Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Музика не має кордонів!

17 листопада, 2010 - 00:00
ДМИТРО БОРТНЯНСЬКИЙ

I Міжнародний конкурс інструментальних ансамблів імені Дмитра Бортнянського об’єднає Україну й Росію. Нагадаємо, цього року виповнилося 185 років від дня смерті відомого українського і російського композитора та диригента Дмитра Бортнянського. Він народився в Глухові Сумської області, навчався в Росії, вдосконалював майстерність в Італії, працював і помер у Санкт-Петербурзі. Тому дві країни —Україна та Росія — вважають його «своїм маестро» та об’єднали свої зусилля для проведення нового міжнародного музичного конкурсу інструментальних ансамблів імені Дмитра Бортнянського.

Як розповіла голова оргкомітету конкурсу, президент благодійного фонду «Віват Арт» Світлана Сухомлинова, цей мистецький форум пройде вперше, і він стартує 10 грудня в Києві у приміщенні Російського центру науки і культури, де відбудеться жеребкування конкурсантів. Перший і другий тури проходитимуть у «Шоколадному будиночку». Там змагатимуться молоді музиканти в чотирьох номінаціях — струнні, фортепіано, духові та народні ансамблі — за двома віковими категоріями: «А» — від 16 до 22 років та «Б» — від 23 і до 35 років. Конкурс проводять: Національний комітету міжнародної музичної Ради ЮНЕСКО, благодійний фонд «Віват Арт» та представництво «Росспівробітництва» в Україні. Його підтримали Міністерство культури і туризму України та Управління культури м. Києва, яке надало новий мистецький зал для проведення концертів — «Шоколадний будиночок».

— Україна завжди славилася камерним виконавством, — зазначила генеральний секретар Національного комітету міжнародної музичної Ради ЮНЕСКО Леся Олійник. — Поширювалися і традиції домашнього музикування. Найчастіше це були скрипка та фортепіано. Дмитро Бортнянський — постать, яка об’єднує українську, російську та європейську культури, це перший композитор, який почав писати музику для камерних оркестрів у країнах Східної Європи.

Церемонія закриття, нагородження переможців та гала-концерт відбудуться 13 грудня у Національній філармонії України, а наступного дня члени журі проведуть майстер-класи. Очолює журі відомий композитор Євген Станкович. Серед тих, хто увійшов до суддівської команди, — завідувачка кафедри камерних ансамблів Білоруської консерваторії Галина Некрасова, керівник ансамблю народних інструментів «Скоморохи» Віктор Акулович (Санкт-Петербург) та викладачі Національної музичної академії та Одеської консерваторії.

Як розказали організатори конкурсу, нині вже більше ста учасників з України, Росії, Білорусії та Китаю зголосилися взяти участь у музичних перегонах, а заявки ще продовжують надходити. Хоча грошових винагород і не буде, та переможці конкурсу, а саме лауреати трьох перших премій та один дипломант, матимуть змогу навчатися в найкращих консерваторіях Росії або стажуватися в Молодіжному симфонічному оркестрі Співдружності Незалежних Держав під орудою Володимира Співакова.

На конкурсі будуть інтернаціональні дуети. Так, китаянка Юлія Ван (скрипка) та українка Зінаїда Лебедєва (фортепіано) вже підготували програму виступів. «Ми вже три роки граємо разом, — розказала Зінаїда Лебедєва. — Навчаємося в Київській середній спеціальній музичній школі імені Миколи Лисенка у педагога Лариси Крайко. З сьомого класу почали вивчати предмет — камерні ансамблі. Відтоді й об’єдналися в дует. Змагатися нам вже доводилося: у Санкт-Петербурзі на конкурсі камерних ансамблів ми разом із Юлією Ван вибороли друге місце. У Києві гратимемо твори Моцарта, Бетховена та Равеля».

Наталія ЗІНЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: