Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Осінь, Крим і Лесине слово

3 жовтня, 2008 - 00:00

У Ялті відбувся Всеукраїнський конкурс професійних читців ім. Лесі Українки.

Цей конкурс було засновано Національною Спілкою театральних діячів України 1996 року до 125-річчя від дня народження поетеси та драматурга Лесі Українки. Відтоді щорічно у вересні на Кримське узбережжя з’їжджаються молоді читці з усієї України, щоб доторкнутися до творчості великої співвітчизниці. Чому саме в Ялті проходить цей конкурс? Як розповіли організатори, відомий факт, що через важку хворобу письменниця два роки провела в Ялті (1897–1898 рр.). Тут вона працювала над творами «Іфігенія в Тавріді», «Кассандра», «Айша і Мохамед», «Руфін і Прісцила» й іншими, які стали прикрасою її літературної спадщини. У будинку, де жила Леся Українка в Ялті, сьогодні знаходиться меморіальний музей, а на площі біля нього встановлено пам’ятник поетесі. Саме тут відкривається Всеукраїнський конкурс професійних читців, що носить ім’я письменниці, яка все життя прославляла та оспівувала українське слово.

Місцева влада надала для проведення конкурсу великий зал Центра культури. Також активну участь у наданні допомоги організаторам беруть працівники Ялтинського музею ім. Лесі Українки. Очолила журі прекрасна українська актриса Раїса Недашківська та провела для молодих артистів майстер-клас.

«Цього року в конкурсі брали участь кращі читці, що приїхали з різних куточків України та попередньо пройшли відбірковий тур у міжобласних відділеннях СТД. У Ялті змагалися молоді актори зі Львова, Києва, Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова, а також студенти вищих спеціалізованих навчальних закладів. Вони не лише виступали, але й побували на екскурсіях Кримським узбережжям. Програма конкурсу була насиченою та різноманітною. Як зізналися учасники, їм вдалося обмінятися творчим досвідом і подружитися. Так, у прямому ефірі на телеканалі Телерадіокомпанії «Крим» побували гості із Запоріжжя Ганна Синьоока та Юлій Гаврилов.

За підсумками голосування Гран-прі журі вирішило не присуджувати. Першої премії було удостоєно актрису Львівського Молодіжного театру ім. Л. Курбаса Мирославу Рачинську. Другу премію отримала студентка Київського театрального університету Світлана Сасу. З третьою премією повернулася до Харкова студентка університету мистецтв ім. І. Котляревського Ганна Сподирєва. Спецпризом журі нагородило студентку Харківського університету мистецтв ім. І. Котляревського Світлану Брагіну. Раїса Недашківська, закриваючи конкурс, сказала: «Незважаючи ні на що, професія читця й високе слово Лесі Українки будуть завжди потрібні людям, тому що — це живе, образне слово, що зцілює душу»!

Оксана ДЕНЯКОВА
Газета: 
Рубрика: