Лондонський кінофестиваль — один із найдавніших у Європі. Він відомий тематичними розділами нового британського й французького кінематографа, європейського й світового кіномистецтва. На нинішньому, 56-му фестивалі представлені повнометражні, документальні, короткометражні, анімаційні й архівні фільми з 60 країн світу.
Приємно, що цього року тут покажуть фільми одразу двох українських режисерів: «У тумані» Сергія Лозниці та «Будинок з башточкою» молодого вітчизняного режисера Єви Нейман.
Про фільм «У тумані» наша газета вже писала; (див. зокрема, недавнє інтерв’ю з режисером № 174, 28 вересня 2012 року) . Що ж до «Будинку з башточкою», то сценарій до цього фільму написала Єва Нейман за однойменним автобіографічним оповіданням Фрідріха Горенштейна. Для Нейман це вже друга екранізація твору Горенштейна після її повнометражного дебюту «Біля річки» (2007). «Будинок з башточкою» — трагічна історія восьмирічного хлопчика, який повертався взимку 1944 року з мамою до рідного міста з евакуації. Акторський склад — першокласний: Альберт Філозов, Катерина Голубєва (роль у «Будинку з башточкою» стала останньою для цієї чудової російсько-французької актриси), Михайло Векслер, Віталій Лінецький, Марія Поліцеймако; головну роль зіграв дев’ятирічний хлопчик, вихованець одеського інтернату Дмитро Кобецькой. Кінематографічно «Будинок з башточкою» є помітно кращою роботою, ніж «Біля річки», підтвердженням чого є приз міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах у конкурсній програмі «Від Сходу до Заходу».
Серед інших помітних подій Лондона — 56 — порушення традиції з фільмом відкриття. Фестиваль завжди відкривався британською стрічкою. Цього року, втім, організатори вибрали фільмом відкриття анімацію «Франкенвіні» одного з найіронічніших і найвинахідливіших голлівудських режисерів Тіма Бьортона. Цей мультфільм незвичайний і для любителів традиційної диснеївської анімації навіть дещо шокуючий. Його колірна гамма — чорно-біла, загальна атмосфера — така собі популярна готика. У маленькому місті не за віком розумний хлопчисько-вчений залишився без свого найкращого друга — песика Бублика, який загинув під колесами автомобіля. Експериментатор за допомогою технологій добивається неможливого — оживляє цуценя. Радості героя немає межі, на відміну від оточуючих, яких Бублик-зомбі чомусь лякає. Фільм, як завжди в Бьортона, рясніє й комічними, й мелодраматичними ситуаціями — типове родинне кіно.
Одним з фаворитів кіноогляду є «Операція «Арго»» — політичний трилер актора, а тепер і режисера Бена Аффлека. Фільм описує події, що дійсно мали місце під час ісламістської революції в Ірані 1979 року. Після захвату посольства США в Тегерані шістьом дипломатичним працівникам удається сховатися в будинку канадського посла. Агент ЦРУ Тоні Мендес у виконанні Аффлека пропонує дотепний план евакуації: уряд США намагається переконати іранців, що шестеро втікачів — члени знімальної групи фільму під назвою «Арго». Для того, щоб шестеро дипломатів стали абсолютно іншими особами, до справи долучаються професійний гример Джон Чемберс (Джон Гудмен) і кілька досвідчених сценаристів і письменників. Іменитий кінокритик Роджер Еберт уже назвав «Арго» переможцем найближчої оскарівської гонки.
А одним з найцікавіших британських фільмів з явною перспективою отримати фестивальну нагороду є «Сім психопатів» ірландця Мартіна Макдонаха. Макдонах прославився 2008 року драмою «Залягти на дно в Брюгге». «Сім психопатів» тяжіють до жанру чорної комедії. Сценарист Марті (Колін Фаррелл) мріє дописати свій сценарій фільму «Сім психопатів». Його найкращий друг безробітний актор Біллі (Сем Рокуелл), що промишляє викраденням собак, готовий допомогти Марті за будь-яку ціну, заради чого викрадає улюбленого пса гангстера Чарлі (Вуді Харрельсон), настільки неврівноваженого, що здатен убити людину. До зіркового складу акторів слід додати ще й нашу землячку Ольгу Куриленко.
У цілому, на фестивалі будуть представлено 225 художніх і документальних фільмів, а також 111 ігрових і анімаційних короткометражок з 68 країн, включаючи 14 світових прем’єр, 15 міжнародних прем’єр і 34 європейські прем’єри. Останній день і вручення нагород — 21 жовтня.