Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На півострові поставили виставу, що викриває «автора Голодомору»

П’єсу «Маршрут Сталіна» написав кримський драматург Гарольд Бодикін
26 листопада, 2008 - 00:00
КИЇВ, 22 ЛИСТОПАДА 2008 р. / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

У Кримському академічному українському музичному театрі відбулася прем’єра вистави «Маршрут Сталіна», присвяченої історії Голодомору. «Це вистава про трагічну сторінку нашої історії. Ми не проводимо жодних акцій з цього приводу, ніхто не сприяв у цій справі абсолютно, нами просто взятий матеріал трагічної п’єси», — розповідає директор театру Володимир Загурський. «Нам надіслали близько 20 п’єс, в яких сюжетна лінія стосувалася подій Голодомору. Нам нічого не підійшло, адже багато авторів на цій темі хотіли собі бали якісь заробити, і ми зупинилися на п’єсі нашого кримського драматурга Гарольда Бодикіна «Маршрут Сталіна», — пояснив Володимир Загурський. На його думку, автору вдалося максимально об’єктивно передати всю суть подій 1932—1933 років.

Проросійські організації Криму ідею про постановку вистави сприйняли в штики. Пішли чутки, що готуються численні провокації, про навмисне скуповування квитків, протестні акції. Деякі ЗМІ Криму повідомили, що «всі квитки на виставу вже розкуплені, але адміністрація театру припускає, що це зробили деякі політичні сили». На думку директора театру Володимира Загурського, до викупу квитків причетні певні партії. На денний сеанс 22 листопада (прем’єра відбулася 21 листопада) також усі квитки були продані заздалегідь. Але частину з них встигли купити для школярів, які зобов’язані подивитися постановку в рамках шкільної програми.

І хоч директору театру довелося попередити акторів, що з прем’єрою вистави склалася «напружена ситуація», ніхто не відмовився грати.

За словами автора п’єси Гарольда Бодикіна, під час написання сюжету він керувався спогадами про голод своїх родичів, які проживали в 1932—1933 роках у Харківській області. За словами режисера-постановника вистави Бориса Мартинова, «Маршрут Сталіна» розрахований на глядацьку категорію від 14 років. Режисер попередив, що перед тим, як повести учнів шкіл на прем’єру, вчителям потрібно їх морально підготувати.

Не дивлячись на всі погрози про зрив вистави з боку проросійських сил, жодних ексцесів не сталося. До театру для перегляду вистави, крім звичайних глядачів, прийшло близько сотні активістів кримських українських національно-культурних організацій. З київських гостей на виставу прийшла народний депутат Ольга Герасим’юк. Активісти ж ПСПУ висловили велике здивування «пасивною реакцією як комуністів, так і проросійських організацій на виставу, що принижує російський Крим».

Як повідомила «Дню» прес-служба Ради Міністрів АРК, низка траурних заходів, присвячених пам’яті жертв Голодомору в Україні, пройшла по всьому Криму. В автономії відбулися книжкові та інформаційні виставки. У селах Целінноє, Мирновка, Побєдноє, Ясная Поляна, Пахарьовка, Ізумрудноє Джанкойського району пройшли відкриття меморіальних знаків, у православних церквах відбулося богослужіння, в мусульманських мечетях — намази та поминання, в школах пройшли уроки пам’яті. Голова Ради Міністрів АР Крим Віктор Плакида, виступаючи на одній із акцій, зазначив, що в 1932—1933 роках Крим став місцем порятунку для багатьох людей, яким вдалося перебратися з охоплених голодом областей України на півострів, де вони знайшли притулок та хліб.

22 листопада в Роздольненському районі на території Свято-Преображенської церкви УПЦ відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака, присвяченого жертвам голоду 1932—1933 років в Україні.

Мітинг-реквієм, присвячений 75-й річниці Голодомору 1932—1933 рр, пройшов також у Севастополі. У заході взяли участь понад 300 осіб, — активісти партій, працівники міської адміністрації, військовослужбовці ВМС України та жителі міста. «Будь-яка політика, що вимагає людських жертв, — аморальна, антинародна, злочинна», — підкреслив у своєму виступі голова міської адміністрації Сергій Куніцин.

Микита КАСЬЯНЕНКО. Севастополь — Сімферополь
Газета: 
Рубрика: