів, що тьмяно переливаються, як стародавні коштовності, звертаються то до старогрецького вазопису («Вершник»), то до візантійських мініатюр («Євангеліст»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.
Наша людина в Ханти-Мансійську
Уже сім років у далекому та екзотичному для більшості жителів середньої смуги Ханти-Мансійську проходить Міжнародний фестиваль «Дух вогню». Вигадав і втілив його в життя шанований широким колом глядачів відомий режисер (від «100 днів після дитинства» і «Асси» до «Анни Кареніної») Сергій Соловйов. За ці сім років було проглянуто сотні картин, у Ханти-Мансійську побували зірки світового й вітчизняного кінематографа, і місто справедливо стало сибірською фестивальною столицею.
«Дух вогню» цього року змінив свій формат. Окрім міжнародного конкурсу, пройде повноправний конкурс російських дебютів. У міжнародній конкурсній програмі 9 фільмів, географія яких тягнеться від Канади («Троцький», режисер Джейкоб Тьєрне) до В’єтнаму («За течією», режисер Буй Тхак Тьюен). Журі очолить режисер Петро Тодоровський. Його «колегами по цеху» стануть актриса з Франції Олександра Стюарт, відомий продюсер з Італії Сільвія Д’Аміко й шанований та затребуваний міжнародним кіноспівтовариством Богдан Ступка.
Призерів російського конкурсу дебютів визначить глядач, але всі три призи мають грошовий еквівалент, рівний міжнародним призам, — від 300 до 100 тисяч рублів. Окрім цього, в кожному з конкурсів будуть присуджені спеціальні призи журі.
Кращий актор і акторка отримають призи ім. Олександра Абдулова.
«Дух вогню» відкриває святкування 65-річчя Перемоги, і його ретроспективні програми будуть наповнені кращими фільмами про цю війну. Серед художніх — «Йшов місяць травень» Марлена Хуцієва, де головну роль зіграв Петро Тодоровський, який і представить картину. А в програмі документального кіно не лише вітчизняні шедеври, а й маловідомі нашому глядачу стрічки документалістів із Голівуду. Вечір, присвячений спогадам про військові роки, прикрасить незвичайний дует — кінокласик Петро Тодоровський і яскравий представник російського року Гарік Сукачов, який нещодавно відсвяткував свій ювілей.
Інші ретроспективні програми будуть присвячені 150-річчю Антона Чехова і 70-річчю одного з кращих операторів російського кіно Павла Лебешева. У програмі «Кіно для всіх», окрім «Синка» Лариси Садилової і «Поховаєте мене за плінтусом» Сергія Снєжкіна, глядачі побачать колективну роботу вишуканого букета перспективної кіномолоді — «Коротке замикання» (режисери Петро Буслов, Іван Вирипаєв, Олексій Герман-мол., Кирило Серебренніков, Борис Хлєбніков). Спеціальна програма, для якої обладнана спецзала, і семінар будуть присвячені сучасній анімації.
Відкриє фестиваль нова робота Сергія Соловйова «Однокласники». Це — перший публічний показ картини. Про всі найцікавіші події фестивалю та ексклюзивні інтерв’ю з його гостями — на сторінках «Дня» в березні. Повідомляє Світлана АГРЕСТ-КОРОТКОВА, спеціально для «Дня».
Азербайджанські музичні шедеври в Києві
12 березня в Національній опері України відбудеться вечір азербайджанської музики Концерт-мугам (мугам — основний жанр азербайджанської музичної усної класичної традиції разом із пісенно-танцювальним фольклором). У Києві виступлять відомі музиканти Азербайджану: Мансум Ібрагімов, Ельчін Гашимов і Ельнур Ахмедов у супроводі симфонічного оркестру «Київ-Класик» (художній керівник Герман Макаренко). У програмі вечора прозвучать: «Азербайджанське капріччі», увертюри до опер «Кероглі» і «Тарас Бульба», симфонічний мугам «Раст» і фінал ораторії «Карабах шикестесі». За диригентським пультом виступить маестро Ялчін Адігезалов, професор кафедри диригування Бакинської музичної академії.