Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пісні з берегів Рейну

У Києві відбувся концерт Базельського хору хлопчиків і юнаків Knabenkantorei Basel (Швейцарія)
20 вересня, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА KNABENKANTOREI.CH

Юні хористи з Базеля вийшли на сцену, пройшовши через залу Національної філармонії України зі співом Kyrie (композитор Урмас Сисаск), а у фіналі виконали «на біс» народну пісню «Козак від’їжджає, дівчинонька плаче» українською мовою, яку вивчили спеціально для туру нашою країною, що включив виступи у Львові, Рівному та Національному університеті «Острозька академія». На київському концерті бісирували тричі, виконавши також «Тобі співаємо» Дмитра Бортнянського і «Алілуя» Генделя.

Програма вечора вразила різноманітністю та новизною: окрім Шютца, Мендельсона і Брукнера, було представлено десять маловідомих українським меломанам композиторів, переважно швейцарських, таких, що жили в ХХ сторіччі і наших сучасників. Кияни почули «Missa minima» і «Cantus gloriosus» Йозефа Свідера, «Gratias agimus tibi» Генріха Зутермайстера, «Написи в каплиці» Рудольфа Мауерсбергера, «Пісню поромів на Рейні» Ганса Фогта. Один із авторів, молодий співець і композитор Давид Россель сам брав участь у світовій прем’єрі свого опусу за назвою «Про, ласий шматочок із Базеля» (тріо). Пісню присвячено традиційному базельському пригощанню — цукеркам, і саме ці ласощі вокалісти, закінчивши виступ, кидали в залу під оплески. А швейцарські народні пісні «Пісня старого шале» та «Базельська пісня» (в обробці Р. Дудлі) додали ще більше світлих фарб до образу далекої країни Швейцарії. Потрібно було бачити, з якою радістю і самозабуттям хлопчики і юнаки співали, дивлячись на диригента Маркуса Тойчбайна (він керує хором з 2007 р.). Дзвінкі «крилаті» голоси наймолодших — 9—12-річних, класична вірність кожної партії старшої групи, висока культура хорового співу — все це зробило вечір яскравою подією філармонічного сезону, який відкрився.

Knabenkantorei Basel було створено 1927 року (як капела євангелістської кірхи в Базелі) і вже за 10 років, разом із Базельським камерним оркестром, представив прем’єру ораторії Артюра Онеггера «Жанна д’Арк на вогнищі». Сьогодні Базельський хор гастролює в різних країнах, беручи участь у відомих міжнародних фестивалях. Його репертуар охоплює духовну та світську музику: від доби Відродження до модерна, включаючи такі масштабні твори, як «Різдвяна ораторія» Баха, «Месія» Генделя, ораторії «Павло» і «Ілія» Мендельсона, кантата «Святий Миколай» Бріттена.

У Києві концерт відбувся за підтримки Швейцарського культурного фонду «Про Гельвеція», Швейцарського музичного фонду «SUISA», а також завдяки дитячому хору «Щедрик» (художній керівник Маріана Сабліна). Два роки тому «Щедрик», гастролюючи в Швейцарії, виступав у Базелі, де й почалася дружба між двома дитячими хорами. Хлопці й керівники листувалися, обмінювалися нотами, і тепер, на запрошення «Щедрика», Knabenkantorei Basel вперше приїхав до України (до речі, в обох містах гості мешкали в родинах господарів). Наша столиця базельським хористам дуже сподобалася, а ще вони були раді можливості поговорити про улюблену музику зі своїми однодумцями — українськими дітьми.

Ольга САВИЦЬКА
Газета: 
Рубрика: