Жити, озираючись на можливий локдаун, – сумні реалії останніх півтора років, до яких театр, із зрозумілих причин, навряд чи зможе колись повноцінно пристосуватися. Адже якщо роботу на перспективу в репетиційному залі ще можна вважати форматом вдячним, без особливих критичних ризиків, то планувати дату прем’єри а тим більше багатоденний фестиваль у таких умовах наважуються лише справжні відчайдухи. До яких, безумовно, належить натхненник театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» і його незмінний перпетуум-мобіле Олександр Книга.
Заснований у 1999-му році, форум протягом цього часу еволюціонував кількісно і якісно, досягши солідного фактажу у портфоліо (міста-країни-театри-вистави). Минулого року він (з об’єктивних причин) був змушений пригальмувати і запросити своїх шанувальників переглянути кілька вистав лише українських театрів у форматі «просто неба», змінивши також і час проведення (замість звичної весни фестиваль відбувся восени). Наразі ж є прекрасний шанс де-факто відновити міжнародний статус та звичний масштаб «Мельпомени…»: програма фестивалю складається із понад сорока вистав, їх планують показати на десяти локаціях (це всі сцени театру, «Urban CAD», Херсонська обласна наукова універсальна бібліотека ім. О. Гончара, бібліотека ХДУ, Лісовий театр, заплановані також покази у Миколаєві, на деякі події організатори запросять гостей фесту до Олешківської пустелі). У фестивалі візьмуть участь театри Вірменії, Грузії, Туреччини, Молдови, Португалії... А сам мистецький марафон розпочнеться карнавальною ходою, яка минулоріч через карантинні обмеження була скасована.
Найактивніше у фестивальній афіші прогнозовано присутні українські і особливо столичні театри, а цьогорічна «Мельпомена Таврії» для театральних гурманів дарує прекрасну можливість переглянути найгучніші прем’єри останніх двох років, чимало яких стали переможцями чи увійшли до лонгліста Всеукраїнського фестивалю-премії «ГРА». Серед них – «Шинель» Молодого театру, «Хлібне перемир’я» Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, «Животоки» від «Берегині», «Механічний апельсин» Дикого театру, «Камінний господар» Театру на Подолі, «Сни Аліси» театру-лабораторії «Афини»… А загалом театральна ж Україна буде представлена на фестивалі театрами з Одеси, Вінниці, Львова, Житомира, Хмельницького…
Паралельно з основною «Мельпомена…» пропонує увазі гостей фестивалю освітню та літературну програми. До яких з майстер-класами, презентаціями чи лекціями мають долучитися письменники Олександр Ірванець, Руслан Горовий, Сергій Лазо, драматург Андрій Курейчик, режисерка Влада Бєлозоренко, продюсерка Ярослава Кравченко…