Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Один на п’ять тисяч

30 січня відзначатимемо одинадцятиліття опублікування першої статті на сайті україномовної «Вікіпедії»
20 січня, 2015 - 16:51
ЮРІЙ ПЕРОГАНИЧ
ЮРІЙ ПЕРОГАНИЧ

Сьогодні, в добу інформаційних технологій, надзвичайно складно обійтися без використання цього потужного інформаційного ресурсу. Одним із кількох тисяч ентузіастів по всій країні, котрі регулярно наповнюють контент української «Вікіпедії» різноманітними публікаціями, є генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, засновник ГО «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич.

Уже понад п’ять років ви редагуєте сторінку в мережі Інтернет української версії популярної в усьому світі Вільної енциклопедії — англійською Free Encyclopedia. Розкажіть про засновників цього унікального інтернет-проекту, що отримав назву «Вікіпедія»?

— «Вікіпедії» могло б і не існувати, якби не спільні зусилля науковця Лоренса Сенгера і підприємця Джиммі Вейлза. Ці двоє американців спочатку започаткували вільну енциклопедію «Нупедію», до якої мали писати лише волонтери-науковці. Через десять місяців після старту проекту, у січні 2001-го, було створено «Вікіпедію» як допоміжний сайт для «Нупедії». Однак статті у «Вікіпедії» тепер міг редагувати кожен бажаючий. За перший рік існування на сайті «Нупедії» з’явилася лише 21 стаття, тоді як у «Вікіпедії» за перший місяць було створено 200 статей, а за перший рік існування — 18 тисяч! Розробкою «Вікіпедії» на початку її створення займався в основному Сенгер, а Вейлз відповідав за фінансування проекту. Оскільки Сенгер від самого початку реалізації проекту мав статус найнятого працівника, то Вейлз вважає себе єдиним засновником «Вікіпедії». Останній категорично з цим не погоджується і відстоює право називати себе співзасновником Вільної енциклопедії.

Сьогодні англомовну версію «Вікіпедії» щомісяця відвідують близько 500 мільйонів користувачів у всьому світі. А чи володієте ви статистикою, скільки користувачів заходить на сайт україномовної «Вікіпедії»?

— За моїми підрахунками, українську «Вікіпедію» хоча б раз на місяць переглядають близько 11 мільйонів осіб. Проте популярність «Вікіпедій», які функціонують у багатьох країнах світу, краще міряти не числом користувачів, а кількістю переглядів сторінок. Приміром, за 2014 рік для української «Вікіпедії» цей показник становив 919 млн переглядів сторінок. Для порівняння, 2012 року було 591 млн, а 2013 року — 895 млн переглядів.

Ріст відвідуваності 2013 року, порівняно з 2012-м, становив 51%, тоді як 2014-го відвідуваність української «Вікіпедії», порівняно з 2013 роком, зросла лише на 3%. І це дуже тривожний показник, який я пов’язую не лише з воєнними подіями і зниженням темпів проникнення Інтернету в Україні, а й із недалекоглядною державною мовною політикою, зокрема дією закону Ківалова-Колесніченка про мови. Проте навіть за таких умов популярність української «Вікіпедії» вражає. У грудні 2014 року було 89 мільйонів переглядів сторінок, або в середньому по 33 сторінки щосекунди впродовж доби!

Особисто вами започатковано і опубліковано близько 2 500 статей в українській «Вікіпедії». За яким принципом ці публікації можна класифікувати?

— У «Вікіпедії» українською мовою нині нараховується близько 548 тисяч статей. Ця цифра щодня зростає приблизно на 200 статей. Так, у грудні 2014-го кожні 18 секунд здійснювалося нове редагування, і кожні 8 хвилин створювалася нова стаття!

«Вікіпедія» — універсальна енциклопедія, тому в ній є статті на будь-які теми. Загальне поняття про класифікацію статей можна отримати з головної сторінки сайта.

Коли я починав редагувати «Вікіпедію» 2009 року, в ній було лише близько 120 тисяч статей — лише острівці знань. Приблизно 2013-го у ній ще лишалися білі плями, а тепер, коли маємо понад півмільйона статей, знайти матеріал для нової статті все ще можна, але вже складно. Хоча, для порівняння, «Вікіпедія» англійською мовою за кількістю статей майже вдев’ятеро переважає українську, а німецька і французька приблизно втричі.

Як організована робота для поповнення новими інформаційними матеріалами української «Вікіпедії»? Знаю, що англомовну версію щомісяця редагують близько 300 тисяч ентузіастів-редакторів, а скільки їх в Україні?

— Фонд «Вікімедіа» — неприбуткова організація у США, надає технічну платформу, а наповнення, контроль здійснюють волонтери-редактори, які пишуть до «Вікіпедії» коли хочуть і що хочуть, не отримуючи жодної матеріальної компенсації, але з дотриманням певних правил — статті мають бути енциклопедичними, тобто стислими, зрозумілими звичайним людям, із посиланням на джерела, написаними з нейтральної точки зору і з дотриманням авторських прав.

Зазначу, що гігантську роботу з наповнення української «Вікіпедії» веде відносно невелика група людей. Адже всього за останній місяць хоча б одну правку зробили 2 300 користувачів. Із кожних п’яти тисяч людей, які переглядають «Вікіпедію», лише один вносить до неї зміни. Тут навіть не один із сошкою, а семеро з ложкою, а один із сошкою, а п’ять тисяч із ложкою!

Чи стикалися ви з такими випадками, коли хтось несанкціоновано вносив правки у публікації, навмисне перекручуючи їх зміст? Особливо якщо це стосувалося конкретних історичних подій і головних їхніх учасників...

— Такі випадки трапляються щодня, але зазвичай швидко виправляються іншими редакторами. Вандалів попереджують, а якщо вони не дослухаються до порад — швидко і ефективно блокують. Хоча бувають і анекдотичні випадки. Так 1 квітня один анонімний редактор вніс у статтю про колись дуже відому жінку-політика навмисно помилкову інформацію, що вона того дня померла. Помилку помітили і «воскресили» жінку лише на дев’ятий день!

— А наскільки достовірна інформація, розміщена у «Вікіпедії»?

— Будь-яку життєво важливу інформацію слід перевіряти за кількома джерелами. Перевірте, на яке джерело посилається те чи інше положення у статті «Вікіпедії». Якщо таке джерело не вказане або ви не можете його перевірити, або воно на вашу думку недостовірне, то думайте і приймайте рішення, наскільки такій інформації довіряти.

Як ви вирішуєте питання авторського права, адже кожна публікація, по суті, є інтелектуальним продуктом його творця?

— Кожен, хто подає інформацію для публікації у «Вікіпедії», погоджується з тим, що саме він є автором цієї інформації і дозволяє її поширювати з будь-якою метою, у т. ч. комерційною, а також не заперечує щодо внесення змін і навіть видалення. Дозволяється наводити прямі цитати, невеликі за розміром (зазвичай кількома реченнями), але краще викладати інформацію своїми словами, знову ж таки даючи посилання на джерело.

У пошуковій системі Google є чимало секретів, які дозволяють інтенсивніше знаходити необхідні файли різних форматів. Могли б ви дати кілька практичних порад для користувачів, які послуговуються українською Вікіпедією?

— Почніть з налаштування пошукової системи, якою ви користуєтеся, наприклад Google, щоб він найперше показував результати українською мовою. Звичайно, пошукові запити також формулюйте українською. Часто буває корисним подивитися, якою та чи інша стаття була певного числа, скажімо, рік тому. Для цього над кожною статтею є вкладка «Історія редагувань». Задля повної уяви про предмет може бути перегляд однойменної статті у «Вікіпедіях» іншими мовами, звичайно, якщо ви ними володієте. Для пошуку матеріалів визначеної тематики користуйтеся категоріями. Списки категорій зазначені внизу кожної статті. Є інструменти, які дозволяють робити складні запити, наприклад, вибирати всіх народних депутатів, які родом з однієї області, але то вже вищий пілотаж.

Ви брали участь у міжнародних конференціях і симпозіумах у Гонконзі, Польщі, Ізраїлі, які інтернет-спільнота називає одним словом — «Вікіманія». Які підсумки для себе винесли, ознайомившись з роботою колег, котрі, так само як і ви, фактично реалізують глобальний енциклопедичний проект у різних країнах світу?

— Звичайно, регулярне редагування «Вікіпедії» — це заняття або для студентів, або для людей, яких можна зарахувати до середнього класу. Студентам створення нових і редагування існуючих статей дозволяє глибше пізнати предмет, а людям, які мають вільний час, робота над «Вікіпедією» дозволяє реалізувати свої розумові та духовні потреби, наприклад розкривати інформацію про білі плями історії чи героїв нашого народу, інформація про яких у радянський час була недоступною.

Які ви бачите перспективи інтеграції української «Вікіпедії» у навчальний процес на рівні середньої і вищої освіти?

— По-перше, учнів і студентів треба вчити, як правильно користуватися «Вікіпедією». Це можна робити, починаючи з середніх класів. По-друге, старшокласникам і студентам можна задавати завдання з поліпшення існуючих чи написання нових статей «Вікіпедії», доручати переклад статей з іншомовних аналогів. Людина, яка оволоділа навичками створення статей у «Вікіпедії», вміє критично сприймати різноманітні джерела інформації, відрізняти факти від оцінок, викладати інформацію стисло і структурно.

Тарас ГОЛОВКО
Газета: 
Рубрика: