Напередодні великого свята Воскресіння Господнього Музей волинської ікони, що у Луцьку, разом зі своїми друзями та партнерами зробив подарунок лучанам та гостям міста. 23 березня на двох поверхах Музею відкрилася виставка «Православна мініатюра ХІ—ХХІ ст.». Для експозиції експонати зі своїх колекцій люб’язно надали Волинський краєзнавчий музей, природно Музей волинської ікони, Рівненський обласний краєзнавчий музей, Музей книги і друкарства (м. Острог). Зразки своїх власних колекцій представили на огляд Митрополит Луцький і Волинський УПЦ Ніфонт та Архієпископ Рівненський та Острозький УПЦ Варфоломій, краєзнавець Геннадій Гулько (м. Луцьк) та інші приватні колекціонери. Загалом на виставці представлено понад 350 експонатів. Серед них — енколпіони (складаний нагрудний хрест княжої доби. — Ред.), хрести натільні та напрестольні, лита мініатюра, ікони, стародруки, хрести і панагії, медалі, сувенірна продукція з України, Єрусалима, Греції, Росії.
Часовий діапазон і різноманітність експонатів виставки вражає: від стародавніх енколпіонів і натільних хрестів ХІ ст. до литих мініатюрних ікон ХХІ ст. Одним із найпоширеніших видів православної мініатюри є старообрядницька міднолита пластика XVIII—ХІХ ст.: ікони тристулкові складні, напрестольні хрести, оздоблені різнокольоровими емалями. Ще один розділ виставки присвячений зразкам мініатюрного живопису по емалі. Увагу відвідувачів, безперечно, привернуть представлені ікони ХІХ ст. Вони, кажуть організатори виставки, просто заворожують витонченістю досконалого письма, яскравістю та насиченістю барв. Також цікаві медальйони і напрестольний хрест-розп’яття з зображеннями євангельських сюжетів, виконаних із ювелірною ретельністю в техніці різьби по перламутру. А ще — 30 ікон російської школи іконопису ХІХ ст., виконаних у стилі мініатюри. Серед них ікони «Дванадесяті свята», «Різдво Богородиці», «Триіпостасне Божество», «Неопалима купина», образи шанованих святих Миколая, Іоана Хрестителя та ін.
Окремий розділ виставки присвячений сучасній мініатюрній книзі релігійного змісту. Це книги українською, російською, грецькою мовами та на івриті, видані у Львові, Москві, Тель-Авіві, Афінах. Вперше до Луцька приїхали мініатюрні книги Ірмологій Іоана Дамаскіна 1638р., Соборник і Пасхалії 1631р., Часовник служебний 1651р., Алфавіт духовний 1747р. та інші з острозького Музею книги і друкарства.
Особливо віртуозно виконані сувеніри зі скла. Кіоти, посудини для святої води і мира, свічники з порцеляни і фаянсу цікаві різноманітністю оздоблення: розпис золотом та кобальтом, декорування ліпниною, квітковими та сюжетними композиціями.
Волинські музейники запевняють, що їхній подарунок «таїть у собі прихований високий божественний зміст через рукотворну красу і авторську майстерність». Газета «День» пропонує своїм читачам на власні очі побачити концентрат робіт, наповнених не тільки високим естетичним смаком, але й святою вірою в Бога.