Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пасьянс чотирьох дам

24 квітня, 2008 - 00:00

Час летить навдивовижу швидко. Здається, зовсім нещодавно в Києві вітали перших лауреатів Міжнародної літературної премії імені Юрія Долгорукого, встановленої однойменним Московським Фондом підтримки співвітчизників за участю Посольства Російської Федерації в Україні і київського літературного часопису «Радуга». І ось уже вручення цієї нагороди, яка безсумнівно стала вельми престижною — приємна традиція. Четвертий рік поспіль ми дізнаємося навесні імена українських літераторів, які пишуть російською мовою, названих кращими за свої твори останніх двох років.

Вже можна говорити і про традиції, пов’язані безпосередньо з церемонією нагородження. Знову переповнена Велика зала Оперної студії Національної музичної Академії України імені П. І. Чайковського. Знову святковий концерт знаменитостей із Москви — на цей раз народного артиста Росії, соліста Большого театру Володимира Мальченка (баритон), заслуженої артистки Росії, солістка театру «Гелікон-опера» Марини Андреєвої (сопрано), а також вокально-інструментального ансамблю «Надія».

Почесні дипломи, медалі, грошові премії в розмірі, еквівалентному $2500, кожному з лауреатів. Квіти, оплески, усмішки. І щира радість переможців. Кращою в номінації «Проза» визнана Інна Лєсова за книгу «Пасьянс «Четыре дамы». У номінації «Поезія» — Володимир Спектор за книжку віршів «Не по Гринвичу отсчитывая час» і Сергій Шелковий за книгу віршів «Июнь—июль».

Положенням про премію передбачається також присудження її громадським діячам, ученим, журналістам, які своєю діяльністю стверджують традиційні цінності слов’янської цивілізації, культури та духовної близькості двох братніх народів. Лауреати цієї номінації — автори книжки-підручника «Страноведение. Россия» Володимир Звіняцьковський, Олександр Олейников і Оксана Філенко.

Конкуренція була неабиякою. Цього разу розглядалися книжки, видані наприкінці 2006 і протягом 2007 року, а також — романи й повісті, опубліковані тоді ж (альманахи, часописи). Зрозуміло, що не мало значення, де побачив світ твір українського автора — в Україні або за її межами. Було розглянуто 256 робіт, серед яких 147 поетичних збірок і 109 творів прози.

Сьогодні до редакції столичного часопису «Радуга» вже надходять твори претендентів на премію нинішнього року. До речі, приємна інформація для читачів: керівництво Фонду імені Юрія Долгорукого прийняло ухвалу про випуск книжкової серії «Лауреати літературної премії імені Юрія Долгорукого». Тиражі книжок, щоб із ними могла ознайомитися максимальна кількість тих, хто бажає, будуть, зокрема, безкоштовно передаватися в книгозбірні України.

Газета: 
Рубрика: