Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Остання адреса»

У межах проекту «Театр — Діалог культур» на будинку, де жив видатний поет Євген Плужник встановили табличку, а німецькі актори представили виставу «Камені спотикання»
11 грудня, 2018 - 10:39
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

9 та 10 грудня на головній сцені Молодого театру (в рамках проекту Європейської театральної конвенції  «Театр — Діалог культур: співробітництво з країнами Східної Європи») в Києві представляли виставу «Камені спотикання/Stolpersteine» німецького театру Badisches Staatstheater Karlsruhe.

Як розказали «Дню» організатори акції, «Камені спотикання» — невеличкі камінчики в пам’ять про жертви нацизму. Їх встановлюють наші сучасники по всьому світу, щоб люди не забувили історію! Вони нагадують про євреїв, ромів, лівих та всіх тих, хто постраждав від рук катів. Badisches Staatstheater Karlsruhe — провокативний театр, у якому актори з Німеччини досліджують трагічні наслідки нацистських агресій. Розбирають документи та нотаріальні свідчення про знущання і смерті мільйонів невинних людей... Нагадаємо, прем’єра документальної вистави відбулась у червні 2015 року (режисер — Ганс-Вернер Кроесінгер, який також є співавтором сюжету). Покази в Києві тривають за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, Європейської театральної конвенції.

У рамках акції також встановили табличку «Остання адреса» (це проект увіковічення пам’яті жертв політичних репресій часів радянської влади). Колектив Молодого театру ініціював встановлення таблички по вул. Прорізній, 18/1 — на будинку, де жив видатний український поет, драматург та перекладач Євген Павлович Плужник, який став жертвою сталінського терору, його було заарештовано 4 грудня 1934 року. Помер поет 2 лютого 1936 у таборі на Соловках. Реабілітований у серпні 1956 року... До речі, Плужник став прообразом поета Вигорського — одного з героїв модерного урбаністичного роману «Місто» Валер’яна Підмогильного (інсценізацію цього твору зробив режисер А. Артименьєв  минулого року на сцені ТЮГу на Липках).

— Проект, що відбувається в Україні протягом листопада-грудня, включає різні події: це зустрічі стипендіатів Європейської театральної конвенції, діалоги з представниками українських театрів та гастрольні виступи німецьких театрів, — розказала керівник PR-відділу Молодого театру Оксана ПУРИК.

З 2014 року програма «Театр — Діалог культур: співробітництво з країнами Східної Європи» підтримує митців та театри України й інші країни Східної Європи. Завдяки цьому проекту Європейська Театральна Конвенція надає перспективу молодим українським театральним майстрам...

Європейська театральна конвенція (ЄТК) — це некомерційна членська організація та мережа європейських державних театрів, яку засновано 1988 року. Її мета створювати, захищати та заохочувати театральне мистецтво і його мовне розмаїття в Європі та за її межами. Нині ЄТК представляє понад 40 театрів у 25 країнах,  8 000 000 театралів та 16 000 вистав і громадських подій на рік!

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: