Це творче змагання присвячено пам’яті «сонячного маестро», одного з найвидатніших диригентів ХХ ст. Нагадаємо, Стефан Васильович на сцені Київського театру опери і балету (нині Національна опера України. — Т.П.) поставив більш ніж 30 опер та балетів, у його творчому активі — сотні вистав та концертів, які прозвучали під його натхненним диригуванням під час закордонних гастролей. Завдяки Стефану Васильовичу Київська опера стала одним з найкращих театрів нашої країни, а українська опера одержала міжнародне визнання на найпрестижніших музичних фестивалях...
— Конкурс ім. Стефана Турчака було засновано за ініціативою нинішнього ректора Національної музичної академії України Володимира Рожка, як всеукраїнський. 1994 року відбувся перший, а в лютому 1998 року, до 60-річчя маестро, — Другий національний конкурс диригентів ім. Стефана Турчака, а з 2005 р. це творче змагання набуло статусу міжнародного з проведенням що чотири роки. Його співзасновниками, стали Міністерство культури України та Київська міська державна адміністрація, — нагадав В. Рожок. — Перший міжнародний конкурс відбувся в листопаді 2006 року, другий — у листопаді 2010 року, а третій не відбувся бо у лютому 2014 р. під час Революції Гідності почали гинути протестувальники-майданівці, яких розстріляли «беркутові», прислужуючи режиму В. Януковича. Через складну суспільно-політичну ситуацію, яка склалася на той час у державі, за рішенням Оргкомітету, конкурс двічі переносили...
Третій міжнародний конкурс диригентів ім. Стефана Турчака відкриється 26 листопада в Національній опері балетом-фантазією «Спляча красуня», диригентом-постановником якої у 1980 р. став Стефан Турчак (а взагалі це хореографічний шедевр на музику П. Чайковського прикрашає афішу понад сотні років (!), було зроблено кілька сценічних редакцій. Нині вистава йде в оформленні художника Марії Левитської, продовжуючи хвилювати та приносити високу естетичну насолоду глядачам).
Конкурсні прослуховування триватимуть із 27 по 30 листопада у Великому залі НМАУ ім. Василя Сліпака. Свою майстерність продемонструють диригенти із 13 країн: Білорусь, Ізраїль, Іран, Іспанія, Німеччина, Польща, Румунія, Сербія, Сінгапур, Узбекистан, Франція, Швейцарія та Україна. Усього було подано 34 заявки. До участі у змаганні допущено 21 кандидата. У ІІ турі залишаться 10, у ІІІ — 5 учасників. Закриття і нагородження лауреатів відбудеться 1 грудня у Національній філармонії України. Учасники творчого змагання виступатимуть разом із музикантами Національного симфонічного оркестру України (художній керівник і головний диригент — Володимир Сіренко).
Журі очолить відомий композитор Євген Станкович. Переможці отримають премії: І місце — 5 тис. доларів; ІІ — 4 тис. доларів; ІІІ — 2 тис. доларів; дипломанти — по 500 доларів.