Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Парад зухвалих леді

«Ідеальний чоловік» з’явився у столичному Театрі на Липках
3 квітня, 2019 - 11:31
ФОТО НАДАНО ТЕАТРОМ НА ЛИПКАХ

Хоч ця п’єса написана Оскаром Уайльдом наприкінці позаминулого століття, вона на диво актуальна для нас. Бо тут є все, чим переповнені наші теленовини й соцмережі: корупція у вищих ешелонах влади, шантаж, торгівля державними таємницями. Та якщо ви від усього цього в реальному житті втомилися — можете сміливо дивитися «Ідеального чоловіка» в Театрі на Липках. Бо режисер Костянтин Дубінін послідовно уникає якраз отієї банальної актуальності, що лежить у п’єсі нібито на поверхні. Дубініна цікавить не так етика, як естетика епохи. А тодішня британська епоха звалася, як відомо, вікторіанською, тобто манірно-консервативною, лицемірно-пристойною, застебнутою на всі ґудзики. Та під цим покровом народжувались тим часом нові цінності. Саме тоді у британському житті й літературі з’явилися такі скандальні персонажі, як Дракула і Чарльз Дарвін, Аліса із Країни Чудес і сам Уайльд. А ще — художники прерафаеліти з їхнім неприховано сміливим і свіжим еротизмом.

Схоже на те, що Костянтин Дубінін свідомо переніс дію п’єси з аристократичних апартаментів саме в богемний салон прерафаелітів, де крізь таємничу зеленкувату тканину світяться оголені тіла (сценографія і костюми Алії Байтенової). Це світ, у якому править Ерос, а не політика. Це дуже жіночий спектакль, справжній парад індивідуальностей — зухвалих, грішних, але щоразу прекрасних. Краса тут дорівнює істині. Вони чарівні кожна по-своєму, від розумно-в’їдливої леді Маркбі (Валерія Чайковська), до леді Чілтерн (Катерина Марченко) та міс Мейбл (Марина Андрощук). З тим самим захопленням сприймаєш навіть шантажистку й інтриганку леді Чівлі (Людмила Загорська) — бо її інтриги й шантаж, її демонізм — знову-таки, не з розряду етики, а з царини чистої естетики.

Можна запідозрити, що всю свою увагу режисер зосередив саме на жіночій половині спектаклю, а через те джентльмени Роберт Чілтерн (Володимир Захарченко) та Артур Горінг постають як стримані вікторіанські джентльмени. Втім, один джентльмен у цій компанії таки вибивається з рамок — це граф Кавершем. Його грає Володимир Войтенко. Актор придумав чудовий, легкий і дуже театральний образ. Його Кавершем схожий одночасно на двох славетних британців різних епох — він круглий як Черчілль та одноокий, мов адмірал Нельсон...

Наступні покази вистави відбудуться 6 і 19 квітня.

Іван БАБЕНКО
Газета: 
Рубрика: