Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Найчистіше мистецтво»

Унікальний спадок невідомої широкому загалу майстрині Марії Нелеп уперше представлено в «Музеї Івана Гончара»
15 березня, 2018 - 11:54

В експозиції можна побачити 66 малярські робот Марії Нелеп (1929—2005 рр.) — це нове ім’я для поціновувачів наївного мистецтва. За словами організаторів виставки, феномен творчості Марії Яківни суголосний таким відомим світовим іменам майстрів наївного малярства, як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі та інші.

Марія Яківна Нелеп (у дівоцтві — Косогон) народилася в с.Обухові на Київщині, у багатодітній родині. Вижила під час голодоморів 1933 та 1947 років, тяжко працювала у колгоспі, потім у наймах, а згодом влаштувалася на будівництво у Києві, якому віддала 36 років життя.

Незнана широкому загалу М. Нелеп, доглядаючи за хворим сином, натхненно працювала у своїй міській квартирі, створюючи шедеври наївного малярства. З-під її саморобного пензля на фанерних дощечках, склі, картоні чи не щоденно з’являлися багатоплощинні композиції. Квіти, сільські хати, охайні дворища, церкви, люди, краєвиди обухівського краю з характерними пагорбами, долинами, байраками, річками, — такі сюжети її картин, сповнені особливою щирістю, наївністю, емоційною виразністю.

У своїх творах Марія Яківна прагнула якомога більше розповісти про значимі епізоди власного життя і життя односельців, доповнюючи зображення розлогими написами-розповідями, створюючи таким чином своєрідний літопис рідного села...

В останні роки життя мисткиню опікували співробітники Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», а тому вдалося зберегти творчу спадщину майстрині і навіть створити фондову збірку М.Я. Нелеп, а це понад 400 картин! Тож унікальний спадок художниці вперше представлений у музейній галереї у рамках щорічного проекту «Наївний квітень». Виставка супроводжується освітньою програмою — тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.

«На мій погляд, це найчистіше мистецтво, без впливів усіляких шкіл та імен — те, що йде з душі. А в картинах — своєрідна історія України, короткі підписи до малюнків уявляються як великі історії», — написав свої враження від вернісажу Олександр КЛІМЕНКО у facebook.

Виставка триватиме до 30 квітня.

Аліса АНТОНЕНКО; фото Олександра КЛИМЕНКА
Газета: 
Рубрика: