Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На одній сцені лише «Віртуози планети»!

11 листопада у Києві стартує Міжнародний музичний фестиваль
4 листопада, 2010 - 00:00
ОДИН ІЗ ГОСТЕЙ «ВІРТУОЗІВ ПЛАНЕТИ-2010» — ДЖАЗОВИЙ ПІАНІСТ ВАДИМ НЕСЕЛОВСЬКИЙ / ФОТО НАДАНЕ ФЕСТИВАЛЕМ

Музикантів, які приголомшують слухача технічністю, точністю виконання, називають віртуозами. Їхній талант захоплює не лише меломанів світу, він підтверджений першими преміями найпрестижніших міжнародних конкурсів, ці музиканти — віртуози планети. Саме такими є виконавці — учасники Міжнародного музичного фестивалю «Віртуози планети», який вже вчетверте пройде в Києві з 11 по 12 листопада. У переддень відкриття форуму Юрій Зільберман, директор фестивалю, розповів про організаційні моменти і критерії відбору учасників.

— Після річної перерви Міжнародний музичний фестиваль «Віртуози планети» відновлює свою роботу. Форум «переселився» з вересня на листопад, чи пов’язана зміна часу проведення з гастрольними графіками музикантів?

— Минулий рік був, очевидно, важким не лише для фестивалю «Віртуози планети». Для підготовки концертів потрібно як мінімум рік роботи. Упевненості, що восени 2009-го нас профінансують, у мене не було, а запрошувати солістів і відмовлятися потім за місяць-два до концерту — це «підмочити» репутацію, і в майбутньому жоден музикант не погодиться з нами на серйозну розмову. Відмінити фестиваль торік було вирішено наперед і через зовнішні, й через внутрішні чинники. Цього року все йшло зовсім інакше. Я отримав тверду підтримку Міністра культури М. Кулиняка, тому спокійно вів переговори з солістами.

Фестиваль «Віртуози планети» належить до кола музичних подій, сформованих дирекцією Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, як і Літня музична академія, і фестиваль «Київські літні музичні вечори», і гастролі лауреатів конкурсу, «молодшого» супутника конкурсу «Горовиць-дебют». Все це ініціювала дирекція Конкурсу Горовиця (в неї входять два проректори Інституту музики ім. Глієра і три завідувачі відділів — фортепіанним, редакторським і науково-виробничим). Вересень — це початок навчального року зі всією його метушнею, 14-годинним графіком щоденної роботи, ще і фестиваль організовувати і проводити? Ось чому нам зручніше проводити його на два місяці пізніше.

— Сьогодні існує настільки багато міжнародних конкурсів у світі, як дирекція фестивалю вирішує, кого запросити на форум?

— Фестиваль «Віртуози планети» був задуманий 2006 року, коли в Женеві широко святкувалося 50-річчя Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів. Я тоді виступив на Генеральній Асамблеї й запропонував директорам конкурсів федерації ідею такого фестивалю для того, щоб Київ міг почути переможців елітних конкурсів світу. Відбір претендентів — наша прерогатива. Ми уважно стежимо за новинами з конкурсів (зараз найбільш серйозні конкурси неодмінно транслюються в інтернеті) і запрошуємо вподобаних солістів, звичайно, враховуючи концертне життя міста й слухацькі уподобання.

— Якими якостями, професійними досягненнями має володіти музикант, аби його запросили виступити на «Віртуозах планети»?

— Перш за все, нестандартним, оригінальним мисленням. Слухаючи виконавця, ми «звіряємо» наше уявлення про музику з тим, що доносить концертант. І якщо мислення його убоге, то нічого нового, оригінального ми не почуємо. Це буде приблизно, як якщо вам перекажуть «Євгенія Онєгіна» не поетичною пушкінською, а бідною мовою. В принципі, сюжет ви уловите, але жодного художнього враження на вас це не справить, так, одна гола інтрига. Ось чому, слухаючи виконавця, інколи з перших звуків стає зрозуміло, що його інтелект вельми й вельми бідний. Музика — це інформація, та ще й зовсім не проста.

— Які солісти, переможці яких конкурсів на цей раз виступатимуть у Києві?

— У перший день фесту (11 листопада) виступить український баяніст Олександр Хрустевич, лауреат Міжнародного конкурсу-фестивалю баянно-акордеонного виконання «AccoHoliday», а також — Вадим Неселовський, лауреат Міжнародного конкурсу джазових композиторів ім. Телоніуса Монка. До речі, Неселовський буквально тиждень тому зайняв ще й друге місце на V Міжнародному конкурсі джазових піаністів Марсьяля Соляля в Парижі. У другий день фестивалю (12 листопада) виступатимуть також два виконавці: піаністи Олександр Пироженко (Росія) та Адам Лалум (Франція).

— Фестиваль має більше академічний, класичний музичний напрямок, із чим пов’язана ідея запросити до Києва джазового піаніста Вадима Неселовського?

— А чим джаз не класичний? Хіба у джазі не міститься складна інтелектуальна інформація, зрозуміло, маю на увазі хороший джаз і відмінного виконавця? Більше того, саме в джазовій композиції ми як на рентгенівському знімку бачимо, тобто чуємо — що являє собою особа виконавця. Адже джазовий музикант — це композитор. Він розвиває тему, вигадує, творить образ. Вадим Неселовський — музикант глибокого розуму, блискучий і вдумливий майстер. Мені, наприклад, дуже хочеться, аби якомога більше людей познайомилися з цим музикантом.

— Традиційно один із учасників «Віртуозів планети» — переможець Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця; таким чином, конкурс підтримує своїх лауреатів?

— Якщо це натяк на Олександра Пироженка, то це не зовсім так. Так, Саша був одним із лауреатів Конкурсу ім. В. Горовиця. Але, по-перше, це було давно, напевно, років 10 тому, а по-друге, ми запросили Пироженка як лауреата конкурсів: ім. Етторе Поццолі (Італія, 2007 р., перша премія), Міжнародного конкурсу молодих концертних виконавців (Нью-Йорк, США, 2004 р., перша премія), на Ібіці (Іспанія, 2003 р., перша премія), в Нью-порті (Великобританія, 2000 р., перша премія). Не говорю вже про другі премії, яких Олександр отримав, за моїми підрахунками не менше 12! Він блискучий піаніст, а головне, складно і неординарно мислить.

— Як далі розвиватиметься фестиваль «Віртуози планети»?

— Дуже хочеться розширити рамки форуму. Проводити його, скажімо, днів 5-6, аби можна було запросити якщо не всіх вподобаних переможців конкурсів, то хоч би представити киянам різноманітний склад інструментів (як це було вдало підібрано 2008 року). Дуже хочеться запросити переможців Конкурсу квартетів у Бордо, або, наприклад, Конкурсу ударних інструментів у Люксембурзі, вокалістів — у Преторії, духових інструментів — у Данії й т.ін. Але, на жаль, ми вельми обмежені в часі й коштах. Тому я не ставлю за мету неодмінно розширювати рамки фестивалю. Думаю, що правильніше — це не дати йому замовчати й далі продовжувати знайомити киян із цікавими молодими виконавцями, що представляють сьогоднішню картину «музичної планети».

P.S. Сьогодні Юрій Абрамович відзначає ювілей. «День» вітає іменинника з 65-м днем народження. Бажаємо й надалі плідно працювати на музичній ниві України, аби все, навіть найфантастичніші творчі плани, збувалися, а ваші підопічні «горовиценята» і «віртуози» стали зірками світового масштабу.

Лідія НОВОХАТЬКО
Газета: 
Рубрика: